Karl Lagerfeld nie żyje. Słynny projektant mody miał 85 lat

Karl Lagerfeld nie żyje. Słynny niemiecki projektant odszedł po kilku tygodniach poważnej choroby - miał 85 lat.

Po kilku tygodniach ciężkiej choroby w wieku 85 lat zmarł Karl Lagerfeld - słynny niemiecki kreator mody, fotograf i stylista od lat związany z domem mody Chanel.

Sygnały, że z jego zdrowiem jest krucho, pojawiły się w ubiegłym miesiącu. Projektant nie zjawił się 22 stycznia na dwóch ostatnich pokazach Chanel w Paryżu, jednak wtedy do mediów trafiła informacja, że czuł się tylko zmęczony. W oficjalnym komunikacie prasowym ogłoszono:

Pan Lagerfeld, dyrektor artystyczny Chanel, czuł się zmęczony, poprosił Virginie Viard, dyrektor studia kreatywnego, by go reprezentowała.

Wtedy też pierwszy raz od początku swojej współpracy z Chanel nie ukłonił się publiczności na zakończenie pokazu - był związany z kultowym domem mody od 1983 roku.

Karl Lagerfeld urodził się 10 września 1933 roku w Hamburgu - projektant długo odmawiał podania dokładnej daty swoich urodzin, do 2013 roku utrzymywał, że urodził się w 1938 roku. Wyprowadził się z matką z Niemiec w młodym wieku - od początku lat 50. mieszkał już w Paryżu. W 1955 roku wygrał jeden z najważniejszych paryskich konkursów mody, który zagwarantował mu posadę w domu mody Balmain.

Pracował także jako stylista dla francuskiego domu mody Jean Patou. W 1964 roku wyjechał do Włoch studiować sztukę, od 1965 roku był dyrektorem artystycznym włoskiego Fendi. W 1969 roku pracował już dla dla domów mody Krizia, Charles Jourdan i Valentino. 

W 1972 roku stworzył dla Chloé biało-czarną kolekcję Deco, która rozpoczęła jego międzynarodową karierę. W 1983 roku został następnie dyrektorem artystycznym Chanela odpowiedzialnym za kolekcje haute couture, prêt-à-porter i akcesoria. Rok później założył dom mody swojego imienia. Sygnował swoim nazwiskiem także linię kosmetyków dla kobiet i mężczyzn, zwłaszcza zapachów.

Lagerfeld był także uznanym fotografem. Stworzył słynną serię aktów modelek i celebrytów "Visionaire 23: The Emperor's New Clothes". W 2005 roku jego zdjęcie piosenkarki Mariah Carey widniało na okładce magazynu "V". Karl Lagerfeld współpracował także z magazynami "Harper's Bazaar", "Numéro", a także z rosyjską i niemiecką edycją "Vogue". Co więcej osobiście wykonywał fotografie do kampanii reklamowych domów mody, którymi kierował (Chanel, Fendi i Karl Lagerfeld).

W 2004 roku jako pierwszy słynny kreator mody zaprojektował kolekcję ubrań dla popularnego sklepu odzieżowego H&M. W 2014 roku uruchomił internetową wersję pisma "KARL DAILY", w której on sam i jego modele przekazywali ciekawostki z życia projektanta.

Więcej o:
Komentarze (67)
Karl Lagerfeld nie żyje. Słynny projektant mody miał 85 lat
Zaloguj się
 • krebs06

  Oceniono 63 razy 57

  Wspaniały projektant mody. Rysował też świetne karykatury.
  No i cieszył się życiem, miał fajnego chłopaka

 • ps11111ps

  Oceniono 67 razy 43

  My w Polsce mamy swojego kreatora budowli
  YSL = Yarosław Srebrna & Lech

 • art_102

  Oceniono 40 razy 40

  Zawsze żal, jak znikają wyraziści, niebanalni ludzie, dodający kolorytu szarej rzeczywistości.
  Chociaż uczucia wobec jego działalności mam mieszane, bo tak przytłoczył i zdominował swoją osobowością i wyreżyserowaną kreacją własną dom mody, który reprezentował, że ludzie zapominali, że to Chanel:)

  Świetne rzeczy robił na początku swojej kariery, kiedy był mało ciekawym pulpetem z brzuszkiem skupionym na projektowaniu. Jak wyszczuplał to raczej skupił się na byciu kreatorem samego siebie. Jednak też robił to dobrze. Z własnej osoby stworzył rozpoznawalny wizerunek jak znak graficzny. Taki trochę Warhol mody:)

  Bez względu na to jaką i czyją kreacją się zajmował, to bezwzględnie najbardziej wyrazista postać z potężną pozycją w świecie mody.
  Szkoda, ale przynajmniej miał piękne, spełnione życie.

 • kantrzyn

  Oceniono 33 razy 33

  Modą się kompletnie nie interesuję, ale oglądałem kilka jego wywiadów. Wyjątkowo inteligentny człowiek.

 • drugifotopstrykacz

  Oceniono 37 razy 25

  Jak czytam te wasze komentarze to... Kto w was wpoił tyle nienawiści? Wyssaliscie z mlekiem matki? Czy zamiast mleka poila was oranżadą. Żenada

 • c.t.k

  Oceniono 20 razy 20

  "Nie mam żadnych problemów. To prawdziwie cudowny wymiar mego życia. Nie ma problemów, są tylko rozwiązania – dobre albo złe."
  No teraz to już na 100%

 • hm.m.m

  Oceniono 10 razy 10

  Nie podzielam fascynacji Jego projektami ale był to twórca mający wizję, charyzmę i siłę sprawczą w tworzeniu. Niewielu takich było przed nim i niewielu będzie po nim. Żal i smutek.

 • dumbo23

  Oceniono 12 razy 8

  właśnie słyszałem w radiu wywiad z nijaką "dżoaną" która powiedziała ,
  przedstawiam to w telegraficznym skrócie :
  - wiesz, karl (właśnie on) , mówił mi : "dżoana, ja , nie wiem o co ci chodzi, dżoana, wiesz , ale powiem ci, nawet jak coś słyszysz, słyszysz dżoana (tak, karl), dżoana ! nawet jak coś słyszysz, albo - ja coś słyszę, dżoana (tak) to - nie zawsze, nie zawsze dżoana (taaak) , dżoana ! ja, chcę, ci powiedzieć, dżoana, że "nawet jak coś słyszysz, albo ktoś coś mówi , dżoana (taak ?) to wtedy - nie zawsze, nie zawsze wiadomo o co chodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX