Wszyscy narzekają, że "Korona królów" będzie beznadziejna. Ale spójrzcie tylko na TE zdjęcia

"Kiepscy w średniowieczu", "żenada", "ale wiocha" - to tylko te najdelikatniejsze komentarze po zapowiedzi najnowszej produkcji historycznej TVP "Korona królów". A tymczasem prawda o tym serialu może być zupełnie inna...

Prezes TVP Jacek Kurski tak zachwalał najnowszą produkcję:

"Korona królów" będzie pierwszą wielką produkcją Telewizji Polskiej od ponad 30 lat. Pokaże piękno naszej historii, czasy odbudowywania naszej państwowości.

Ale we wtorkowym "Teleexpressie" wszyscy zobaczyli tylko jeden plan zdjęciowy i się załamali. Posypały się negatywne komentarze i żarty z planowanego serialu Telewizji Polskiej. Uznano, że porównanie do "Wspaniałego stulecia" jest co najmniej na wyrost, a samej produkcji bliżej raczej do "Świata według Kiepskich" i "Wiedźmina", niż "Gry o Tron". To, co pokazano w "Teleexpressie", było rzeczywiście zwyczajnie brzydkie:

fot. 'Teleexpress' | TVP | kadr

Poprosiliśmy więc TVP o przesłanie nam zdjęć z planu, dzięki którym będzie można ocenić, jak prawdopodobnie będzie wyglądał sam serial. Spójrzcie tylko, co dostaliśmy:

'Korona królów''Korona królów' Fot. Marcin Makowski | TVP

To książę Kazimierz i wybranka jego serca, Aldona (a także Jaśko, którego rola w serialu nie jest nam jeszcze znana). Sami przyznacie, że nie jest źle. Naprawdę - mogło być gorzej. Ale zobaczcie, jak prezentuje się król Władysław i królowa Jadwiga:

'Korona królów''Korona królów' Fot. Marcin Makowski | TVP

Zdjęcia kręcono m.in. na Zamku w Bobolicach, wybudowanym zresztą przez... Kazimierza Wielkiego, który w serialu będzie grał jedną z głównych ról. Zamek po potopie szwedzkim popadł w ruinę i odbudowano go niedawno, co wzbudziło ogromne kontrowersje w środowisku konserwatorów zabytków.

'Korona królów''Korona królów' Fot. Marcin Makowski | TVP

To zaś królowa Jadwiga - żona Władysława Łokietka. Nie wiadomo, czy postać serialowej królowej będzie podobna do swojego historycznego odpowiednika. Prawdziwa Jadwiga kłóciła się z synem i zwalczała jego żonę, Aldonę. Patrząc jednak na to, jaką rolę grała prawie 700 lat temu, szykuje się naprawdę niezły serial historyczny.

Dostaliśmy też jedno zdjęcie zakochanej pary - Aldony i Kazimierza:

'Korona królów''Korona królów' Fot. Marcin Makowski | TVP

Teraz powiedzcie sami - czy naprawdę jest na co narzekać? Dużo będzie zależało od samych aktorów, ale do kostiumów, stworzonych przez Elżbietę Radke, póki co nie ma się jak przyczepić. Pani Elżbieta ma już zresztą doświadczenie w filmach historycznych, w latach 80. odpowiadała za kostiumy do "Królowej Bony" i "Ojca królowej". Fabułę wspiera matka większości polskich seriali - Ilona Łepkowska.

Dynastia - zwiastun

Więcej o:
Komentarze (125)
Wszyscy narzekają, że "Korona królów" będzie beznadziejna. Ale spójrzcie tylko na TE zdjęcia
Zaloguj się
 • gwenhwyvar

  Oceniono 88 razy 80

  'Zdjęcia kręcono m.in. na Zamku w Bobolicach, wybudowanym zresztą przez... Kazimierza Wielkiego, który w serialu będzie grał jedną z głównych ról'
  A kogo będzie grał Kazimierz Wielki?

 • lodzermensz1

  Oceniono 81 razy 73

  Nie ma się jak przyczepić???
  Żarty sobie robicie?
  Jak rozumiem akcja toczy się w latach 30. XIV wieku. A mamy tutaj jakieś długaśne tuniki bez rękawów (dobre na wierzch zbroi, a nie na strój dworski) i absurdalnie szerokie pasy naddługie (w rzeczywistości były 2-3 krotnie węższe). Czy tam jest jakiś sensowny konsultant?
  Do tego te dekoracje. Biforyjne, romańskie okno wypełnione maszynowym szkłem fabrycznym, rodem z XIX wieku. Ściany podzielone gzymsem na wysokości lamperii z jakimś dziwacznym ciosem, rodem z architektury wilhelmińskiej dołem oraz tynkowane górą. Co to ma być? Jakieś gurty wyprowadzone z absurdalnej wysokości? O co chodzi?
  Te zdjęcia różnią się od wcześniejszego tylko lepszym oświetleniem.

 • mamut_wlochaty

  Oceniono 50 razy 48

  "Fabułę wspiera matka większości polskich seriali - Ilona Łepkowska" - i to właśnie trudno zrozumieć, skoro w archiwach TVP leży od lat gotowy scenariusz 13-odcinkowego serialu "Kazimierz Wielki", autorstwa śp. Jerzego Janickiego - najlepszego naszego scenarzysty serialowego wszechczasów ("Dom", "Polskie drogi"). Nietrudno zgadnąć, że scenariusz pani Ilony lepszy nie będzie.

 • mnkq

  Oceniono 52 razy 46

  Kazimierz Wielko będzie grał jedna z głównych ról? Myslalam, ze on już dawien dawna nie żyje a tu taka niespodzianka.

 • tacx

  Oceniono 39 razy 25

  W panoramie wielkich Polaków jaka wykluła się w galarecie mózgowej kurdupla wszyscy królowie Polski całowali niewiasty w rękę, wieczorami czytali biblię a gros czasu poświęcali na czytaniu dzieł Platona i rozmyślaniu nad niedolą chłopów.
  To co się dzieje w tym kraju to jakaś makabreska intelektualna. To Sienkiewicz dla ubogich. Nie chcę już się znecać nad autorami tej bajki w której gwałciciel, okrutnik i zleceniodawca wielu morderstw nazywany nie wiadomo czemu Wielkim skoro królestwo było de facto jego rodzinną własnością a nie zadną Polską, przedstawiany jest jako średniowieczny intelektualista i wcielenie dobra wcielonego. O scenografii , kostiumologii nie chcę nawet pisać bo każdy kto miał choćby godzinę zajęć z historii sztuki widząc te zdjecia parska śmiechem.

 • niebozaoknem

  Oceniono 31 razy 23

  No nie wiem. To w dalszym ciągu jest pogranicze jasełek i Monthy Pythona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX