Jane Fonda aresztowana podczas protestu klimatycznego w Waszyngtonie

Jane Fonda została aresztowana w trakcie protestu klimatycznego, który miał miejsce przed siedzibą amerykańskiego Kongresu w Waszyngtonie. 81-letniej aktorce wraz z 15 innymi osobami zarzucono branie udziału w nielegalnej demonstracji. Sieć obiegły nagrania z interwencji policji.

Jane Fonda nie może narzekać na brak wigoru. Aktorka od kilkudziesięciu lat angażuje się w rozmaite inicjatywy społeczne i polityczne i nie ma zamiaru przestać. Gwiazda serialu "Grace i Frankie" obecnie skupia się na sprawach związanych z klimatem - z tego powodu 11 października dołączyła do pokojowej demonstracji w Waszyngtonie. Akcja skończyła się aresztowaniem jej uczestników. 

Zobacz też: Leonardo DiCaprio chce ratować "płuca Ziemi". Aktor przekazał pokaźną sumę na walkę z pożarami lasów Amazonii >>

Jane Fonda zabrana przez policję podczas protestu na rzecz klimatu

11 października Jane Fonda zasiliła protest Oil Change International, organizacji walczącej o zmniejszenie użycia paliw kopalnych i ułatwienie powszechnego dostępu do odnawialnych źródeł energii. Demonstracja miała miejsce na schodach waszyngtońskiego Kapitolu. Na miejscu pojawili się policjanci.

 

Portal Variety powołuje się na rzeczniczkę prasową policji w Kapitolu, Evę Malecki, która powiedziała, że demonstracja odbywała się nielegalnie, a wszystkim biorącym w niej udział postawiono zarzuty bezprawnego gromadzenia się i zakłócania porządku publicznego. "New York Times" nadmienia, że Jane Fonda wyszła z aresztu w zamian za zobowiązanie się do stawiennictwa przed sądem.

Jane Fonda: Będę demonstrować przed Kapitolem w każdy piątek

Jane Fonda poprzez uczestnictwo w wydarzeniu zainicjowała akcję "Fire Drill Fridays". Tłumaczy na swojej stronie internetowej, że ma zamiar pojawiać się przed Kapitolem co tydzień:

Będę na Kapitolu w każdy piątek, w deszczu czy w słońcu, zainspirowana niesamowitym ruchem, który stworzyła nasza młodzież. Nie mogę dłużej stać i pozwalać wybranym przez nas urzędnikom ignorować i, co gorsza, wzmacniać gałęzi przemysłu, które niszczą naszą planetę dla zysku.

Fonda w tekście wspomina, że przeprowadziła się do stolicy USA, aby być bliżej wydarzeń i działań związanych z walką o poprawę stanu klimatu naszej planety. Aktorka jest bardzo zdeterminowana - stwierdziła nawet:

Będziemy się angażować w obywatelskie nieposłuszeństwo i trafiać do aresztu choćby w każdy piątek.
Więcej o:
Komentarze (74)
Jane Fonda aresztowana podczas protestu klimatycznego w Waszyngtonie
Zaloguj się
 • swru

  Oceniono 45 razy 27

  mam pytanie. Dlaczego wyłączacie komentarze dotyczące bandyckiego napadu Turków na Kurdów. Czy kolejne ludobójstwo z namaszczenia i z aprobatą USA kłuje w oczy ? czy znowu poprzemy bezkrytycznie naszych "sojuszników" z USA w tym ludobójstwie ? Czemu NATO nie reaguje ? Kiedyś bez zmrużenia okiem bombardowali Belgrad, a teraz co przeszkadza walnąć w Ankarę ? Tchórzliwa banda niszczy naród, który ma prawo do niepodległości to jest OK ? Bo USA chcą trochę broni sprzedać i zrobić poligon doświadczalny ?

 • topiramax

  Oceniono 20 razy 8

  Gdzie nasi 80 latkowie na takich protestach? Ze świecą szukać. Za to na kontrmanifestacjach przeróżnych. Mają zdrowie.

 • koenzymq10

  Oceniono 13 razy 7

  u nas babuszki na mszy drą moheryje

 • elq_1

  Oceniono 18 razy 4

  Polackie bydełko "mundrzejsze" od kury, co z radością pokazuje!
  Dla niekumatych - Polactwo ma jedną szarą komórkę więcej od kury, żeby nie srało pod siebie!

 • senioryta13

  Oceniono 13 razy 3

  "...i, co gorsza, wzmacniać gałęzi przemysłu, które niszczą naszą planetę dla zysku. " -
  a ile ty masz domow ? daj przyklad, przeprowadz sie do jaskinii i zrywaj gruszki z wierzby, smacznego.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 31 razy 3

  Brawo Jane!
  U mnie w miasteczku (jedno z najbogatszych w USA) na dachach od ulicy - nie wolno miec paneli slonecznych bo jakoby 'zaklocaja estetyke). A miejskiego podatku katastralnego place 12 tys. USD/rok.

 • alpamayo07

  Oceniono 4 razy 2

  Brawo Jane! Jesteś świetna, odważna, mądra i waleczna, bo stajesz w obronie klimatu. Dajesz dobry przykład innym kobietom, młodzieży i tym ograniczonym umysłowo policjantom, którzy cię skuli kajdankami. Taki protest budzi nadzieję, że politycy zmądrzeją, szczególnie pomarańczowy prezydent i będzie więcej odnawialnych źródeł energii; elektrowni wiatrowych, solarnych, geotermalnych i samochodów elektrycznych. Planeta Ziemia przetrwa.

 • bohdan.ch

  Oceniono 4 razy 2

  Niektórzy już się modlą do Grety Thunberg
  youtube.com/watch?v=3d1kHpVZ_PY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX