"Gra o tron": 10 rzeczy, które mogliście przegapić oglądając 6. odcinek 7. sezonu

Daenerys na Północy

Daenerys na Północy (fot. HBO, 'Gra o tron')

Dlaczego Arya chciała zdenerwować Sansę i skąd Inni wzięli łańcuch, którym wyciągnęli Smoka z wody? To wszystko mogliście przegapić w ostatnim odcinku "Gry o tron".

"Gra o tron" zbliża się do końca. Przed nami już tylko ostatni odcinek, a akcja nie zwalnia ani na chwilę. Z tego powodu przygotowaliśmy spis smaczków, których mogliście nie zauważyć w poniedziałkowym odcinku. Serial aż roi się od ukrytych znaczeń i powiązań, dlatego po obejrzeniu odcinka warto do niego "zajrzeć" też z takiej strony.

1. Góra, którą zobaczył Ogar coś Wam przypomina? I słusznie. To ta sama góra, którą Bran widział w swojej wizji o tym, jak Dzieci Lasu stworzyły Białego Wędrowca.

Góra z wizji OgaraGóra z wizji Ogara fot. HBO, zwiastun 6. odcinka 'Gry o tron', kadr Youtube

 

2. Tormund powiedział Ogarowi, że on także jest "pocałowany przez ogień". Nie oznaczało to jednak poparzenia. Tormud miał na myśli jedynie swój kolor włosów. "Pocałowanymi przez ogień" określa się osoby, które są rude. Mieszkańcy Siedmiu Królestw wierzą, że jest to oznaka szczęścia.

'Gra o tron', sezon 7., odcinek 6.'Gra o tron', sezon 7., odcinek 6. HBO

3. Zastanawiacie się, jak Beric rozpala swój ognisty miecz? Odpowiedź kryje 3. sezon "Gry o tron" - w jednym z odcinków widać, jak Beric robi to za pomocą własnej krwi.

 

4. To nie był pierwszy raz kiedy Daenerys odwiedziła Północ. Była tam już podczas swojej wizji w Domu Nieśmiertelnych. Właśnie wtedy usłyszała przeraźliwy krzyk Drogona - to mogła być zapowiedź wołania o pomoc Jona Snowa albo śmierci jej dziecka - Viseriona.

Daenerys na PółnocyDaenerys na Północy fot. HBO, 'Gra o tron'

5. Arya była w tym odcinku wyjątkowo wredna dla swojej siostry. Zarzuciła jej, że nie uratowała ojca przed śmiercią, na którą skazała go rodzina Lannisterów. Zastanawialiście się, dlaczego? Przecież wszyscy pamiętamy krzyki Sansy, która, powstrzymywana przez strażnika, za wszelką cenę chciała rzucić się na pomoc ojcu. Dlaczego Arya mimo to chciała wyprowadzić ją z równowagi? Jedna z teorii głosi, że młodsza siostra chce wzbudzić w niej negatywne emocje i nastawić ją przeciwko Littelfingerowi. Fani twierdzą, że Petyr zginie z ręki Sansy, a nie Aryi.

'Gra o tron', sezon 7., odcinek 6.'Gra o tron', sezon 7., odcinek 6. HBO

6. Podczas wyprawy za Mur Beric Dondarrion powiedział Jonowi, że "śmierć jest wrogiem" i że "wróg zawsze wygrywa", co oznacza nadchodzącą śmierć. Dokładnie to samo Arya usłyszała od Jaqena H'ghara, jednego z Ludzi Bez Twarzy. "Valar Morghulis" po valyriańsku oznacza "mężowie muszą umrzeć".

BericBeric fot. HBO, 'Gra o tron'

7. Arya chciała zagrać z Sansą w "Grę Twarzy". Powiedziała jej, że "to nie wyszło na dobre osobie, która ostatnia zadała jej pytanie" - miała na myśli Waif - "dziewczynę" służącą w Domu Bieli i Czerni. Waif nie przeżyła ich ostatniej walki (prawdopodobnie, bo jedna z teorii głosi, że postać powróci w ostatnim odcinku. Jeden z fanów dostrzegł ją na zdjęciach z planu 7. sezonu).

WaifWaif fot. HBO, 'Gra o tron'

8. Jon Snow w końcu nazwał Daenerys "swoją królową" - tak, może oznaczać to jedynie "wyznanie uczuć" na które wszyscy czekaliśmy (Przypominamy: "Gra o tron": fani są przekonani, że Jon Snow i Daenerys będą parą)...

... albo zapowiedź jej śmierci. Jon Snow, który w końcu spełnił prośbę Dany i oddał jej pokłon, być może niechcący sprowadził na nią klątwę. Wszyscy ci, którym wcześniej pokłonił się Jon, zginęli - jak na przykład Stannis Baratheon i dowódca Nocnej Straży. Czy to oznacza, że Król Północy zasiądzie na Tronie?

 

9. Czy Jon znów zginął i wrócił do żywych? Na to wygląda. Gdy znalazł się pod lodem, oko wilkora w jego mieczu z valyrianskiej stali było czarne. W momencie, kiedy Król Północy wynurzył się na powierzchnię i "wrócił do żywych", w oko także wstąpiło życie. Może to oznaczać, że Jon znów zginął i został wskrzeszony. 

"Powtarzam #DługiPazur ożył! Czy to może być czujnik śmierci #JonaSnowa?"

Niektórzy twierdzą, że miecz nie odegrał tak ważnej roli w tej scenie, a "ponowne ożywienie" Jona jest nadinterpretacją, jednak, kiedy we wcześniejszej scenie Król Północy próbował oddać miecz Jorahowi Mormontowi, ten zdecydowanie odmówił (Długi Pazur, czyli miecz z valyriańskiej stali pierwotnie należał do rodu Mormontów, jednak ojciec Joraha oddał go Jonowi w podzięce za uratowanie przed nieumarłym). Ta scena raczej nie pojawiłaby się w odcinku bez powodu.

10. Na pewno zastanawialiście się, skąd Inni wzięli ogromny łańcuch, którym wyciągnęli martwego smoka spod lodu. Rozwiązaniem może być niewielki statek, który w tej scenie znajdował się tuż przy przeręblu. Fani twierdzą, że to z niego pochodzi żelazny łańcuch.

Oglądasz serial, ale chcesz też przeczytać książki? Sprawdź sagę George'a R.R. Martina >>

 

Kosmos efektów specjalnych Luca Bessona, wybitny Ozon, i coś dla fanów Kinga. Premiery kinowe sierpnia

Quizy. Na pewno wiesz, który to bohater serialu ’’Gra o tron’’? Rozwiąż nasz quiz
1/15Kim jest ta postać z serialu Gra o tron?
Zobacz także
Komentarze (32)
"Gra o tron": 10 rzeczy, które mogliście przegapić oglądając 6. odcinek 7. sezonu
Zaloguj się
 • eskowalski

  Oceniono 20 razy 20

  Ja wiem tyle, jestem facetem ale palto Dany na mróz jest śliczne.

 • 1234pablo

  Oceniono 26 razy 10

  To wytłumaczcie jeszcze fenomen zakrzywiania się czasu i przestrzeni (moja odpowiedź - bo w tym filmie nic sienie zgadza). Skąd wzięło się tyle truposzy, skoro na północy mało kto żył, a i ci poszli potem za mur lub poginęli w bitwie i zostali spaleni (zapewne żeby być groźnym przeciwnikiem). Po co wyprawa po truposza skoro Siwa mogła na smoku polecieć w tę i z powrotem w krótkim czasie i się przekonać (bo tak). Po co wyprawa po truposza ruszyła pieszo (żeby nie uciec przed truposzami). Dlaczego trupki snuja się na tej północy bez sensu (bo czekały na dostarczenie smoka). To tylko kilka z ostatniego odcinka, ale generalnie bzdur to tam nie brakuje.

 • dawn-to-dusk

  Oceniono 4 razy 4

  Dopóki serial opierał się na książce była to wciągająca opowieść o polityce i walce o władzę. Co prawda historia ludzkości nie zna tak krwawego konfliktu z pkt widzenia szlachty, ale to przecież fikcja, która ma wciągać współczesnego widza. Ale ostatni sezon to już siekana pisana przez takich samych matołów, co wydłużyli Hobbita dodając sceny i fakty z doopy nie wiadomo po co. Na dodatek co chwila jest jakaś debilna walka niczym w "9 kompanii", którą ledwo przeżywa garstka. No i debeściarskie jest, że oddziały wojskowe poruszają się jakby je koleją przerzucali. Wiem, czas w 7K nie gra roli.

  Brak logiki:
  - czemu Inni najpierw dotarli pod mur przy wybrzeżu, by po paru miesiącach znaleźć się wiele km na północ... idąc na południe?
  - wyobrażenie Angoli o krainach północy jest lepsze, niż niedźwiedzie polarne na ulicach Warszawy. Jak dziesiątki tysięcy Dzikich żyły na gołych skałach? Czym się żywili, co jedli, na co polowali, co jadła ta zwierzyna? We wszystkich scenach jest tak: las za murem, a potem gołe skały, jak w północnej Norwegii. Dlatego Wikingowie żyli na wybrzeżu i żarli ryby.
  - za murem piści jak w kieleckiem na wiosne, a Czarni, Dzicy i wszyscy inni zawsze bez nakryć głowy. Ręce opadają, jak wyżej. A przecież zima dopiero się zaczęła, czyli mrozy mogą wezbrać na sile. No chyba, że Angole wiedzą lepiej jak układają się temp. w trakcie roku.
  - siedem lat zimy i kilkanaście lata. Ok, ale z jakiej przyczyny? Jak obraca się planeta 7K, że wykazuje się takim porąbanym klimatem? Ma jakiś zmienny środek ciężkości? Z fizyki pała.
  - no i eunuszek gdzieś mi się przemieścił niczym przez teleportacyjną chmurę, nie pamiętam w którym odcinku.
  - czarne włosy to wynik dominujących genów, ale Targaryenowie mieszając się z wielkimi rodami zawsze mieli siwe. Dopiero JSST został wyjątkiem. Hmmm...

  Oczywista oczywistość:
  - Jon SST (Snow/Stark/Targaryen) zostanie królem 7K, bo jest bratem przyrodnim Siwej, do tego nie bękartem, co już odkryła Dzika na Starówce. I może mieć dzieci.
  - Ścierwej przepowiedziano że 3kę urodzi i 3ka zginie, więc 4tej nie donosi. No chyba że kolejny brak logiki.

  Od kiedy matoły piszą scenariusz przewidzenie zakończenia to pestka. Pytanie tylko ilu jeszcze bohaterów przy tym zginie i ilu się cudownie odrodzi, by znów oddać życie.

 • trackermaly

  Oceniono 7 razy 3

  dziwicie się logice, ale to w większości filmów jej brakuje. Np we "Władcy pierścieni". W końcówce 3 części orły wysłane przez gandalf ratują hobbitów spod płynącej lawy. To cholery jasnej czy te orły nie mogły ich przetransportować przez cała podróż , i pokonać ją w powietrzu, a nie ryzykując cały czas życie ?

 • gustdelf4

  Oceniono 6 razy 2

  Daenerys jest ciotką Snowa w dodatku Snow nie jest benkartem co wyszło w ostatnim odcinku, kiedy to wyszło na jaw, że Rhaegar oddalił żonę, Snow jest więc przed Daenerys do dziedziczenia tronu.

 • poljack

  Oceniono 6 razy 0

  Ciężar łańcucha i umarłych i lód się nie załamał ?
  Dlaczego umarli chcieli uratować pojmanego umarłego ?
  Dlaczego umarły chybił rzucając w drugiego smoka i skąd mieli włócznie do zabijania smoków ?
  Pytań jest wiele każdy widzi coś innego taka jest natura ludzka.

 • iszaki

  Oceniono 14 razy -12

  W dziale kultura? Naprawdę? To tylko serial a nie żadna kultura.

 • foreksfxxxx

  Oceniono 31 razy -23

  Malo gnojki nie zesraja sie jakims serialem, bo nie ogladali ani nie czytali prawdziwych dziel. Leniwe nieoczytane gnojki, latwo taka papke z internetu sciagnac, obejrzec w 60min i uwazac sie za swiatowca. Szkoda, ze nie rozumiecie, ze Gra o Tron to takie amerykanskie gowno dla idiotow w XXI w. Czerpie wtornie z Tolkiena, Biblii, mitologii celtyckiej, mitologii nordyckiej, cesarstwa Chin, gdzie byl smoczy tron, a najwiecej czerpie z Wojny Dwoch Roz z historii Anglii w XVw. Gra o Trojn to takie amerykanskie gowno, ktore kompiluje historie, Tolkiena i okrasza to na koniec homoseksulanymi watkami, orgiami, brutalnoscia, eunuchami i nawiazaniami to debilnych amerykanskich wartosci, ktorzy jak zrzuca bombe atomowa, to przynajmniej przeprosza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX