Bolesław Prus

 • 'Starzec z rumianą twarzą' z 'Lalki' Prusa istniał naprawdę. Jego nagrobek po latach został odnowiony
 • Czy Wokulski był simpem, a Łęcka gold diggerką? O czytaniu 'Lalki' w XXI wieku

  Czy Wokulski był simpem, a Łęcka gold diggerką? O czytaniu "Lalki" w XXI wieku

  "Panie Stasiu, przypominam, że Izabela jest dla arystokracji". "W związku z: Izabela Łęcka. Przepraszam coś się kliknęło nie wiem co to jest". Matura zrobiła z "Lalki" Prusa klasykę żywą. O bohaterach powstają memy, licealiści roztrząsają, czy Wokulski był stalkerem, a Łęcka - sprzedajną manipulatorką. O współczesnym czytaniu "Lalki" rozmawiam z badaczką historii kultury Alicją Urbanik-Kopeć.

  Marta Nowak
 • 'Lalka' to od lat pewniak egzaminatorów. Dlaczego cieszą się na nią też maturzyści?

  "Lalka" to od lat pewniak egzaminatorów. Dlaczego cieszą się na nią też maturzyści?

  Matura 2021 z języka polskiego wymagała od uczniów dobrej znajomości literatury z epoki pozytywistycznej. Maturzyści mogli w tym roku napisać rozprawkę albo o "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta, albo o "Lalce" Bolesława Prusa - da się zauważyć, że ta ostatnia powieść pojawiła się wśród tematów już po raz szósty od wprowadzenia nowej matury.

  aj
 • Adam Woronowicz i Julia Wieniawa zagrali Wokulskiego i Łęcką. Empik prezentuje audioserial 'Lalka'

  Adam Woronowicz i Julia Wieniawa zagrali Wokulskiego i Łęcką. Empik prezentuje audioserial "Lalka"

  Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony kultowej "Lalki" Bolesława Prusa, która zadebiutuje w formie serialu audio. W rolach głównych pojawią się Julia Wieniawa, Adam Woronowicz, Wiktor Zborowski, Barbara Kurdej-Szatan czy Maciej Musiał. Premiera serialu 6 października w aplikacji Empik Go i na dedykowanej stronie.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
Więcej o:

Bolesław Prus