Nie żyje Bohdan Butenko. Znany rysownik miał 88 lat

Bohdan Butenko zmarł w wieku 88 lat. Był twórcą tak popularnych postaci jak Gapiszon, Kwapiszon, Gucio i Cezar, a także autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów. O jego śmierci poinformowało czasopismo "Przekrój", z którym współpracował od lat.

Bohdan Butenko zmarł w wieku 88 lat. Był rysownikiem, grafikiem, ilustratorem, autorem komiksów, scenarzystą, scenografem oraz projektantem lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych.

Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w 1955 roku, dyplom obronił w pracowni Jana Marcina Szancera. Zaraz po ukończeniu studiów zaczął pracę jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. W ciągu swojej kariery współpracował z "Przekrojem", Telewizją Polską a także kultowymi czasopismami dla dzieci "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek" czy "Płomyk". Stworzył postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara - te umieszczono nawet na znaczkach pocztowych wydanych przez Pocztę Polską w 2011 roku.

Poza tworzeniem ilustracji do książek takich pisarzy jak Edmund Nizurski czy Julian Tuwim oraz autorskich komiksów, zajmował się także tworzeniem teatralnych i telewizyjnych scenografii. To on stworzył oprawę graficzną Kabaretu Starszych Panów czy do "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa".

Grafiki Bohdana ButenkiGrafiki Bohdana Butenki 'Kabaret Starszych Panów', prod. TVP

O jego śmierci poinformował kwartalnik "Przekrój". W pożegnalnym wpisie czytamy:

Co kwartał pojawiał się w Redakcji siwowłosy pan z młodzieńczym błyskiem w oku, czarującym uśmiechem i dużą teczką. Z teczki wyciągał plik arkuszy podpisanych „Butenko pinxit”, a po chwili rozlegały się westchnienia zachwytu lub śmiech albo jedno przez drugie. Arkusze zaludniały pociągnięte grubą kreską postacie, na których się wszyscy wychowaliśmy (lub wychowywaliśmy innych), nawet jeśli część z nas sobie tego nie uświadamia.
Komentarze (25)
Nie żyje Bohdan Butenko. Znany rysownik miał 88 lat
Zaloguj się
 • virginsteele

  Oceniono 28 razy 28

  RIP. Pamietam go za dzieciaka jako Butenko pinxit.

 • drakaina

  Oceniono 26 razy 26

  R.I.P. Wielki rysownik, szkoda, że ostatnio nieco zapomniany.

 • seroo1

  Oceniono 17 razy 17

  Wspaniali ludzie odchodzą.
  Wspaniałe czasy przemijają bezpowrotnie.
  Miałem to szczęście, że -tak jak napisano - nawet tego sobie nie uświadamiając, w jakiejś części ukształtowałem swoją osobowość na rysunkach pana Pinxita.

 • pedro.666

  Oceniono 14 razy 14

  Butenko pinxit to był stały element dzieciństwa. Plus te GENIALNE ilustracje "dla dorosłych" tych potwornych bajek z XIX wieku... jak ta dziewczynka leci z parasolem, a "wiatr ją dyma" :) ...lub węgorze z kłami, które przed chwilą ani chybi skonsumowały niegrzecznego chłopca...

 • mozart

  Oceniono 9 razy 9

  Z dzieciństwa zostały tylko wspomnienia :(

 • podkarpacie55

  Oceniono 8 razy 8

  Przepraszam że napiszę prawdę ale wiadomość o Jego śmierci zaskoczyła mnie gdyż myślałem że od dawna nie żyje. Pan Bogdan Butenko to cały mój okres dzieciństwa[ od początku lat 60-tych] gdyż rysował dla ,,świerszczyka'' a potem spotykałem Jego rysunki w książkach dla dzieci i młodzieży[najlepiej pamiętam w książkach Niżurskiego]. Jego rysunki były tak charakterystyczne że nie musiałby się podpisywać po,, kresce '' można było Go poznać. Ponieważ nie czytam ,,przekroju '' zapomniałem o Nim. Gdybym wiedział dla Jego rysunków kupowałbym ,,przekrój''.

 • wislano

  Oceniono 5 razy 5

  Gucio i Cezar to bajki mojego dzieciństwa , jakie proste i zarazem wpływające na wyobrażnię , w tamtych czasach . Widzę coraz więcej ludzi odchodzących , coś kurczy się ilość osób żyjących .
  No i słynny Butenko pinxit , rany , szkoda , że tak fenomenalne osoby ,odchodzą jakim był pan Butenko.

 • freakoman

  Oceniono 5 razy 5

  Bronił dyplom u Szancera! Teraz obaj będą malować obłoki, będą jeszcze piękniejsze i jeszcze bardziej rozpalały wyobraźnię! Dziękuję obu Dostojnikom za dziecięcy zachwyt i młodzieńcze cudowne chwile nad Waszymi pracami! :-(

 • albrecht_kalba

  Oceniono 5 razy 5

  Ojoj, wielka szkoda. Wielcy odchodzą, następców nie widu, ni słychu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX