Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019. Nagle wszyscy podnieśli kartki. Gest solidarności z Sencowem

Podczas gali Polskich Nagród Filmowych Orły 2019 zgromadzeni na widowni Teatru Polskiego w Warszawie twórcy wykonali gest solidarności z ukraińskim reżyserem Ołehem Sencowem. W pewnym momencie podnieśli żółte kartki z napisem #FreeSentsov (Uwolnić Sencowa).

W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2019. Wyróżnienia, przyznawane przez Polską Akademię Filmową, zostały wręczone po raz 21. Za najlepszego reżysera uznano Pawła Pawlikowskiego. Jego "Zimna wojna" otrzymała też nagrodę główną - Orła dla najlepszego filmu.

W trakcie gali nawiązano również do bieżących wydarzeń ze świata polityki. W pewnym momencie obecni na widowni twórcy podnieśli żółte kartki z napisem #FreeSentsov (Uwolnić Sencowa). Był to gest solidarności z ukraińskim reżyserem Ołehem Sencowem, który w 2015 roku został skazany na 20 lat łagru.

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019. Gest solidarności z Ołehem Sencowem

Inicjatorem akcji była organizacja Amnesty International, która podejmuje działania na rzecz uwolnienia ukraińskiego reżysera.

Ołeh Sencow pochodzi z Symferopola na Krymie. Studiował reżyserię w Moskwie, a w 2012 roku debiutował z filmem na festiwalu filmowym w Rotterdamie. Reżyser przerwał produkcję jednego ze swoim filmów z powodu wybuchu protestów na Majdanie. Później sprzeciwiał się aneksji Krymu przez Rosję. Brał udział w dostarczaniu jedzenia i innych zapasów do ukraińskich żołnierzy, którzy zostali zablokowani w bazach po pojawieniu się sił rosyjskich na półwyspie.

Ołeha Sencowa aresztowało rosyjskie FSB 11 maja 2014 roku na Krymie, niespełna dwa miesiące po nielegalnej aneksji. Oskarżono go o "przygotowywanie ataku terrorystycznego". Od początku nie przyznawał się do zarzutów i zaznaczył, że proces ma charakter polityczny. Mówił, że akt oskarżenia jest oparty na zeznaniach, które torturami wymuszono na rzekomych świadkach. Już w trakcie procesu powtarzał, że nie uznaje aneksji Krymu i uważa się za obywatela Ukrainy (Rosja twierdzi, że jest on obywatelem rosyjskim i na tej podstawie omówiła ekstradycji).

Po procesie, w którym Rosjanie mieli użyć sfingowanych dowodów, skazali Sencowa na 20 lat łagru. W lutym 2016 roku trafił do Jakucji, a od listopada 2017 roku odsiaduje wyrok w łagrze w miejscowości Łabytnangi na Syberii.

W październiku ubiegłego roku przerwał trwającą ponad 4 miesiące głodówkę, którą prowadził, domagając się wypuszczenia z rosyjskich kolonii karnych 64 swoich rodaków.

Więcej o:
Komentarze (15)
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2019. Nagle wszyscy podnieśli kartki. Gest solidarności z Sencowem
Zaloguj się
 • ponury424

  Oceniono 11 razy 9

  A co praso "wolnego świata" z Nadią Szewczenko. Jak więzili ja Rosjanie, to grzmieliście na cały świat, a gdy pod absurdalnymi zarzutami pozbawiono ją wolności na Ukrainie, m.in. pod zarzutem obalenia obecnych władz i próbie przewrotu zbrojnego, to nabraliście wody w usta .

 • gangut

  Oceniono 16 razy 4

  Dlaczego polscy (?) filmowcy żądając od Rosjan uwolnienia jakiegoś Ukraińca, formułują swoje żądanie po angielsku?

 • ja_prostak

  Oceniono 2 razy 2

  mam nadzieję że w tych łagrach panują europejskie standardy

 • lechr

  Oceniono 11 razy 1

  Spontanicznie, jak to u nas w zwyczaju.

 • eldemon

  Oceniono 20 razy -4

  Niby przypadkiem wszyscy wydrukowali sobie podobne kartki w jednym kolorze!

 • vinogradoff

  Oceniono 13 razy -7

  Nie istnieja legalne ANEXJE bo kazda Anexja to ZBRODNIA typu RABUNEK i musi byc surowo karana. Krym to klasyczny ANSCHLUSS czyli dobrowolne za OBOPOLNA zgoda polaczenie przy skorzystaniu z Krolowej zasad jaka jest ,, zasada samostanowienia LUDU ( a nie Watazki typu Stalin Czy Hitler stanowiacych osobiscie za setki milionow Ludow rozamitech) o swoim losie,,. Na Krymie to Rosjanie a nie Ukraincy czy Tatarzy glosowali za odlaczeniem sie od Ukrainy i polaczeniem z Rosja. Gdyby Sencow nie byl winny to napewno nie zalapalby sie na 20 ,- lat LAGIEREJ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX