"The New Yorker" opublikował ilustrację polskiej rysowniczki. Kasia Babis się chwali

Jeden z najbardziej prestiżowych amerykańskich periodyków, "The New Yorker", opublikował na swoich łamach komiks autorstwa Kasi Babis, najlepiej w Polsce znanej pod pseudonimem Kiciputek. Artystka pochwaliła się dokonaniem na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Kasia Babis to młoda ilustratorka pochodząca z Lublina. Znana w Polsce ze swoich komiksów tworzonych pod pseudonimem Kiciputek autorka poinformowała, że jej komiks ukazał się w ostatnim numerze "The New Yorkera".

"The New Yorker" opublikował ilustrację polskiej rysowniczki

"The New Yorker" to jedno z najbardziej opiniotwórczych czasopism na świecie - pierwszy numer ukazał się jeszcze w 1925 roku. Choć gazeta wydawana jest w Nowym Jorku i skupia się głównie na jego kulturalnym życiu, ma czytelników także poza USA, a to głównie dzięki angażującym treściom.

Ukazują się tam zarówno eseje, bieżące komentarze polityczne, pogłębione analizy dziennikarskie, jak i poezja, opowiadania, a także utwory satyryczne, komiksy i ilustracje najlepszych artystów. Ilustracje i komiksy są stałą częścią pisma od samego jego początku, także publikacja na łamach "The New Yorkera" jest naprawdę dużym wyróżnieniem i czymś, czym można się chwalić.

Babis często w swoich pracach porusza tematykę polityczną, nierzadko zajmuje się feministyczną satyrą. Jak sama donosi, spotyka się to z częstą krytyką dla jej twórczości. Toteż z niemałym zadowoleniem poinformowała, że jej zaangażowanie politycznie bynajmniej nie zaszkodziło jej karierze, a wręcz pomogło. Na swoim profilu na Facebooku napisała:

"Nie mieszaj komiksów z polityką" mówili, "to złe dla twojej kariery" mówili.

Żeby udowodnić, że krytykanci się mylili pokazała swoje zdjęcie z okładką najnowszego wydania "The New Yorkera", w którym to można znaleźć jej komiks, a co potwierdza jej nazwisko w stopce redakcyjnej.

Artystka nie zdradziła póki co, która z jej ilustracji znalazła się w czasopiśmie, ale niewątpliwie możemy się spodziewać, że raczej zawiera jakiś komentarz polityczny. Babis od jakiegoś czasu publikuje grafiki z angielskimi podpisami. Tutaj np. widzimy dwie postaci patrzące z oddali na umęczoną rolniczkę otoczoną wianuszkiem dzieci i czytamy:

Ach, stare dobre czasy, kiedy kobieta mogła się spełniać jako matka.
I spójrz na to organiczne rolnictwo!
 

Rysowniczka współpracowała również z naszym portalem. W marcu stworzyła okładkowy komiks do specjalnego wydania ostatniego "Twojego Weekendu", tworząc na tę okazję nową wersję dawnego cyklu "Kicia robi dym". 

Kasia Babis urodziła się w 1992 roku i studiowała na Wydziale Artystycznym UMCS. Swoje komiksy publikuje na blogu Kącik Kiciputka już od 2012 roku. W 2014 roku ukazał się drukiem jej album tytułem "Tequila", napisała także książkę dla dzieci "Maja z ksieżyca". Współpracuje m.in. z Codziennikiem Feministycznym i Krytyką Polityczną. 

Komentarze (26)
"The New Yorker" opublikował ilustrację polskiej rysowniczki. Kasia Babis się chwali
Zaloguj się
 • ef.ha

  Oceniono 18 razy 12

  Brawo! New Yorker to jest cos...

 • hellk

  Oceniono 14 razy 8

  Super! Reszta tworczosci tez na wysokim poziomie. Powodzenia!

 • cyklista_ekonomista

  Oceniono 6 razy 6

  Gratulacje!

 • gtpress

  Oceniono 6 razy 6

  Szczere gratulacje...

 • shtalman

  Oceniono 8 razy 6

  Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek pokazał i dalej pokazuje jakim zadoopiem Lublin jest, gorzej niż w średniowieczu bo przynajmniej wtedy jeszcze nie mieli tej wiedzy którą dziś mamy

 • justas32

  Oceniono 2 razy 2

  Niech napisze coś o Żydach - zaraz jej kariera się załamie. Nie mieszaj komiksów z polityką - mówili ...

 • kozieradka2012

  Oceniono 2 razy 2

  Podpis pod pierwszym obrazkiem: "fot. The New Yorker z ilustracja Kasi Babis". Akurat to jest ilustracja jakiegoś Toma Goulda (jeśli wierzyć stronie newyorker.com), ale też ładna. Brawo!

 • efedra

  Oceniono 1 raz 1

  "także publikacja na łamach "The New Yorkera"
  Już i w prasie pojawiają się niedouki, które nie odróżniają "tak że" (więc) od "także" (też) ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX