Rekordowa kwota za obraz Moneta. Licytacja trwała zaledwie 8 minut

110,7 mln dolarów - za tyle sprzedany został obraz Claude'a Moneta z cyklu "Meules" ("Stogi"). I to po trwającej tylko 8 minut licytacji! Według domu aukcyjnego Sotheby's to rekord - jeszcze nigdy nikt nie zapłacił aż tyle nie tylko za obraz tego francuskiego malarza, ale w ogóle impresjonisty.

Aukcja, która odbyła się we wtorek w Nowym Jorku, zakończyła się podwojeniem ceny wywoławczej obrazu namalowanego w 1890 roku - "Meules" Moneta był wyceniony na 55 mln dolarów.

Rekordowa kwota za obraz Moneta. Licytacja trwała zaledwie 8 minut

Praca trafiła w ręce anonimowego kupca w ekspresowym tempie - w licytacji brało udział sześciu zainteresowanych. Poprzedni już właściciel, także anonimowy, zarobił na sprzedaży fortunę - sam kupił dzieło Moneta za "jedyne" 2,5 mln dolarów w 1986 roku. Sprzedający poinformował, że część pieniędzy zamierza przekazać na cele charytatywne.

Dzieło to jeden z 25 obrazów z cyklu, który powstawał w latach 1890-1891 w Giverny w Normandii. Artysta malował ten sam temat w różnych godzinach, dzięki temu pokazywał go w zmieniającym się oświetleniu. Tylko osiem dzieł cyklu jest w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów - reszta znajduje się w muzeach, m.in. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i paryskim Muzeum d’Orsay.

Sprzedane płótno Moneta, jak informuje organizator aukcji, to dziewiąty najdrożej sprzedany obraz w historii Sotheby. W tej kategorii pierwsze miejsce przypadło w udziale Leonardowi da Vinci i jego "Zbawicielowi świata", który został wylicytowany za 450 mln dolarów dwa lata temu.

Więcej o:
Komentarze (25)
Rekordowa kwota za obraz Moneta. Licytacja trwała zaledwie 8 minut
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 19 razy 15

  Aby oszczędzić na taki obraz wystarczy wyciągać na noc ładowarkę z gniazdka przez 22 miliony lat.

 • alfred.ziemniak

  Oceniono 10 razy 2

  Prawie 500 milionów złotych za jeden obraz. Nasz minister za te pieniądze kupił kilka tysięcy pamiątek historycznych.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 1 raz 1

  >'zarobił na sprzedaży fortunę - sam kupił dzieło Moneta za "jedyne" 2,5 mln dolarów w 1986 roku'

  Dwa i pol mln USD w 1986 r. bylo calkiem znaczna kwota.
  Za 40 tys. USD znajomy kpt PLL LOT w 1990 r. kupil w Wilanowie dzialke budowlana, ktora dzisiaj jest warta n.p. 10 mln USD a wiec nie ma sie co az tak bardzo podniecac 110 mln. bez rozumienia duzych liczb i uplywu czasu. Owszem ilosc benzyny, ktora trzebaby spalic w kosuiarce koszac trawe i chwasty przez ten czas jest spora ale 40 tys. do 10 mln to 250 razy a 110 mln. do 2,5 mln to byloby 44 razy. Byloby, bo raczej nie jest, jako ze nabywca na aukcji zazwyczaj placi komisowe rzedu nawet 10%.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 3 razy 1

  Kupujacy niekoniecznie zna sie az tak bardzo na sztuce ale z pewnoscia ma niewyobrazalnie trudny problem z nadmiarem gotowki. Oraz zaklada, ze cena umowna nie bedzie za jakis czas nizsza czyli ze latwo przeczeka ze swoim obrazkiem nastepny kryzys swiatowy wpatrujac sie w snopki bezwartosciowej gotowki.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 5 razy 1

  oj tam, oj tam
  guru narodu i tak woli placki ziemniaczane niż jakieś tam francuskie frykasy... a taki landszafcik to każdy ludowy artysta z Podkarpacia potrafi machnąć

 • obeznany

  Oceniono 5 razy 1

  Taki talent to niesamowity dar.
  Dobrze, że nie malował dla pieniędzy, choć mógł i przez większą część swego życia klepał straszną biedę.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 2 razy 0

  Bogatsi stają się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi.
  Dlatego wyzyskiwacze nie wiedzą co robić z pieniędzmi więc kupują za dowolną ilość zielonych/ojro cokolwiek co ma szansę nie stracić, a może np. zrobić jeszcze więcej zer na koncie.

 • wudeer

  Oceniono 2 razy 0

  8 minut na licytację jednego obiektu to dużo. Ktoś to pisał ten tekst chyba nigdy nie był na aukcji dzieł sztuki.

 • kinlej

  Oceniono 6 razy 0

  Moja córka Alemka Julcia i Antoś lepiej by namalowała!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX