To nie Jaś Fasola, to śledczy Maigret! Warto to zobaczyć

Rowan Atkinson jako Maigret

Rowan Atkinson jako Maigret (JOHN ROGERS /materiały prasowe, prod. ITV)

Komisarz Maigret to jeden z najbardziej znanych śledczych, i chyba najbardziej znany śledczy Francuz. I ja go lubię, za niespieszność, za odrobinę dystansu do świata i ludzi i kulturę. Czasami rozumianą niekonwencjonalnie, ale jednak.

A polubiłem go nie dzięki literaturze - a jest Maigret bohaterem aż 75 powieści i 28 opowiadań, w tym również publikowanych w odcinkach na łamach prasy - nie dzięki
filmowi, a dzięki "Teatrzykowi Zielone Oko" w radiowej Trójce, w którym obok wielu innych wspaniałych słuchowisk kryminalnych pojawiło się kilka czy kilkanaście opartych na  tekstach Georgesa Simenona. Wspaniałe to były słuchowiska i rewelacyjny teatr wyobraźni. Ale to był początek mojej udanej relacji z Maigretem i jego śledczą przenikliwością. Później było czytanie i oglądanie. Zawsze z przyjemnością.

A jego wyjątkowość, wyjątkowość kryminałów pana Simenona polegała na tym, że bohater po pierwsze był oficjalnym, etatowym stróżem prawa. Po drugie zaś, że nigdy nie jest samotny, bo stoi za nim cały aparat ścigania, ze wszystkim swoimi procedurami. Dzisiaj nie jest to zaskakujące, bo jesteśmy w czasach, kiedy trudniej w literaturze czy serialu odnaleźć przykład prywatnego detektywa niż śledczego policjanta, a zwykle kilku współpracujących. Ale w latach 30. kiedy Simenon powołał do służby naszego inspektora, mogło to zaskoczyć i robić wrażenie. A sam pomysł sprawdza się, ze wspomnianych wyżej powodów i dzisiaj. Świetnie wpasowuje się w panującą od lat modę.

Maigret - PułapkaMaigret - Pułapka materiały prasowe Ale Kino +

Tym bardziej cieszę się na marcowy poniedziałkowy kryminalny cykl w Ale kino+ z jednym z moich ulubionych detektywów. Tym bardziej, że będzie okazja porównać jak tę postać i literacki wzór widzieli twórcy w latach 50. minionego wieku, i jak widzą go twórcy filmowi współcześnie. Cykl zaczną bowiem dwie stylowe, dawne ekranizacje, a zakończą dwie nowości z 2016 roku, które w Ale kino+ będą miały swoją polską premierę.

Na początek klasyka

Przyznam, że ja najbardziej jednak cieszę się na te oldschoolowe filmy z Jean Gabinem w roli głównej. Ale ciekawiło mnie również jak dzisiaj wypada Maigret. I wypadło zaskakująco dobrze, chociaż obawiałem się czy ze względu na jego hiperkomediwe emploi, zatrudnienie do tej roli Rowana Atkinsona jest najlepszym pomysłem. A jednak.

Już 6 marca w Ale kino+ o godz. 20:10 "Pułapka" z 1958, w której Jean Gabin, jako komisarz Maigret zajmuje się sprawą czterech tajemniczych morderstw dokonanych na kobietach w jednej z dzielnic Paryża. Zastawia na zabójcę pułapkę i udając, że sprawca zbrodni jest już w jego rękach organizuje prowokację. W wyniku podstępu, mimo braku najmniejszego dowodu aresztuje pewnego architekta, ale... No przecież nie będę Wam streszczał filmu. Warto zobaczyć. A jak uda się Wam gdzieś znaleźć, to również warto posłuchać, bo to jeden z tych utworów, który był również w formie trójkowego słuchowiska.

Za tydzień, czyli 13:03 w Ale kino+ o godz. 20:10 do zobaczenie będzie "Śmierć na klęczkach" z roku 1959, w którym w rolę inspektora ponownie wciela się znakomicie oszczędny w aktorskich popisach Jean Gabin. W tej części pewna hrabina otrzymuje anonim z datą jej śmierci. Przerażona wzywa więc do swojej posiadłości Maigreta z nadzieją, że ów wyjaśni sprawę jeszcze przed graniczną datą, albo przynajmniej jakoś ją ochroni. I znowu jest bardzo dobrze, stylowo i z dystansem.

Komisarz Maigret w Ale Kino+

Atkinson jako śledczy

No i po dwóch seansach ze starego kina, 20 i 27 marca do zobaczenia będą premiery
nowiutkich brytyjskich wersji francuskiej kryminalnej klasyki. I są to filmy bardzo dobre, których reżyserami są współtwórca m.in. seriali "Dowton Abbey" i "Poirot" Ashley Pearce, i współtwórca m.in. wybitnego kryminalnego serialu "Morderca z Whitechapel" Jon East, aktorsko wspierani przez m.in. Davida Dawsona, którego znać możecie na przykład z "Peaky Blinders" czy ostatnio "Upadku Królestwa". No i z Rowanem Atkinsonem oczywiście. Może to moje skrzywienie, bo jak wiecie uwielbiam brytyjską szkołę serialu kryminalnego, ale jestem usatysfakcjonowany.

W poniedziałek 20.03 o godz. 20:10 "Maigret zastawia sidła", a w nim w roli tytułowej (i nie chodzi mi o sidła) wspomniany Rowan Atkinson. Pierwsze pytanie to oczywiście, czy to będzie zabawne? Otóż nie. Bo to nie jest - a takie słyszałem obawy czy sugestie -
parodia prozy Simenona. To są znakomicie zrealizowane, w najlepszym brytyjskim
stylu kostiumowe kryminały z mrocznym tłem, wybitną scenografią i zdjęciami. Oczywiście również z dystansem, ale jak najbardziej na serio. A rzecz dzieje się w Paryżu w połowie lat
50., i Maigret staje w obliczu konieczności wykrycia seryjnego mordercy, który w ciągu pięciu miesięcy na Montmartrcie zabija pięć kobiet. Jedno co łączyło te kobiety, to kolor włosów. Komisarz zastawia więc pułapkę z użyciem przynęty w postaci dzielnej policjantki.

Słusznie wydaje Wam się fabuła znajoma, bo to adaptacja tej samej powieści, którą w
wersji filmowej obejrzeć możecie już w pierwszy marcowy poniedziałek. Tym ciekawsza będzie konfrontacja scenariuszy, a znajomość pierwszego filmu ani trochę nie odbiera ciekawości przy drugim. 

Kolejny tydzień później, 27.03 o godz. 20:10 w Ale kino+ "Maigret i jego nieboszczyk", czyli jeszcze raz Rowan Atkinson w roli inspektora, w jeszcze mroczniejszej w formie i treści adaptacji prozy Geogresa Simenona. Tym razem nasz bohater wchodzi głębiej w mroczne
tajemnice paryskiego półświatka.

Już dzisiaj sugeruję nastawienie sobie alarmów albo nagrywarek. Warto. Bardzo.

Wojtek Krzyżaniak prowadzi blog wtelewizji.pl

My dajemy ci nazwisko głównego bohatera. Rozpoznasz tytuł filmu?
1/15Maks Paradys to główny bohater filmu:
Zobacz także
Komentarze (4)
To nie Jaś Fasola, to śledczy Maigret! Warto to zobaczyć
Zaloguj się
 • mr.valdemar

  Oceniono 9 razy 9

  Rowan świetnie się sprawdza w roli Maigreta.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 6 razy 6

  No cóż Pan Rowan Atkinson jest jakby nie patrzeć aktorem a że kojarzony jest głowie z postacią Jasia Fasoli to w zasadzie niczemu nie przeszkadza.Zresztą ma w wym dorobku role bynajmniej nie komediowe i jakoś sobie z nimi poradził. Tak jakby stwierdzić iż Andrzej Grabowski może grac tylko role komediowe bo gra Ferdynanda Kiepskiego w sitcomie.
  Dobry aktor potrafi sobie poradzić z wieloma rolami tak komediowymi jak i dramatycznymi.

 • Armand Dontyst

  Oceniono 1 raz 1

  Rowan fajnie wypadł ale ten serial to zjeeeeew! z produkcji itv Endeavour!

 • dzioucha_z_lasu

  Oceniono 10 razy -10

  Szczerze..? Obejrzałam, słabe to. Nudne. Bez ikry. bez napięcia. I nawet bez szczególnych uczuć w stosunku do bohaterów - ot, przemieszczają się na ekranie wygłaszając kwestie. Jedynie żona Maigreta jest warta uwagi, ale sama nie pociągnie tej ramotki. Szkoda, bo Atkinson ma ogromny potencjał aktorski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX