TVP nie przedłużyło licencji teatrowi Krystyny Jandy. Spektakl "Danuta W." grany jest z czarnymi planszami

Monodram "Danuta W." Teatru Polonia od 2012 roku był ilustrowany archiwalnymi nagraniami z Gdańska z lat 70. i 80. W trakcie ostatniego przedstawienia widzowie zamiast filmów zobaczyli czarne plansze. TVP nie przedłużyło teatrowi na nie licencji.

"Danuta W." to monodram z Krystyną Jandą w roli głównej napisany na podstawie książki Danuty Wałęsy. Jego premiera odbyła się w 2012 roku i od tego czasu prezentowany był widzom w niezmienionej formie. Jednak z nieokreślonych przez TVP przyczyn, Teatr Polonia nie dostał zgody na wykorzystanie archiwalnych filmów, które do tej pory przedstawienie uzupełniały wizualnie.

"Danuta W." bez licencji TVP

Licencja na wykorzystanie archiwalnych nagrań TVP Gdańsk wygasła 31 stycznia 2019 roku. Jak wynika z oświadczenia Teatru Polonia, dyrekcja podjęła starania o jej przedłużenie już w grudniu ubiegłego roku, jednak spotkała się z nieuzasadnioną odmową:

W grudniu 2018 roku rozpoczęliśmy starania o przedłużenie licencji. 10 stycznia 2019 roku otrzymaliśmy mailowo pierwszą odmowę – bez podania konkretnej przyczyny.

16 stycznia, po wcześniejszym odwołaniu się od decyzji, przyszło pismo podpisane przez dyrektora Oddziału TVP S.A. w Gdańsku, Joannę Strzemieczną-Rozen. Jego treść była równie enigmatyczna, co wcześniejszy brak uzasadnienia:

W związku z tym, że aktualnie TVP S.A. udziela licencji jedynie na trzy lata, nie możemy przedłużyć przedmiotowej Umowy z Teatrem.

Dyrekcja zdecydowała, że w takim razie spektakl 1 lutego odbędzie się w zmienionej formie. Zamiast nagrań pojawiła się czarna plansza z napisem:

W tym miejscu brak ujęć z archiwaliów Oddziału Gdańskiego TVP. TVP S.A. odmówiła przedłużenia licencji.

W spektaklu używano fragmentów filmów "Gdańsk z lotu ptaka", "Ulica w Gdańsku lata 70." czy "Dziennikarze na Zaspie". Ilustrowały one wypowiedzi głównej bohaterki, która opowiadała m.in. o sierpniowych strajkach, wizycie przedstawicieli Solidarności u papieża Jana Pawła II czy o zimie stulecia.

Jak informuje Teatr Polonia, pierwsza umowa licencyjna z TVP została podpisana 3 października 2012 roku i obowiązywała do 31 grudnia 2015 roku. Kolejna została podpisana 1 lutego 2016 roku i była ważna do 31 stycznia 2019 roku. Na podpisanie trzeciej TVP nie wyraziło zgody.

Następne przedstawienie zaplanowane jest na 9 marca. W tym roku wstępnie zapowiedziano jeszcze osiem spektakli.

Poprosiliśmy Gdański Oddział TVP o komentarz w tej sprawie, czekamy na odpowiedź.

Więcej o:
Komentarze (26)
TVP nie przedłużyło licencji teatrowi Jandy. Spektakl idzie z czarnymi planszami
Zaloguj się
 • lukasz2711

  Oceniono 23 razy 17

  Materiały TVP do roku jej przeistoczenia w SA powinny być dobrem wspólnym i zostać przekazane do Archiwum Państwowego tak aby każdy mógł z nich korzystać nie na zasadzie jakiejś licencji a jedynie opłaty za ich wypożyczenie. Są to materiały będące własnością państwa Polskiego a nie spółki TVP.

 • bahmat

  Oceniono 31 razy 15

  zwykle gnojki ale na szczęście żywot dobrej zmiany krótki- wytzymamy!!!!!!!!!!!!!!!

 • mcguirre

  Oceniono 28 razy 14

  Rozumiem, że obecna TVP czuje się kontynuatorką tam tej TVP i broni swoich wartości ? Oglądając wiadomości TVP jakoś się nie dziwię, język, narracja, sposób przekazu bardzo podobny. Brakuje tylko Urbana.

 • skromne-zero

  Oceniono 14 razy 8

  Kryśka jak Ty to zrobiłeś? Żeby narazić się ćwokom z piSS, oni muszą chodzić do teatru... Czy ktoś widział nieuka z piSS w teatrze? Podobno jeden półgłówek z piSS chodzi do teatru, ale on tam pracuje jako szatniarz...

 • banan125

  Oceniono 8 razy 4

  wolskie wiejskie głupki nawet z kultury robią politykę - to GORZEJ niż za PZPR

 • lidka1313

  Oceniono 12 razy 4

  plugawa pisoska ohyda po raz kolejny

 • qcleszek1

  Oceniono 3 razy 3

  Ta Pani nie jest moim idolem , ale żeby historie licencjonować ? Miałem lepsze zdanie o TVP choć i tamte było niezbyt pochlebne .

 • ks.pedofil

  Oceniono 11 razy 3

  A Bielan coś mówił o zemście. Mścicie to się wy. My wam tylko wymierzymy sprawiedliwość.

 • pimpus18

  Oceniono 22 razy 2

  Horda desperatów napala się na komunę.

  Przecież to już pół wieku minęło od tamtych wydarzeń!

  Kiszczak z Jaruzelskim też tam występują, czy tylko bezrobotna, mało uczona plebejka - po ilu klasach? - Danka filozofuje między franią i garami?

  Pasjonujące!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX