"Przyjaciele" jednak znikną z Netfliksa i innych serwisów. Nie przedłużą im licencji

"Przyjaciele" ciągle pozostają jednym z najpopularniejszych serialów komediowych na świecie, mimo że prace na planie skończyły się jeszcze w ubiegłej dekadzie. Niestety nie będą mogli ich już zobaczyć użytkownicy Netfliksa i innych stron stremingowych - właściciel licencji wycofuje swoje produkcje z konkurencyjnych serwisów VOD.

"Przyjaciele" mieli zniknąć z Netfliksa jeszcze w tym roku. W ostatniej chwili udało się podpisać umowę na przedłużenie licencji, ale cena wzrosła znacząco. Wcześniej Netflix płacił za serial 30 mln dolarów rocznie - w 2019 roku wyłożył na to samo 100 milionów. Jednak kiedy licencja wygaśnie, na pewno nie zostanie przedłużona.

>>>"Wiedźmin". Data premiery wyciekła? Zapytaliśmy, Netflix odpowiada<<<

"Przyjaciele" jednak znikną z Netfliksa i innych serwisów

"Przyjaciele" już niedługo będą dostępni tylko na jednym serwisie VOD - tym należącym do firmy WarnerMedia. To właśnie ta wytwórnia posiada prawa do kultowego serialu. W związku z tym, że Warner uruchomi własną usługę stremingową, postanowiono o tym, że wszystkie jego produkcje zostaną wycofane z repertuaru konkurencji. W ten oto sposób użytkownicy Netfliksa stracą "Przyjaciół". Podobny los spotkał amerykański serwis Hulu, który miał licencję na "Ostry dyżur".

>>>Kultowy serial "Przyjaciele" nie zniknie z Netfliksa. Cena jednak jest ogromna<<<

Szef spółki AT&T, która jest właścicielem WarnerMedia, poinformował na branżowej konferencji o tych planach oficjalnie. Pod koniec 2019 roku ma wystartować ich własny produkt, ta decyzja jest więc strategiczna. Jak donoszą Witrualne Media, Randal Stephenson powiedział:

Zamierzamy wycofać ze wszystkich działających dzisiaj serwisów oryginalne treści, do których posiadamy prawa. To jeden ze sposobów na zaoferowanie naszym przyszłym użytkowników naprawdę unikalnej oferty filmowej i serialowej.

A to może być dla Netfliksa duży cios - jak mówią rynkowe analizy "The Wall Street Journal", blisko 72 proc. użytkowników ogląda tam produkcje zewnętrznych producentów. "Przyjaciele" też byli jednym z najczęściej oglądanych seriali. 

 >>>"Przyjaciele" znów razem! Na dwie godziny - w hołdzie dla telewizyjnej legendy>>>

Więcej o:
Komentarze (65)
"Przyjaciele" jednak znikną z Netfliksa i innych serwisów. Nie przedłużą im licencji
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 20 razy 6

  Nie szkodzi, od lat jest zaparkowany na twardym dysku i kiedy tylko mam ochotę pośmiać się odpalam go z przyjemnością :)

 • swinia_i_cham

  Oceniono 2 razy 2

  Cała nadzieja w EU i przepisach dekoncentracyjnych. Dominacja na jednym rynku (np. produkcja seriali) nie powinna być prostą ścieżką do monopolu na innym rynku (np. platforma streamingowa).

 • e50504

  Oceniono 4 razy 0

  Czesław Miłosz o Hollywood:

  "@proroczyprorok
  W 99,999% przypadków jeśli coś jest masowe to nawet nie że złe, po prostu przyprawia o mdłości. Nie ja wymyśliłem globalizację i konsumpcjonizm, nie do mnie te pretensje, natomiast ludzi którzy wyprodukowali serial "przyjaciele" można już ustawiać pod ścianą.

  O, wiesz co lubię? Miłosza lubię, masz tu kawałek:

  "Wyobraźmy sobie ,że poeta dostaje do rąk twórców Hollywoodu, a więc finansistów, reżyserów, aktorów i aktorki. Że obarczony jest pełną wiedzą o rozmiarach zbrodni popełnianej co dzień na umysłach, milionów ludzi przez pieniądz, który nie działa w imię żadnej ideologii ,ale w imię mnożenia siebie.
  Jaka kara będzie stosowna?
  Waha się pomiędzy rozcięciem im brzucha i wypuszczeniem flaków, zamknięciem tego całego towarzystwa za drutami , bez pokarmu, w nadziei, że będą zjadać się wzajemnie i że padną w pierwszym rzędzie tłuści potentaci, przypiekaniem na wolnym ogniu,a wsadzaniem ich, związanych, do mrowiska. Kiedy jednak zajmuje się ich przesłuchiwaniem i widzi ich, pokornych, trzęsących się, przymilnych, pochlebczych grzeczniutkich, nic a nic nie pamiętających swojej arogancji, jaką dawała im władza zniechęca się. Wina ich jest równie nieuchwytna jak urzędników partyjnych w totalitarnym ustroju. Najbliższe sprawiedliwości byłoby zabić od razu ich wszystkich.

  Wzrusza więc ramionami i puszcza ich wolno.”

 • d1r3ct

  Oceniono 4 razy 0

  "Wcześniej Netflix płacił za serial 30 mln dolarów rocznie - w 2019 roku wyłożył na to samo 100 milionów"
  30 mln mogło się zwrócić 100mln chyba już, nie. To raczej na zasadzie przyciągnięcia widza i może potem zostanie na długo ;)
  Za tyle to można samemu wyprodukować kilka seriali, szczególnie komediowych. Chociaż tutaj nie chodzi o efekty, a o scenariusz, pomysł, aktorów.
  Dużo jest miałkich seriali, trochę kryminalnych, thrillerów, akcji, ale powtarzają się schematy, mało jest seriali jakoś odkrywczych, nakręconych o nowych tematach czy z innym podejściem do sprawy.
  Seriale o superbohaterach czy filmy są strasznie schematyczne i jednak to czysta rozrywka niedzielna. Seriale przeważnie też są mało "poważne". Jak dorzucić do tego lekkie komedie, ale dla nastolatków to produkcji jak Friends, też lekką, ale jednak ponadczasową i klasę wyżej od innych wśród konkurencji brakuje takich.
  Big Bang Theory hmm ok, ale z początkowej koncepcji szybko skręcili do serialu o związkach i każdy oprócz jednego bohatera obrał drogę ślubnego kobierca. Do tego każdy z nich już został z pierwszą i tą jedyną ;)
  Dr House ? To już "stare". Jakaś produkcja po 2010 to takich mało znajdziemy. Better Call Saul czy Orange Is the New Black ? Całkiem ok, ale M*A*S*H to jednak nie jest. Komedie się chyba łatwo kręci, ale zrobić naprawdę dobrą...

 • z.celebrak

  Oceniono 10 razy 0

  Szkoda ze nie może się dowiedzieć z tego "artykułu" KIEDY to nastapi

 • lolitkawtrabancie

  Oceniono 1 raz -1

  Każdy, kto pamięta premierę Przyjaciół z fatalnym polskim dubbingiem, omija ten serial z daleka.

 • wswxxx

  Oceniono 1 raz -1

  Hello streming, my old friend!

 • wujek_waldek

  Oceniono 6 razy -2

  Bzdurny, niczego sobą nie reprezentujący serialik. Ale ostatnio komuś wyszło, że jest na obecne standardy seksistowski, homofobiczny, ksenofobiczny, pełen bigoterii, no po prostu nie można czegoś takiego puszczać nawet ludziom którzy skończyli 21 lat

 • marini2

  Oceniono 19 razy -5

  Poprawność polityczna zwyciężyła. Teraz będą seriale w których koniecznie musi być czarny, żółty, hindus, homo para, facet-baba. Inaczej serial klasyfikowany jest jako "homofobiczny" i idzie na półki.
  Słyszałem że BBC kręci film historyczny, a jedną z głównych ról jest królowa Anglii grana przez czarnoskórą aktorkę. Jaja jak berety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX