3 polskich twórców współczesnych, których książki powinieneś znać!

AT
02.07.2018 13:00
fot. Shutterstock

fot. Shutterstock (fot. Shutterstock)

Są takie książki i tacy pisarze, których po prostu wypada znać. Zdobywcy prestiżowych nagród literackich, cenieni przez polskich i zagranicznych krytyków, których powieści na długo zapadają w pamięć. Dziś prezentujemy wam trzech polskich twórców współczesnych, których powinien znać każdy miłośnik literatury.

Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk to pisarka, której chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich autorek, cenioną zarówno w kraju, jak i zagranicą. Swoją literacką karierę zaczęła w 1993 roku, wydając pierwszą powieść Podróż ludzi Księgi, za którą uzyskała wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Obecnie autorka ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród m.in. dwie Nagrody Literackie "Nike" za powieści Bieguni (2008) oraz Księgi Jakubowe (2015), a także The Man Booker International Prize, którą została uhonorowana w tym roku.

Kolaż / Olga Tokarczuk / Źródło: www.wyborcza.plKolaż / Olga Tokarczuk / Źródło: www.wyborcza.pl autor: Łukasz Giza

Dorota Masłowska

Dorota Masłowska to pisarka, która karierę zaczęła bardzo wcześnie. Swoją pierwszą powieść o tytule Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną (2002) ukończyła jeszcze przed maturą, otrzymując za nią Paszport „Polityki” w kategorii literatura za „oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego”. W 2005 roku ukazała się druga powieść Masłowskiej Paw królowej zawierająca krytyczny obraz współczesnej rzeczywistości polskiej, która uhonorowana została Nagrodą Literacką "Nike".  

Kolaż / Dorota Masłowska / Źródło: www.wyborcza.plKolaż / Dorota Masłowska / Źródło: www.wyborcza.pl autor: Kobas Laksa

Zygmunt Miłoszewski

Zygmunt Miłoszewski znany jest przede wszystkim z trylogii kryminalnej o prokuratorze Szackim, lecz poza pisaniem powieści sensacyjnych zajmuje się także publicystyką oraz współtworzeniem scenariuszy filmowych. Wszystkie jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a sam autor został nagrodzony wieloma polskimi i zagranicznymi nagrodami literackimi. Na swoim koncie posiada m.in. Paszport "Polityki" (2014) oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści kryminalnej i sensacyjnej 2007 oraz 2011.

Kolaż / Zygmunt Miłoszewski / Źródło: www.wyborcza.plKolaż / Zygmunt Miłoszewski / Źródło: www.wyborcza.pl autor: Albert Zawada

Zobacz także inne dzieła tych pisarzy!

 

Komentarze (28)
Zaloguj się
 • exsero

  Oceniono 12 razy 10

  Z tą Masłowską to lekka przesada...

 • yulek_cezar

  Oceniono 16 razy 6

  Nie musisz czytać, wystarczy mieć, tak żeby sobie stało w widocznym miejscu. Gdy jacyś znajomi przyjdą, najlepiej nie czytający, to koniecznie trzeba im polecić te książki, niech sobie kupią i też mają, czytać nie trzeba, kto by miał czas na to całe czytanie. Wystarczy streszczenie, kto i dlaczego i kogo i wbić sobie do głowy z jakimi schematami walczy w książce autor i już, witamy wśród intelektualistów.

 • a.d.b

  Oceniono 7 razy 5

  Bez Myśliwskiego?

 • totmes72

  Oceniono 13 razy 5

  Grzędowiczowi i jego "Pan lodowego ogrodu" te miernoty do pięt nie dorastają😁

 • tambourine_woman

  Oceniono 3 razy 3

  Troje!!!

 • mamagda3

  Oceniono 8 razy 2

  Chyba Was podjęło! Miłoszewski? Może i jest niezły, ale bez przesady! Ja zamiast niego proponuję Twardocha. Świetny "Drach", ciekawe "Król" i "Morfina". No i ironista Varga - przeczytalismy w rodzinie wszystko, co napisał i uwielbiamy to!

 • wojvimat

  Oceniono 3 razy 1

  czy wiesz o czym piszesz? Myślę , że niewiele w swoim życiu przeczytałeś. Wszystko przed tobą, ale należy czytać ze zrozumieniem. Nikt nie jest mistrzem ale perełki się zdarzają. I nie można wybiórczo oceniać literatury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX