Na Wojciecha Cejrowskiego wpłynęło blisko 470 skarg do KRRiT. To reakcja na jego wypowiedź w TVP

466 skarg na Wojciecha Cejrowskiego wpłynęło do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To pokłosie jego wypowiedzi o akcji Tęczowy piątek, który dziennikarz nazwał m.in. "atakiem pedofilskim".

Wojciech Cejrowski 25 października był gościem programu "Minęła dwudziesta" nadawanego na antenie TVP. Tematem wieczoru była akcja Tęczowy piątek, która odbyła się 26 października. Kampania miała pozwolić poczuć się swobodnie w szkołach uczniom i uczennicom LGBT. To bardzo nie spodobało się Cejrowskiemu.

Cejrowski o Tęczowym piątku w TVP

W trakcie czwartkowego odcinka programu "Minęła dwudziesta" Wojciech Cejrowski dyskredytował, jak mógł akcję edukacyjną, która miała uczyć dzieci tolerancji i otwartości dla dzieci nieheteronormatywnych. Dziennikarz nie krył, jakie ma na ten temat poglądy. Z wrodzoną sobie "elegancją" powiedział, że Tęczowy piątek to "atak pedofilski", a uczniowie są "szkoleni do zboczonych czynności seksualnych".

Na tym szereg inwektyw się nie skończył, Cejrowski dodał, że potencjalny edukator omawiający kwestie osób LGBT będzie „zboczonym dziadem”, który „będzie do ich dzieci opowiadał o swoim zboczeniu”. Żeby przypadkiem nikt nie zapomniał, jak bardzo jest przeciwny całej akcji, trzymał także kartkę z napisem:

Rodzice, zadzwońcie do szkoły upewnić się, że obleśny dziad nie przyjdzie jutro molestować waszych dzieci.

Próżno oczekiwać reakcji prowadzącego program Michała Rachonia, który zamiast gościa utemperować, skwapliwie mu przytakiwał.

Stowarzyszenie Miłość nie wyklucza po emisji odcinka programu umieściła w sieci apel, by widzowie wyrazili sprzeciw wobec szerzenia tak negatywnie nacechowanych komunikatów na antenie telewizji publicznej.

Okaż sprzeciw! tvp.info powiela homofobiczne kłamstwa i udostępnia antenę osobom, których jedynym celem jest szerzenie nienawiści. (...) Pokażmy, że nawoływanie do nienawiści zawsze spotka się ze stanowczą reakcją.

Stowarzyszenie przygotowało także gotową treść skargi:

W programie "Minęła Dwudziesta" 25.10 b.r. pojawiały się liczne treści obraźliwe w stosunku do osób nieheteroseksualnych. Wojciech Cejrowski, stały gość programu, w kontekście tzw. Tęczowego Piątku, mówił o "szkoleniu uczniów do zboczonych czynności seksualnych", "ataku pedofilskim" i "zboczonym dziadzie", który "będzie do ich dzieci opowiadał o swoim zboczeniu". Ponadto Cejrowski trzymał w rękach kartkę z napisem "Rodzice, zadzwońcie do szkoły upewnić się, że obleśny dziad nie przyjdzie jutro molestować waszych dzieci".
Rolą prowadzącego jest reagować na słowa obraźliwe, uderzające w godność człowieka i diametralnie niezgodne z wiedzą naukową (odsyłam do stanowisk Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego). Prowadzący program Michał Rachoń świadomie zdecydował się nie odbierać głosu osobie wyrażającej nienawistne opinie czy też nie zareagować już po ich wygłoszeniu. Co więcej, przytakiwał swojemu gościowi.
Art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej stanowi, że "nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny". Również ustawa o radiofonii i telewizji w artykule 18. mówi o tym, że audycje i przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym (za takie uznaję uwagi o "zboczeńcach"), a także nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści i dyskryminacji.
W związku z powyższym, a także biorąc pod uwagę zapisy Karty Etycznej Mediów, której sygnatariuszem jest Telewizja Polska, uważam, że podczas audycji doszło do pogwałcenia zasad obiektywizmu, oddzielania informacji od komentarza, szacunku i tolerancji oraz wolności i odpowiedzialności.
"Minęła Dwudziesta" jest audycją publicystyczną, jednak poglądy skrajnie obraźliwe nie mogą być uznawane za element debaty publicznej.

Skargi na Cejrowskiego wpłynęły do KRRiT

Jak widać, apel spotkał się z doskonałym odbiorem. Jak dowiedział się Onet od rzeczniczki prasowej KRRiT Teresy Brykczyńskiej:

W sprawie wypowiedzi Wojciecha Cejrowskiego na temat "Tęczowego piątku" w audycji "Minęła dwudziesta" z 25 października wpłynęło dotychczas 466 skarg, wszystkie od osób prywatnych.

KRRiT rozpoczęło w tej sprawie postepowanie.

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"

Więcej o:
POPULARNE NAJNOWSZE
Komentarze (201)
Na Wojciecha Cejrowskiego wpłynęło blisko 470 skarg do KRRiT
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 73 razy 39

  Obleśny dziad WC zwyczajnie zwalcza konkurencję.

 • spam_box

  Oceniono 68 razy 34

  "Rodzice, zadzwońcie do szkoły upewnić się, że obleśny dziad nie przyjdzie jutro molestować waszych dzieci."
  Fakt, religia powinna wypie...ć ze szkół.

 • ergiel

  Oceniono 61 razy 31

  Pierwszy Kryptogej RP

 • heliheli

  Oceniono 60 razy 30

  JEDYNA metoda zeby zwalczyc tego homofoba kompletnie i doszczetnie to przestac kupowac jego ksiazki i przestac ogladac jego programy .... uderzyc go tam gdzie boli czyli po kieszeni . I stanie sie taaaaki malutki ze go nawet w hawajskiej koszuli nie bedzie NIGDZIE widac ...

 • agulaga2

  Oceniono 62 razy 30

  to rzymski, czy toruński Katolik?

 • ucan2

  Oceniono 55 razy 25

  Cejrowski nie wygląda mi na hetero.

 • kataryniarski

  Oceniono 48 razy 20

  NIE DAJCIE OBLEŚNYM DZIADOM KRZYWDZIĆ WASZYCH DZIECI - NIE POSYŁACIE ICH NA LEKCJE RELIGII!

  Racja, bosy Wojtku! :)

 • krzysztof.kapis

  Oceniono 34 razy 20

  naczialny kryptogej RP , ma zresztą wzorce płynące z góry, generalnie olać obszczymura ..

 • minkat

  Oceniono 38 razy 16

  najbardziej przeciwko gejom gardluja kryptopedaly.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX