Nie żyje Cezary Szlązak. Ostatni lider 2 plus 1 zmarł w wieku 72 lat

W poniedziałek 12 sierpnia zmarł Cezary Szlązak. Ostatni lider zespołu 2 plus 1 odszedł w wieku 72 lat.

O śmierci muzyka poinformowała Dyrekcja Związku Artystów Wykonawców STOART. Cezary Szlązak zmarł w poniedziałek 12 sierpnia. Najbardziej znany był z utworów skomponowanych razem z zespołem 2 plus 1. 

Cezary Szlązak nie żyje. Saksofonista zmarł w wieku 72 lat

Cezary Szlązak urodził się 21 lutego 1947 roku w Warszawie. Był polskim saksofonistą, wokalistą i kompozytorem. Grał także na akordeonie, klarnecie, fortepianie, organach i innych instrumentach klawiszowych). Tworzył głównie w gatunkach takich jak: soul, folk, pop i pop-rock.

Karierę muzyczną zaczynał w latach 60. Wtedy współpracował z grupami Warszawskie Kuranty i Pięciu. W 1967 roku wziął udział w sesji nagraniowej zespołu Tajfuny, podczas której zaprezentował swój utwór "Zielone wzgórza nad Soliną". Piosenka ta szybko stała się przebojem.

Najbardziej znany jest jednak ze współpracy z zespołem 2 plus 1 w latach 1971-1992 i ponownie od 1998 roku. W pierwszych latach działania grupy powstały jego najbardziej popularne utwory takie jak "Windą do nieba", "Nic nie boli" i "Requiem dla samej siebie".

Więcej o:
Komentarze (18)
Nie żyje Cezary Szlązak. Ostatni lider 2 plus 1 zmarł w wieku 72 lat
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 19 razy 15

  Dobry zespół to był. Zawsze żal jak odchodzi jego muzyk.

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 14

  Do dziś podziwiam GŁUPOTĘ niektórych Państwa, a zwłaszcza Pań Młodych, które na muzyczną oprawę swojego ślubu, wybierają "Windą do nieba". Bo im w zupełności wystarczy, że w piosence jest coś o ślubie i o obrączkach, ale ogarnięcie treści i sensu całego tekstu przekracza poziom ich inteligencji.

  A co do zespołu 2+1, to był świetny i jako jeden z niewielu, miał "zachodni sznyt". Szkoda tylko wciąż żyjącej Elżbiety Dmoch, która podobnie jak Ewa Demarczyk wiele lat temu "odleciała" w niebyt....

 • traceability

  Oceniono 16 razy 14

  RIP

 • eva_bramborova

  Oceniono 14 razy 10

  Winda do Nieba.Najbardziej opacznie rozumiqny(albo I NIE rozumiany)tekst piosenki.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 7

  "Windą do nieba", "Nic nie boli" i "Requiem dla samej siebie" zdecydowanie nie powstały w początkach działania 2+1. Minimum profesjonalizmu ...

 • druga_wieza

  Oceniono 8 razy 4

  Prawdziwy zespół nie istnieje od 30 lat, a Szlązak był jednym z trojga i nie był liderem.

 • alejagwiazd

  Oceniono 7 razy 3

  Wszystko minie jak sen i odleci we mgle. I to dobre i złe jak śpiewała Irenka Santor

 • mo60

  Oceniono 2 razy 2

  Przykra wiadomość. Dwa plus to zespół mojego czasu w podstawówce i liceum. Wiele wspomnień. Pamiętam, jak kupiłem płytę tego zespołu, z przebojem "Windą do nieba", to był 1978, lub 79 rok, przed maturą. Mam ją do dziś. Zdartą, bo kiedyś słuchałem jej na okrągło. I o kimś wtedy rozmyślałem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX