Jakie błędy językowe w 2018 roku najczęściej popełniali Polacy w Sieci? "Napewno" wygrywa

Średnio 11 tysięcy błędów językowych dziennie robili w ubiegłym roku Polacy piszący w Internecie - wynika z raportu "100 najczęstszych błędów w Internecie w 2018 r." opublikowanego przez Nadwyraz.com, markę promującą poprawną polszczyznę. Najbardziej kłopotliwe okazały się wyrażenia takie jak "napewno" czy "na prawdę", zaś najczęściej błędy te robimy na Facebooku.

Na podstawie danych zebranych od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku przeanalizowano 4 481 361 błędów, które w 2018 roku zrobili użytkownicy piszący w Sieci w języku polskim m.in. na Facebooku, na internetowych forach, mikroblogach czy w komentarzach na serwisie youtube.com. Dzięki temu powstała lista 100 najczęściej popełnianych w ubiegłym roku błędów językowych.

15 najczęściej popełnianych w internecie błędów

Autorzy publikacji "100 najczęstszych błędów w Internecie w 2018 r. Raport o kondycji polskiej ortografii w Internecie" ostrzegają, że w ubiegłym roku co 8 sekund ktoś publikował w Sieci jakieś słowo z błędem, co oznacza, że dziennie pojawiało się ich ponad 11 tysięcy. Z czym mamy największe kłopoty?

Okazuje się, że najtrudniejszym do poprawnego zapisania po polsku wyrażeniem jest "na pewno" - najczęściej pojawia się w błędnej wersji "napewno" (15,03 proc.). Następne w kolejce jest błędnie zapisane "naprawdę" ("na prawdę" 9,51 proc.) - kwestia rozłącznej i łącznej pisowni jest wybitnie kłopotliwym zagadnieniem. Trzecie miejsce na podium zajmuje pleonazm "dzień dzisiejszy", który popełniono w skali 8,65 proc.

Nieco rzadziej użytkownicy Sieci piszą "wogule" lub "wogóle" zamiast "w ogóle" (8,45 proc.), ale także "narazie" sprawia im dużo trudności (8,34 proc). Nie mniej problematyczna jest poprawna forma "poza tym", które mylnie zapisuje się albo "po za tym" albo "pozatym" - tutaj częstotliwość popełniania błędu wyniosła 4,44 proc. Jeszcze mniej kłopotów sprawia "na co dzień", które również ma aż dwa błędne warianty: "na codzień" oraz "nacodzień" (3,76 proc.).

Kolejnym z najczęściej popełnianych błędów jest też zwrot "nie wiem" zapisywany łącznie ("niewiem" - 2,79 proc.), a także słówko "mój", które często zapisywane jest z błędem ortograficznym jako "muj" (2,53 proc.).

Co jeszcze nam sprawia kłopoty? "Wziąć" zapisywane jako "wsiąść" (1,98 proc.), "a propos", które przybiera formy "apropo" oraz "a propo". Dalej mamy błędne "conajmniej", "z przed", "na przeciwko" i "jusz". 

Materiały prasowe /Materiały prasowe / nadwyraz.com

Najczęściej te błędy są popełniane na Facebooku (40,2 proc.), w komentarzach na youtubie (20.8 proc.), na forach internetowych (10,8 proc.), na Instagramie (9,8 proc.) oraz mikroblogach na Twitterze (9,8 proc.).

Pełny raport znajduje się pod tym adresem. Został przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który wypada 21 lutego, przez sklep Nadwyraz.com we współpracy z portalem Polszczyzna.pl przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu Internetu, Brand24.

Komentarze (117)
Jakie błędy w 2018 roku najczęściej popełniali Polacy w Sieci? "Napewno" wygrywa
Zaloguj się
 • silthor

  Oceniono 17 razy 17

  Taaa, pogrubienie niepoprawnych form, to raczej zły pomysł moim zdaniem. Utrwalacie je ludziom, a poprawne formy są w tekście słabo widoczne.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 12 razy 12

  Ostatnio jak zaraza szerzy się "ludzią", "mieszkancą", "dziecią"...

 • litecode

  Oceniono 12 razy 12

  Ok - zależy kto się w jakim środowisku "obraca" ;)
  Wśród moich znajomych najczęstsze jest "puki" i "dopuki" - może dlatego, że innych udaje im się nie popełniać.
  Za to najpowszechniejsza jest chyba idiotyczna maniera poprzedzania przecinków, kropek, wykrzykników, pytajników itp. - spacją. Czasem spacja jest z obu stron, czasem tylko z lewej.
  Jakby ci ludzie nigdy żadnej książki od środka nie widzieli.
  Pomijając już fakt, że taki sposób pisania owocuje czasem przenoszeniem takiego znaku do nowej linii. Kretyńsko trochę wygląda taka linijka, lub wręcz kolumna, zaczynająca się od kropki
  .Czyż nie
  ?no właśnie...

 • zaginiony_palik

  Oceniono 10 razy 10

  Od lat powtarzam wszystkim użytkowniką, że każdy kto robi błędy powinien przy najmniej pieńdziesiąt razy poprawnie napisać to słowo w którym się pomylił, także by go ręka zabolała

 • zeus_gromowladny

  Oceniono 12 razy 10

  Fajnie, że wszystkie te błędy walnęliście tłustym drukiem. Niech się utrwalają.

 • laborantkolaborant

  Oceniono 10 razy 10

  Najdebilniejsze i tak jest korporacyjne kończenie każdego zdania idiotycznym "tak", tak.

 • shunpike

  Oceniono 6 razy 6

  -Mamo, jezdem w ciąży!
  -Matura w przyszłym roku a ty mówisz "jezdem"?

  Wiem, to wogle nie na temat, ale czasami cza się pośmiać.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 8 razy 6

  90% internautów nie rozumie różnicy między "także", a "tak że".

 • koment22

  Oceniono 5 razy 5

  Bardzo widoczne są też wszelkiego rodzaju "tygodnie czasu", "miesiące czasu". Niestety takim językiem posługują się "wielcy" w telewizji, więc nietrudno o utrwalanie wśród społeczeństwa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX