Równo 10 lat po rozpadzie Oasis Liam Gallagher otwiera stare rany. Robi to nową piosenką skierowaną do brata

Twórcy kultowego Oasis, bracia Liam i Noel Galagherowie, od lat kłócą się publicznie i nie szczędzą sobie złośliwości. Teraz Liam zrobił coś zaskakującego. W 10 lat od dnia, w którym Noel odszedł z zespołu, wypuścił piosenkę "One Of Us". Jest pełna aluzji, które wielbiciele muzyków doskonale wychwytują.

Oasis dał światu takie hity jak "Wonderwall", "Don’t Look Back in Anger" czy "Champagne Supernova". Zespół powstał w 1991 roku, rozpadł się dokładnie 28 sierpnia 2009 roku. Tego dnia, po burzliwej kłótni z bratem, z grupy odszedł Noel.

Liam Galagher w rocznicę rozpadu Oasis śpiewa do brata: Wiem, że chcesz więcej

Równo 10 lat po rozpadzie Oasis były wokalista zespołu opublikował piosenkę "One Of Us" ("Jeden z nas"). Fani nie mają wątpliwości, że to utwór skierowany do jego brata Noela, który opuszczając grupę, położył kres jej istnieniu. 

Aluzje do ich burzliwego rozstania pojawiają się zarówno w teledysku, jak i tekście piosenki. Wokalista śpiewa o równej rocznicy burzliwego rozstania i zapewnieniu, że "spotkają się dopiero po śmierci". W refrenie nawołuje - "wiem, że chcesz więcej, no dalej, otwórz drzwi. Zrozumiesz, że zawsze byłeś jednym z nas". Dodaje - "zachowuj się, jakbyś nic nie pamiętał".

 

W teledysku z kolei na drzwiach widzimy datę "28.08.09" (czyli datę rozpadu Oasis), a także trzy krzesła, trzech braci i trzy konie. To może być nawiązanie do pierwotnego trzyosobowego składu Oasis z gitarzystą Paulem "Boneheadem" Arthursem, często też nazywanym trzecim bratem Gallagherem. 

Dokładnie w ten sposób rozumują wielbiciele Oasis: "Jestem zachwycony powtarzającymi się nawiązaniami do trzech braci: Paula, Noela i Liama", "Brakuje mu Noela i Oasis tak bardzo", "Powrót Oasis jest bliski realizacji". Sugerują, że Liam dąży nawet bardziej do rodzinnego pojednania niż reaktywacji zespołu: "najsmutniejszy dzień w historii muzyki","Liam i Paul chcą odzyskać swojego brata. To większe niż Oasis", "To niesamowite. To o wiele więcej niż zwykły teledysk. Mam gęsią skórkę". Z drugiej strony trudno nie zauważyć, że mimo ogólnie wzruszającej otoczki tekst ma oceniający wydźwięk - winą za napiętą atmosferę zostaje obarczony adresat ckliwej ballady. 

Bracia Gallagher przez ostatnich 10 lat dogryzają sobie publicznie. Czasem któryś z nich publicznie przyzna, że marzy mu się reaktywacja Oasis, ale szybko zmienia zdanie, bo kłótnia wybucha na nowo.

Fanom ich wspólnego projektu pozostaje cieszyć się wspomnieniami - osiem ich płyt i osiem utworów swego czasu utrzymywało się na pierwszych miejscach w zestawieniach UK Singles Chart i UK Albums Chart. Muzycy tworzący Oasis swego czasu zostali też nagrodzeni w głosowaniu słuchaczy BBC Radio 2 za najlepszy album ostatnich 30 lat oraz Brit Award za wybitne zasługi dla brytyjskiej muzyki. Kiedy zespół rozpadł się w 2009 roku miał na kocie 70 mln sprzedanych płyt na całym świecie.

Więcej o: