Cannes 2018: Lars von Trier wrócił po 7 latach banicji. Jego film był tak szokujący, że ludzie wychodzili z sali

Z sali wyszło ponad 100 osób. "The House That Jack Built" został okrzyknięty największym skandalem Cannes 2018. W 2011 roku reżyser został uznany za persona non grata festiwalu.

Światowa premiera najnowszego filmu Larsa von Triera w Cannes 2018 przejdzie do historii. Kiedy autor takich produkcji, jak ''Nimfomanka'', ''Antychryst'', ''Melancholia'' czy ''Tańcząc w ciemnościach'' zapowiedział, że nakręci "swój najbardziej brutalny film", wiedzieliśmy, że jego premiera nie przejdzie bez echa. Jednak takich reakcji widzów nikt się nie spodziewał. Duński reżyser wrócił do Cannes po 7 latach. Poprzednim razem wywołał skandal stwierdzeniem, że "rozumie Hitlera". Organizatorzy uznali go za persona non grata festiwalu.

"The House That Jack Built" z Umą Thurman i Mattem Dillonem w roli głównej został zaprezentowany w sekcji pozakonkursowej. W filmie znalazły się tak drastyczne sceny okaleczania i mordowania ludzi i zwierząt, że wielu widzom zwyczajnie zrobiło się słabo. Salę opuściło ponad 100 osób, a Lars von Trier został okrzyknięty największym skandalistą Cannes.

Cannes 2018: "The House That Jack Built"  - co zobaczyli widzowie w Cannes?

Jack (Matt Dillon) jest uzdolnionym architektem i inżynierem, który ma nietypowe hobby - lubi zabijać. Głównie kobiety i dzieci, chociaż zdarzają się też mężczyźni i zwierzęta. Zabójstw dokonuje w wyjątkowo drastyczny sposób, który, a jakże, Lars von Trier dokładnie pokazał na ekranie - Jack rozczłonkowuje ciała i zachowuje ich części jako pamiątki. W retrospekcji widzimy, że swoją pasję rozwijał już w dzieciństwie. Młody Jack amputował stopę żółtego kaczątka za pomocą szczypiec, a następnie umieścił biedne zwierzę z powrotem w wodzie, aby obserwować jego reakcje.

Cannes 2018: "The House That Jack Built" - krytycy: to już przesada

Bezpośrednio po pokazie w sieci pojawiły się pierwsze recenzje. The Oscar Predictor określił film jako "Ohydny. Pretensjonalny. Wywołujący wymioty. Dręczący. Żałosny". I dodał w komentarzu: "Przepraszam, że nie jestem kamieniem, ale wątpię, by istota ludzka mogła przetrwać całą projekcję "The House that Jack Built" bez poczucia rosnącego obrzydzenia".

"To najbardziej nieprzyjemny seans kinowy, na jakim byłem" - stwierdził Ramin Setoodeh z "Variety"

Jednak są też tacy, którym film się spodobał. Ci, którzy zostali na pokazie, nagrodzili reżysera 10-minutową owacją na stojąco.

Peter Bradshaw szef sekcji krytyki filmowej "Guardiana" docenił zakończenie filmu:

- Film Larsa Von Triera ''The House That Jack Built'' jest ciężką metaforą i jest tak irytujący, jak się spodziewałem, jednak muszę przyznać, że zakończenie horroru było spektakularne. Recenzja będzie później - napisał na Twitterze.

Cannes 2018: "The House That Jack Built" - zwiastun

W oczekiwaniu na polską premierę (data nie jest jeszcze znana) polecamy obejrzeć zwiastun:

 

Cannes 2018: "Zimna wojna" zachwyciła światowych krytyków. Sprawdzamy, jakie ma szanse na Złotą Palmę >>

Maj w kinie to miesiąc powrotów. Wraca Polański, wracają "Gwiezdne Wojny"

Więcej o:
Komentarze (39)
Cannes 2018: Film był tak szokujący, że 100 osób wyszło z sali
Zaloguj się
 • sommers

  Oceniono 47 razy 39

  Popatrzyłem na zwiasun. Faktycznie choojowy film, ale straszniejsza była ostatnia Eurowizja.

 • tonz2

  Oceniono 30 razy 22

  Jak ktoś kocha takie klimaty to wystarczy iść do rzeźni na 1,5 godzinny seans. Wszystkie sceny są realistyczne, w trójwymiarze i z super nagłośnieniem. Film dla psycholi

 • kimdongun

  Oceniono 14 razy 14

  Półtoragodzinny film nagrany z kamery samochodowej na ulicach Czelabińska w godzinach szczytu wygrał międzynarodowy konkurs horrorów.

 • buzhidao

  Oceniono 13 razy 13

  Film von Triera dzieli widzów, no też mi nowość.

 • mistermadmat

  Oceniono 9 razy 9

  jest już na cda ?

 • lol76

  Oceniono 6 razy 6

  Jakos nigdy za nim nie przepadalem. Pamietam ze 'Idioci' zrobili na mnie wrazenie jak to pierwszy raz ogladalem. Ale jak wrocilem to tego filmu po kilku latach to musialem to wylaczyc w polowie.

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 4

  A ile osob zdjelo buty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX