Vader nie zagra w Chojnicach. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej interweniował u burmistrza

Vader miał być gwiazdą InterTony Festiwal 2019. Miesiąc przed imprezą burmistrz Chojnic, po zapoznaniu się z wystąpieniem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, zobligował Chojnickie Centrum Kultury do rozwiązania umowy. "Nam po prostu brak słów, by opisać taki sposób postępowania, jaki można porównać chyba tylko do czasów stalinowskich" - komentują muzycy.

Jak pisze w oświadczeniu organizator InterTony Festiwal, wpłynęło do nich pismo od głównego partnera i współorganizatora imprezy - Chojnickiego Centrum Kultury. Zgodnie z jego treścią, koncert zespołu Vader miał zostać odwołany, a umowa rozwiązana - za tą decyzją stoi burmistrz Chojnic Arseniusz Finster.

Vader nie zagra w Chojnicach. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej interweniował u burmistrza

"Do dokumentu dołączono kopię pisma burmistrza. Informuje on, iż zapoznał się z materiałami promującymi zespół Vader oraz wystąpieniem Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. W ocenie burmistrza materiały i ilustracje, z którymi się zapoznał mogą nawoływać do 'mowy nienawiści', a nawet do przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne. Burmistrz Arseniusz Finster poprosił o dialog w celu zakontraktowania innego wykonawcy. Materiałów i informacji, o których mowa, nie znamy" - piszą na profilu facebookowym odpowiedzialni za InterTony członkowie Zarządu Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej.

Jak podkreślają organizatorzy, którzy zaprosili zespół Vader do Chojnic, rozmowy na temat udziału grupy w festiwalu rozpoczęli pod koniec kwietnia. Twierdzą, że podczas spotkania, w którym uczestniczyli ksiądz prałat Jacek Dawidowski, proboszcz Bazyliki Mniejszej w Chojnicach oraz ksiądz Jarosław Kaźmierczak, który jest proboszczem parafii w Nowej Cerkwi i opiekunem Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym im. Dzieciątka Jezus, usłyszeli z ust duchownych zarzut propagowania treści satanistycznych w związku z zaplanowanym koncertem. "Spotkanie nie przyniosło rezultatu w postaci porozumienia. Następnie przeprowadziliśmy rozmowy z burmistrzem, przedstawiając argumenty zaprzeczające wysuwanym oskarżeniom" - piszą w oświadczeniu.

Vader: Nam po prostu brak słów

Sytuację skomentowali już także muzycy zespołu Vader. Potwierdzili, że nie wystąpią 15 czerwca w Chojnicach. W emocjonalnym wpisie znalazły się takie zdania: "Nam po prostu brak słów, by opisać taki sposób postępowania, jaki można porównać chyba tylko do czasów stalinowskich. Kościół w Polsce po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób postrzega wolność i widzi grzech wszędzie, tylko nie w swoich własnych murach". 

Członkowie Vadera podkreślają, że samemu organizatorowi nie mogą niczego zarzucić i dziękują za lojalność, mimo że brak gwiazdy na miesiąc przed wydarzeniem oznacza prawdopodobnie odwołanie festiwalu.

Vader to zespół trash/deathmetalowy, który działa od 1983 roku i jest zaliczany do prekursorów gatunku death metal w Polsce. Ma na koncie 11 albumów studyjnych, a w 2012 roku otrzymał Fryderyka w kategorii Album roku metal za płytę "Welcome to the Morbid Reich". Jest w czołówce najbardziej znanych polskich artystów na arenie międzynarodowej. Koncertował m.in. Kolumbii, Peru, Szwecji, Niemczech, Finlandii, Stanach Zjednoczonych czy Czechach.

Więcej o:
Komentarze (85)
Vader nie zagra w Chojnicach. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej interweniował u burmistrza
Zaloguj się
 • pulkol

  Oceniono 62 razy 58

  Parafialny Oddział Akcji Katolickiej to brzmi jak rewolucyjne oddziały ajatolacha Homeiniego

 • fakduck

  Oceniono 39 razy 37

  Parafialny Oddział Akcji Katolickiej. Zajmijcie się pedofilami w kieckach a nie Vaderem!!!!

 • niktwazny126

  Oceniono 34 razy 32

  Oddział Akcji Katolickiej ma większą władzę niż burmistrz, radni, dyrektor domu kultury.... A my mamy nadzieję, że uda się ograniczyć sobiepaństwo kk

 • pomyslowygajowy

  Oceniono 29 razy 29

  Podobno konstytucja gwarantuje wolność wyznania. Co jest nie tak w byciu satanistą? Religia jak każda.

 • shtalman

  Oceniono 21 razy 21

  Parafialny Oddział Akcji Katolickiej brzmi jak The Spanish Inquisition z Monty Pythona, tylko że tam to była satyra a w ciemnogrodzie zwanym wolską jest to rzeczywistość, po co bać się szariatu jak jest katoszariat, a że panowie w sukienkach bezkarnie gwałcą małe dzieci to im nie przeszkadza

 • 1moco2

  Oceniono 30 razy 20

  Lubię zespół Vader. Nie lubię zespołu Kośkat. Oddam głos na Wiosnę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX