Wpisy o Noblu dla Olgi Tokarczuk są warte blisko 12 mln złotych

Ponad 38,5 tys. publikacji o Oldze Tokarczuk pojawiło się w sieci, po tym jak ogłoszono, że została laureatką literackiej nagrody Nobla. Instytut Monitorowania Mediów wyliczył, że ich reklamowy ekwiwalent wynosi blisko 12 mln złotych.

W przeciągu pierwszych 24 godzin od ogłoszenia informacji, że Olga Tokarczuk dostała literacką nagrodę Nobla, na samym Facebooku pojawiło się 8,4 tysiąca wpisów na ten temat. O nagrodzie najwięcej pisali użytkownicy Twittera - tam pojawiło się 24, 1 tysiąca wzmianek o autorce powieści "Prawiek i inne czasy". Łącznie to daje 38, 5 tys. publikacji w sieci.

Czytaj też: Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla. Są pierwsze reakcje. Gratulują m.in. Borys Szyc i minister Gliński

Wpisy o Noblu dla Tokarczuk są warte prawie 12 mln złotych

Te dane posłużyły do wyliczenia ekwiwalentu reklamowego dla hasła "Olga Tokarczuk". To wskaźnik, za pomocą którego wyraża się sumę pieniędzy, którą trzeba by było wydać na emisję określonego przekazu, gdyby był on reklamą. I tak, gdyby ktoś chciał zapłacić za wszystkie teksty i wpisy o Noblu dla Olgi Tokarczuk, musiałby zapłacić 11,9 mln złotych.


Zgodnie z zapewnieniami Instytutu Monitowania Mediów, łączny ekwiwalent reklamowy wygenerowany przez wpisy o Tokarczuk jest bardzo wysoki. Ich łączny zasięg wyniósł 94,1 mln, co pozwala oszacować, że każdy Polak z informacją o Oldze Tokarczuk zetknął się tego dnia średnio 2,5 raza.

Ekwiwalent reklamowy wylicza się na podstawie cennika reklamowego określonego medium (gazety, stacji telewizyjnej lub radiowej czy portalu informacyjnego). Uwzględnia się przy tym powierzchnię artykułu lub długość komunikatu na określony temat. W przypadku publikacji internetowych można też uwzględnić dzienną liczbę odsłon portalu, miesięczną liczbę artykułów oraz wynikający z tych danych stopień trudności w dotarciu do wybranej informacji.

Użytkownicy sieci najczęściej udostępniali post z oficjalnego konta Nobla.

Najwięcej interakcji z kolei uzbierał wpis Macieja Stuhra, który ma 18 tys. polubień, 600 komentarzy i udostępniono go 1, 5 tys. razy.

Nobel dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok - to pierwsza nagroda dla Polski w tej dziedzinie od 1996 roku, kiedy to dostała ją poetka Wisława Szymborska. Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia" - czytamy w uzasadnieniu.

Pisarka w 2018 roku otrzymała International Booker Prize za powieść "Bieguni". W tym roku szansę na Bookera miała także jej książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w tłumaczeniu Antonii Lloyd-Jones - na podstawie powieści Agnieszka Holland nakręciła film "Pokot" z 2017 roku. Wcześniej Tokarczuk opublikowała m.in. "Księgi Jakubowe" (2014), za które wyróżniono ją Nagrodą Literacką Nike, a także "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny" czy zbiór esejów "Moment niedźwiedzia".

Książki autorki dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Czytaj też: "Olga, tobie się należy Nobel". Kora przed dwoma laty "zapowiedziała" nagrodę dla Tokarczuk

Więcej o:
Komentarze (33)
Wpisy o Noblu dla Olgi Tokarczuk są warte blisko 12 mln złotych
Zaloguj się
 • tomalamas

  Oceniono 27 razy 21

  Och, co by to było gdyby nie przeliczyć każdej pierdoły na pieniądze...?!
  Może lepiej się skupić na tym, na ilu ludzi ta literatura oddziałuje? Może zastanowić się jaka jest jej wartość niematerialna? Eee, rozmarzyłem się.

 • ton_y

  Oceniono 11 razy 11

  Rozwijając myśl Maćka Stuhra: Panie Gliński, niech Pan nic nie czyta ani nie ogląda, skąd Pan ma wiedzieć że dany twórca jest wartościowy? No skąd??

 • jael53

  Oceniono 9 razy 7

  Wypowiedzi tych, których ucieszyło uhonorowanie lubianej pisarki to nie są dziubusie małolat na Instagramie czy Tik Toku.

 • maj.basia

  Oceniono 7 razy 5

  Cudownie ! Cieszyłam się jakbym to ja dostała Nobla. Gratulecje, gratulacje, a najwięcej od mojego
  męża, który pisać nie lubi ale Olgę Tokarczuk uwielbia.

 • agnrodis

  Oceniono 4 razy 2

  Oj, komus mozg odjelo w pogoni za ... zlotowoką.

 • goralzdobra

  Oceniono 2 razy 0

  mamonie-pankracy

 • tomek_pb2

  0

  No proszę ! Jedna polityczna wypowiedź noblistki, tydzień komentowania i już "ekwiwalent reklamowy" internetowych wpisów warty 5x więcej niż niż sama nagroda. Reymont i Miłosz za wcześnie się urodzili. A pani Skłodowska -Curie w ogóle bez szans , bo w internecie nikt nawet nie udaje, że fizykę rozumie. Szkoda , że to ekwiwalent tylko hipotetyczny. Wszyscy, zamiast komentować Noble i wypowiedzi p. Tokarczyk, zamiast oceniać popisy drewnianego Krychowiaka, czy Glika na boisku, albo Ferdka Kiepskiego w TzG, powinni się skupić na tworzeniu i oglądaniu reklam miśków Haribo, szamponu na łupież i blachotrapezów. Zarobilibyśmy wtedy rzeczywiste miliardy i pławilibyśmy się w dobrobycie.

 • maras63

  Oceniono 10 razy -4

  Śmieszny jest ten Sthur. Jest jak kretyn, który dziwi się, że co się odezwie kolejny raz, to mocniej dostaje w pysk. Jeszcze 4 lata i doprowadzi do większości konstytucyjnej. Oczywiście nie sam. Razem z innymi kretynami. :-)

 • wladgad

  Oceniono 14 razy -8

  Nie wydaje mi się, że kogoś należy czytać tylko dlatego, że dostał Nobla. Czytać trzeba dobrą literaturę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX