Tamara Łempicka w Google Doodle: Google obchodzi 120. rocznicę urodzin polskiej malarki

Tamara Łempicka obchodziłaby dziś swoje 120 urodziny. Google postanowiło o tym przypomnieć. Google Doodle to tymczasowe, obrazkowe logo Google. Upamiętnia ważne wydarzenia, święta i wybitne osoby.

Dzisiaj z Google Doodle obchodzimy 120. rocznicę urodzin polskiej malarki Tamary Łempickiej. Urodzona w 1898 roku w Warszawie artystka była przedstawicielką nurtu art déco. Jej malarstwo zwane "kubizmem salonowym" to połączenie kubizmu i renesansu. Charakteryzuje się żywymi barwami i dużymi płaszczyznami. Zasłynęła z portretów kobiet, najczęściej arystokratek i obrazów sportowych samochodów.

Przypominamy: Dzień Kobiet z Google Doodle. Poznaj dwanaście historii silnych i odważnych kobiet >>

Jej najważniejsze dzieła to: ''Tamara w zielonym Bugatti'', ''Adam i Ewa'', ''Dr Boucard'' i ''Kobieta z gołębiem''. Zmarła 18 marca 1980 roku w Meksyku. 

Google Doodle: Tamara Łempicka u Madonny

Chociaż Łempicka pochodzi z Warszawy, jedynie kilka jej obrazów znajduje się w Polsce. Niestety, są rzadko prezentowane na wystawach. Można za to zobaczyć je w teledyskach Madonny, która jest wielką fanką Łempickiej. Znajdziecie je m.in. w klipach do "Vogue" i ''Open Your Heart''.

Języki programowania dla dzieci mają już 50 lat. Google Doodle uczcił to grą >>

Google Doodle - o co chodzi?

Google Doodle to tymczasowe, obrazkowe logo Google. Upamiętnia ważne wydarzenia, święta i wybitne osoby. Google Doodle po raz pierwszy stworzono w 1998 roku. Twórcy największej wyszukiwarki na świecie jako motyw wybrali wówczas święto palenia kukły, tzw. Burning Man w Nevadzie. Na początku Doodles były zwyczajnymi obrazkami z tekstem, który pojawiał się po najechaniu kursorem. Pierwszy animowany Doodle pojawił się w 2010 roku i przedstawiał Izaaka Newtona.

Więcej o:
Komentarze (8)
Tamara Łempicka w Google Doodle
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 10 razy 6

  Tamara de Lempicka ( czytaj: de lempika) jest taką samą Polką jak Chopin Francuzem a Hoffman, niegdyś z PISu, Niemcem.
  Córka rosyjskiego Zyda Borysa Gurwik-Gorskiego spędziła życie w St. Petersburgu, Danii, Szwajcarii i Paryżu aby umrzeć w Meksyku. Nie wypowiedziała nigdy słowa po Polsku (mimo, że jej pierwszy mąż był z pochodzenia Polakiem). Nie wypowiedziała, bo nie znała tego języka.

  Ot, polskie mitologie.

 • pinup

  Oceniono 5 razy 5

  Swietna malarka i ogolnie babka. Ciekawe miala zycie.

 • quosoo

  Oceniono 4 razy 2

  "Chociaż Łempicka pochodzi z Warszawy, jedynie kilka jej obrazów znajduje się w Polsce."

  Warto zaznaczyć, że Warszawa z której pochodziły Łempicka, Skłodowska czy marszałek Rokossowski, również nie znajdowała się w Polsce. Niektórzy zatem jej mieszkańcy czuli się Polakami, a inni nie. Pierwsza z pań raczej zalicza się do tej drugiej grupy.

 • sector23

  Oceniono 3 razy 1

  Sądzę, że Pani Tamara czytając ten artykuł o sobie byłaby szczerze zaskoczona, a już szczególnie tymi tromtadrackimi opisami jej rzekomej polskości.

 • golass

  Oceniono 3 razy -1

  bardzo fajna inicjatywa, bardzo slaby doodle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX