drakula

 • 90 lat temu Bela Lugosi wykreował rolę wampira nad wampirami. 'Stałem się marionetką Drakuli'

  90 lat temu Bela Lugosi wykreował rolę wampira nad wampirami. "Stałem się marionetką Drakuli"

  Powieść Brama Stokera o upiornym hrabi z Transylwanii ukazała się w 1897 roku i w miarę upływu lat zyskiwała coraz większą popularność, wraz z którą jak grzyby po deszczu wyrosły pierwsze adaptacje. Żadna z nich nie wywarła takiego wpływu na popkulturę jak film w reżyserii Toda Browninga, który wszedł do amerykańskich kin 12 lutego 1931 roku. Kluczową postacią w całym projekcie był Bela Lugosi, i to nie tylko ze względu na totalne oddanie głównej roli. Aktor wykazał się np. zdolnościami negocjacyjnymi, kiedy prowadzono rozmowy z wdową po Stokerze. Za sukces "Drakuli" zapłacił jednak sporą cenę.

  Maja Piskadło
 • 'Drakula'. Mrok w nowym świetle. Tuż przed premierą pojawił się ostateczny zwiastun serialu
 • 'Drakula'. Najsłynniejszy wampir świata w wydaniu Netfliksa. Jest pierwsza zapowiedź
 • Jest środek nocy, Kilar odbiera telefon. 'Dobry wieczór, mówi Francis Coppola. Czy to Mister Kilar?' [FRAGMENT KSIĄŻKI]
 • Cicho wszędzie, głucho wszędzie... 'Drakula' Coppoli zarobił już ponad 200 mln dol. I licznik wciąż bije

  Cicho wszędzie, głucho wszędzie... "Drakula" Coppoli zarobił już ponad 200 mln dol. I licznik wciąż bije

  Są takie produkcje, które najzwyczajniej nie mogą się nie udać. Zwłaszcza kiedy zestawić reżyserski talent i znakomitą obsadę z materiałem literackim, stanowiącym dla wielu obiekt uwielbienia oraz jedną z najważniejszych powieści gatunku, bo w takich właśnie kategoriach postrzegane jest legendarne dzieło Brama Stokera z 1897 roku. Jednak dla Francisa Forda Coppoli, reżysera filmu "Drakula", który rozpocznie cykl "Sezon strachu" w kanale telewizyjnym Stopklatka TV (w każdy piątek o godzinie 20:00), początkowo wcale nie musiało być to takie oczywiste.

  Kuba Armata, Stopklatka TV
Więcej o:

drakula