;

Tamara Łempicka w Google Doodle: Google obchodzi 120. rocznicę urodzin polskiej malarki

Tamara Łempicka na GOOGLE DOODLE. Dlaczego została bohaterką Google Doodle?

Tamara Łempicka na GOOGLE DOODLE. Dlaczego została bohaterką Google Doodle? (fot. GOOGLE DOODLE)

Tamara Łempicka obchodziłaby dziś swoje 120 urodziny. Google postanowiło o tym przypomnieć. Google Doodle to tymczasowe, obrazkowe logo Google. Upamiętnia ważne wydarzenia, święta i wybitne osoby.

Dzisiaj z Google Doodle obchodzimy 120. rocznicę urodzin polskiej malarki Tamary Łempickiej. Urodzona w 1898 roku w Warszawie artystka była przedstawicielką nurtu art déco. Jej malarstwo zwane "kubizmem salonowym" to połączenie kubizmu i renesansu. Charakteryzuje się żywymi barwami i dużymi płaszczyznami. Zasłynęła z portretów kobiet, najczęściej arystokratek i obrazów sportowych samochodów.

Przypominamy: Dzień Kobiet z Google Doodle. Poznaj dwanaście historii silnych i odważnych kobiet >>

Jej najważniejsze dzieła to: ''Tamara w zielonym Bugatti'', ''Adam i Ewa'', ''Dr Boucard'' i ''Kobieta z gołębiem''. Zmarła 18 marca 1980 roku w Meksyku. 

Google Doodle: Tamara Łempicka u Madonny

Chociaż Łempicka pochodzi z Warszawy, jedynie kilka jej obrazów znajduje się w Polsce. Niestety, są rzadko prezentowane na wystawach. Można za to zobaczyć je w teledyskach Madonny, która jest wielką fanką Łempickiej. Znajdziecie je m.in. w klipach do "Vogue" i ''Open Your Heart''.

Języki programowania dla dzieci mają już 50 lat. Google Doodle uczcił to grą >>

Google Doodle - o co chodzi?

Google Doodle to tymczasowe, obrazkowe logo Google. Upamiętnia ważne wydarzenia, święta i wybitne osoby. Google Doodle po raz pierwszy stworzono w 1998 roku. Twórcy największej wyszukiwarki na świecie jako motyw wybrali wówczas święto palenia kukły, tzw. Burning Man w Nevadzie. Na początku Doodles były zwyczajnymi obrazkami z tekstem, który pojawiał się po najechaniu kursorem. Pierwszy animowany Doodle pojawił się w 2010 roku i przedstawiał Izaaka Newtona.

Obrazy, które musi znać każdy wykształcony Polak [QUIZ]
1/10Zaczynamy od totalnego klasyka. Tajemniczo uśmiechającą się Monę Lisę namalowaną przez Leonarda da Vinci możemy zobaczyć w:
Zobacz także
Komentarze (8)
Tamara Łempicka w Google Doodle
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 10 razy 6

  Tamara de Lempicka ( czytaj: de lempika) jest taką samą Polką jak Chopin Francuzem a Hoffman, niegdyś z PISu, Niemcem.
  Córka rosyjskiego Zyda Borysa Gurwik-Gorskiego spędziła życie w St. Petersburgu, Danii, Szwajcarii i Paryżu aby umrzeć w Meksyku. Nie wypowiedziała nigdy słowa po Polsku (mimo, że jej pierwszy mąż był z pochodzenia Polakiem). Nie wypowiedziała, bo nie znała tego języka.

  Ot, polskie mitologie.

 • pinup

  Oceniono 5 razy 5

  Swietna malarka i ogolnie babka. Ciekawe miala zycie.

 • quosoo

  Oceniono 4 razy 2

  "Chociaż Łempicka pochodzi z Warszawy, jedynie kilka jej obrazów znajduje się w Polsce."

  Warto zaznaczyć, że Warszawa z której pochodziły Łempicka, Skłodowska czy marszałek Rokossowski, również nie znajdowała się w Polsce. Niektórzy zatem jej mieszkańcy czuli się Polakami, a inni nie. Pierwsza z pań raczej zalicza się do tej drugiej grupy.

 • sector23

  Oceniono 3 razy 1

  Sądzę, że Pani Tamara czytając ten artykuł o sobie byłaby szczerze zaskoczona, a już szczególnie tymi tromtadrackimi opisami jej rzekomej polskości.

 • golass

  Oceniono 3 razy -1

  bardzo fajna inicjatywa, bardzo slaby doodle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane