"Poznajcie pana Mirka, który pół życia był uzależniony". Śląski zespół śpiewa o depresji, alkoholizmie i bezdomności

MÓWimy muzyką vol. 2 - Ciężar

MÓWimy muzyką vol. 2 - Ciężar (Zespół MÓW, kadr Youtube)

Artyści zrobili klipy ze zwykłymi ludźm, a oni opowiedzieli o swoich problemach. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy.

- Osobą bezdomną może stać się każdy z nas - mówi Pani Maria, bohaterka pierwszego mikrodokumentu artystów z MÓW - "Jestem zbieraczem". Pani Maria jest szefową noclegowni dla bezdomnych. Sprawia, że 59 facetów słucha jej jak dzieci matkę. To kobieta z ogromną pasją, która w pełni poświęciła swoje życie innym ludziom. Twierdzi, że noclegownia to jej drugi dom.

Swoją historią podzieliła się z zespołem MÓW. Ich projekt "MÓWimy muzyką" opowiada o ludzkich problemach, o których wielu z nas woli zapomnieć. Pierwszy klip poświęcony bezdomności nagrali w noclegowni położonej między Chorzowem i Bytomiem.

 

Chcieliśmy zrobić coś, by być użytecznym, a z drugiej strony pokazać naszą muzykę. Postanowiliśmy opowiedzieć prawdziwe historie za pomocą artystycznego reportażu - zdradziła nam Ania Bratek, liderka MÓW, do którego należą także Aga Derlak, Mateusz Szewczyk i Patryk Zakrzewski. Za zdjęcia i montaż odpowiada Paweł Mikołajczyk.

- Poznaliśmy tych ludzi i to było wszystko bardzo emocjonalne. Dalej jest. Chcemy, by muzyka wzmacniała przekaz. Postanowiliśmy działać od drugiej strony - najpierw były piosenki, potem opowiedzenie historii - mówi Ania.

Drugi dokument - "Ciężar", mówi o alkoholizmie. Jego bohaterem jest pan Mirek, który do trzydziestego roku życia był uzależniony od alkoholu.

- To był poniedziałek, godzina 18:30. Spotkałem dwie osoby, które były ze mną rok wcześniej na odwyku. I chyba pierwszy raz w życiu poczułem, że jest szansa.

 

Pan Mirek nie pije od trzydziestu lat. Jest szczęśliwym mężem i dziadkiem, właścicielem firmy. Jego wola walki i chęć powrotu do życia sprawiła, że pokonał nałóg. Teraz jego historia może zainspirować kogoś innego.

- Chcieliśmy zrobić coś, by być użytecznym. Marzy nam się, by mówić o czymś ważnym i uwrażliwiać ludzi na te problemy - dodaje Ania.

Ostatnia, trzecia etiuda ukaże się na Youtubie zespołu MÓW już 15 grudnia o 20:00. Jej bohaterką będzie 17-letnia dziewczyna, która boryka się z depresją.

11 maja o 19:00 w siedzibie Miasta Ogrodów w Katowicach odbędzie się koncert podsumowujący projekt. Gośćmi specjalnymi będą bohaterowie dokumentów. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Zobacz także
Komentarze (2)
"Poznajcie pana Mirka, który pół życia był uzależniony". Śląski zespół śpiewa o depresji, alkoholizmie i bezdomności
Zaloguj się
 • mille666

  Oceniono 3 razy 3

  Jest wielu muzyków mówiących o ważnych rzeczach, lecz ludożerka jest karmiona odpadami w stylu dody i innych paści, muzyka ma być prostacka, teksty o niczym...
  Dotyczy to wszelkich dziedzin kultury i sztuki: im głupiej - tym "przyjemniej"...
  ...co do inicjatywy: wszystko zależy jak i w jakim celu.

 • ladne_sny

  Oceniono 1 raz 1

  bardzo fajny pomysł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX