Rzecznik TVP komentuje pozew Big Cyca: Reakcja zespołu jest ''niezrozumiała i bezpodstawna''

Big Cyc ogłosił, że chce by TVP wpłaciło milion zł na konto WOŚP za ich zdaniem bezprawne wykorzystanie piosenki. Rzecznik TVP skomentował oświadczenie zespołu.

Poprosiliśmy rzecznika TVP o komentarz w sprawie oświadczenia zespołu Big Cyc, który chce przeprosin i wpłacenia miliona złotych na konto WOŚP za bezprawne wykorzystanie ich utworu. Dostaliśmy odpowiedź z której wynika, że piosenki użyto zgodnie z prawem. Ponadto wspomniano, że Krzysztof Skiba bywał odpłatnie gościem programu ''W tyle wizji''.

Komentarz TVP w sprawie pozwu zespołu Big Cyc

Centrum Informacji TVP podkreśliło, że utwór zespołu Big Cyc został użyty w programie ''W tyle wizji'' na podstawie umowy licencyjnej z ZAIKSEM. Dodatkowym argumentem ma być też to, że program ''W tyle wizji'' jest produkcją satyryczną, więc trudno mówić o bezprawnym wykorzystaniu utworu. 

Telewizja publiczna zaznacza, nie chciała nikogo obrazić ani tym bardziej zawłaszczyć niczyjej pracy. Z odpowiedzi TVP wynika też, że Krzysztof Skiba bywał wcześniej gościem programu ''W tyle wizji'', za co otrzymywał honorarium. Wtedy też wykorzystywano piosenki zespołu Big Cyc, co nie wywoływało takiej reakcji, jaka nastąpiła po emisji odcinka programu z dnia 23 lipca.

Pełna treść oświadczenia:

Telewizja Polska oświadcza, iż wykorzystanie fragmentu piosenki „Jak słodko zostać świrem” zespołu Big Cyc nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS. Zatem, wykorzystanie to nie miało charakteru bezprawnego.
Jednocześnie Telewizja Polska dopełniła obowiązków związanych ze zgłoszeniem wykorzystania tego utworu, co stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzeń dla osób uprawnionych z tytułu praw autorskich i pokrewnych.
Poza tym, wykorzystanie to miało miejsce w audycji o charakterze satyrycznym, co tym samym wyklucza jego bezprawny charakter.
Zamiarem telewizji publicznej nie było zawłaszczenie czyjejś pracy lub obrażenie kogokolwiek.
Pragniemy też przypomnieć, że w przeszłości, kiedy pan Skiba bywał odpłatnie gościem programu „W tyle wizji” fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu.

Big Cyc pozywa TVP

W programie satyrycznym ''W tyle wizji'' na antenie TVP Info wykorzystano piosenkę ''Jak słodko zostać świrem'' zespołu Big Cyc jako ilustrację muzyczną materiału o protestujących pod Sejmem ludziach. Było to nawiązanie do słów marszałka Karczewskiego, który mówił o "świrach pod Sejmem". Emisja odcinka nastąpiła 23 lipca 2018 roku. 

Muzycy uznali, że im się to nie podoba i wystosowali oficjalne oświadczenie, w którym oznajmili, że ich utwór zostal wykorzystany bez zgody, w związku z czym żądają przeprosin na antenie oraz wpłaty ,miliona złotych na konto WOŚP.

''Nie ma i nigdy nie będzie zgody na posługiwanie się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości ''- napisali na swojej oficjalnej stronie internetowej. Zapowiedzieli też, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, wkroczą na ścieżkę sądową.

Na co do kina w lipcu? Doczekaliśmy się powrotu "Iniemamocnych" i "Mamma Mia"!

Więcej o:
Komentarze (138)
Rzecznik TVP komentuje pozew Big Cyca: Reakcja zespołu jest ''niezrozumiała i bezpodstawna''
Zaloguj się
 • alleano

  Oceniono 116 razy 100

  Skiba konsultował się w tej sprawie z prawnikami. Oto fragment jego wypowiedzi w WirtualnychMediach:
  "ZAIKS nie ma tu nic do rzeczy. Tu sprawa jest innego rodzaju - wykorzystano nasz utwór do materiału politycznego. TVP jest telewizją upolitycznioną, telewizją władzy, telewizją rządową, nie jest telewizją publiczną od trzech lat - ostro komentuje w rozmowie w naszym portalem Skiba. - W programie propagandowym "W tyle wizji" wykorzystano to [piosenkę Jak słodko zostać świrem"] do ośmieszania protestujących pod Sejmem. W takim kontekście my się nie godzimy na wykorzystanie tego numeru, to wykorzystanie bezprawne, co mówią nam nasi prawnicy. Ponieśliśmy konkretne straty wizerunkowe - nasi fani oburzeni pytali nas, czy nam za to zapłacono, że popieramy PiS i włączamy się w tę kampanię nienawiści przeciwko protestującym".

 • spyderman2

  Oceniono 97 razy 75

  pisiury wszystko ukradną. tylko kurefski sobie używa młode pisie dziennikarki co chcą robić kariere. i pensje też ma 2x wyższą niż poprzednicy. dodatkowo na działalność aby płacić niższy podatek. ale pisowski gmin ogląda tvpis z zadowoloeniem

 • jego-wysokosc

  Oceniono 83 razy 71

  Czyżby Pan rzecznik TVPiS nie zorientował się jeszcze, że żaden ceniący się artysta nie chce być utożsamiany z reżimową władzą?

 • Barbara Kasarab

  Oceniono 88 razy 70

  To autor decyduje czy zgadza się w programie politycznym ( niezależnie czy satyrycznym czy poważnym ) podpierać się swoją piosenką.Zawladzczenie i wykorzystanie bez zgody jest naruszeniem prawa autorskiego.Na miejscu Big Cyca nie odpuściła bym

 • evergreen111

  Oceniono 70 razy 64

  KURSKIE BEZCZELNE GNOJKI! "program ''W tyle wizji'' jest produkcją satyryczną, więc trudno mówić o bezprawnym wykorzystaniu utworu."

  Ale w sprawie SATYRYCZNYCH memów z paskami to daliście sprawę swoim prawnikom!!!

 • hubert.fun

  Oceniono 57 razy 55

  Określanie protestujących o niezależne sądy świrami jest na równi podłe z najgorszymi propagandowymi praktykami komunistycznymi, bolszewickimi czy hitlerowskimi.

 • def11

  Oceniono 53 razy 49

  << Poza tym, wykorzystanie to miało miejsce w audycji o charakterze satyrycznym, co tym samym wyklucza jego bezprawny charakter. >>

  !! yyyy ?! a o d kiedy to "audycja o charakterze satyrycznym" jest eksterytorialna wobec obowiązującego prawa ?!

 • czytakczynie12

  Oceniono 42 razy 40

  Marszałek Senatu (nawet trudno to przechodzi przez klawiaturę tytułowanie tych ludzi z PiS) mówił o świrach, by się do nie dostały do Sejmu. Tak mówi o protestujących Polakach, o ludziach najbardziej zaangażowanych w obronę Ojczyzny i pokojowo wyrażających swoje zdanie. To nie są chuligani, to nie są świry, to ludzie, którym zależy, bo ogólnie suweren ma ten kraj gdzieś i to inni nadstawiają swój tyłek także w obronę przyszłości dzieci tych leniwych, mających w d... los kraju. Duz o ludzi ma,że PiS wyprwoadza nas z UE. Świrami nie są obywatele, świry siedzą w Sejmie i nazywają Polaków kanaliami, gorszym sortem itd. Brawo dla Big Cyc, nie można kraść cudzej własności, o tym mówi nawet jedno z przykazań Bożych, ale jak wiadomo pisowcy gwałcą nie tylko prawo ustanowione tu na ziemi, ale nawet prawa Boga. Antyludzka i antychrześcijańska partia rządzi naszym krajem.

 • 99venus

  Oceniono 42 razy 40

  Dla TVPiS wiele rzeczy jest niezrozumiałych.Oni generalnie nie mają kontaktu z rzeczywistoscia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX