"To nie miało prawa się stać" - Organek i O.S.T.R. w teledysku do filmu "Piłsudski"

Już 13 września w kinach pojawi się "Piłsudski" Michała Rosy. Akcja filmu dzieje się w czasach, gdy odzyskanie niepodległości było misją niemal niemożliwą. Jako pierwsi prezentujemy piosenkę, którą specjalnie do filmu napisali Organek i O.S.T.R.

W teledysku do piosenki gościnnie wystąpiła Magdalena Boczarska, która w filmie Michała Rosy wciela się w rolę pierwszej żony marszałka - Marię Piłsudską.

Organek, O.S.T.R. i Magdalena Boczarska - teledysk do filmu "Piłsudski"

"To nie miało prawa się stać, to nie miało prawa się udać" śpiewa Tomasz Organek w pierwszych wersach piosenki, nawiązując do wydarzeń, które obejmuje akcja filmu "Piłsudski". W 1900 roku Rzeczpospolita nie tylko nie istniała, ale była wręcz nieosiągalnym fantomem. Zaborcy zabraniali nawet używania słowa "Polska". Rodzimy język był represjonowany, Polakom łamano kariery, odbierano majątki, przekreślano perspektywy. Patriotyzm uchodził za najgorszą chorobę. Ale nie każdy tak myślał. Piłsudski konsekwentnie wierzył, że niepodległość Polski jest możliwa. Tomasz Organek mówi:

Piosenka tytułowa do filmu "Piłsudski" to umiejętne połączenie nowoczesnych konwencji, od silnego rockowego riffu, poprzez rap, na filmowej balladzie skończywszy. Komponując ten utwór, chciałem oddać zarówno ducha mocno sensacyjnej historii, której pierwszoplanową postacią jest młody marszałek, jej wolnościowy, romantyczny etos, ale też nawiązać do teraźniejszości, wskazując na dość niespokojny charakter naszych czasów.

Na ekranie już we wrześniu zobaczymy najwierniejszych sprzymierzeńców Piłsudskiego - Walerego Sławka (Jan Marczewski), Witolda Jodko-Narkiewicza (Marcin Hycnar), Aleksandra Sulkiewicza (Józef Pawłowski) oraz Aleksandra Prystora (Tomasz Schuchardt). Nie zabraknie kobiet, które odegrały ważną rolę w życiu Marszałka. Magdalena Boczarska wcieli się w pierwszą żonę - Marię Piłsudską, zaś w roli drugiej wielkiej miłości "Ziuka" - Aleksandry Szczerbińskiej zobaczymy Marię Dębską.

 "Piłsudski" - fabuła filmu z Borysem Szycem

Jest rok 1901. Józef Piłsudski "Ziuk" (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami - żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym - zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg - by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę.

Zbliża się rok 1914 i "Ziuk" widzi nowe szanse na realizację niemożliwego. "Piłsudski" to, jak zapowiadają twórcy, kino awanturnicze, płomienny romans, historia marszałka, jakiej dotąd nie znano.

Więcej o:
Komentarze (18)
"To nie miało prawa się stać" - Organek i O.S.T.R. w teledysku do filmu "Piłsudski"
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 20 razy 18

  Po 100 latach okazało się, że ci bohaterowie ginęłi niepotrzebnie, bo Polacy oddali kraj i wolność kłamcom i populistom działającym na korzyść naszych wrogów. Rosja zdobyła Polskę bez jednego wystrzału.

 • takinikt

  Oceniono 17 razy 15

  Kawal gowna ten kawalek. Zupelnie nie pasuje. Teraz narodowcy beda rapowac o rozwalaniu lba pistoletem zdrajcom narodu. Pojebalo tych dwoch panow do reszty - jakbysmy malo mieli problemow z brunatna zaraza.

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 13 razy 13

  Haha, ja to widze tak: "Słuchajcie, nie mamy budżetu na film, nie mamy scenariusza, ale jest patriotyczna spina w narodzie, trzeba grzać temat. Musimy odstawić jakiś szajs, żeby się o tym mówiło. Pomysły?
  - Weźmy Szyca na Piłsudskiego!
  - Bez przesady!
  - To Karolaka!
  - Dobra, to co poza Szycem? Jakaś nuta dla suwerena?
  - Hip hop!
  - Do filmu historycznego? Będzie jak amatorska przeróbka trailera na jutjubie!
  - A czy Piłsudski miał oczy zielone, zielone?
  - ... Dzwońcie po kogoś, ale niech trochę pobluzga, i wiecie, niech bedzie gitara, i patos. I bluzgi, i patos...
  - A Scenariusz?
  - ch.. scenariusz, zróbice jak u Tarantino, krew ma być. I patos. I dżingiel dajcie i ch... przecież biletów nie zwrócą.

 • ben_k

  Oceniono 14 razy 12

  rap i piosenka to raczej sprzeczność...

 • italx1

  Oceniono 16 razy 12

  Ta piosenka pasuje do kontekstu jak … Nie będę się wyrażał. Kto do licha uznał, że to będzie dobry pomysł?

 • supermassive

  Oceniono 11 razy 11

  To nie miało prawa się udać.

 • tuhajbejowicz

  Oceniono 10 razy 8

  Ale badziew.

 • kazek100

  Oceniono 5 razy 5

  W innych czasach pewnie bym to z zainteresowaniem obejrzał. Ale jestem już szczerze zmęczony patriotycznym kinem, patriotycznym hip hopem, patriotyczną telewizją, patriotycznym piknikami etc etc. Zwłaszcza że zazwyczaj to synonim kiczu. Ale ja po prostu mam już dość tego pompowania.

 • mimamima

  Oceniono 4 razy 4

  Film może być fajny, ale ten kawałek to jakaś tragedia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX