Edward Gierek

 • Regina Pisarek podpadła władzy. Zginęła w tragicznym wypadku

  Regina Pisarek podpadła władzy. Zginęła w tragicznym wypadku

  Regina Pisarek miała ogromny talent wokalny. W młodości wygrała muzyczny konkurs, który uchylił jej drzwi do wielkiej kariery. Umiejętności Reginy dostrzegli także zagraniczni producenci, dlatego dostała szansę i wyjechała do RFN. Po powrocie do Polski spotkała się z niechęcią ze strony władzy.

  Olga Kasperek
 • 'Syn Gierka nam to przewidział'. Producent mówi o nagonce, a Koterski wzruszony dziękuje widzom

  "Syn Gierka nam to przewidział". Producent mówi o nagonce, a Koterski wzruszony dziękuje widzom

  "Gierek" w weekend otwarcia obejrzało 100 tys. osób, co oznacza, że był najczęściej wybieranym filmem w polskich kinach. Michał Koterski wzruszony dziękuje widzom za wsparcie i nawołuje, żeby się nie przejmować krytykami filmowymi, którzy równają produkcję z ziemią. Producent filmu twierdzi z kolei, że jego film "spotkała nagonka" i "krytyka w dużej mierze umotywowana politycznie", co go nie dziwi, bo to przepowiedział mu syn Edwarda Gierka.

  jab
 • 'Kiedy Edward Gierek przychodził do domu, to już nie był pierwszym sekretarzem, bo stawała się nim jego żona'

  "Kiedy Edward Gierek przychodził do domu, to już nie był pierwszym sekretarzem, bo stawała się nim jego żona"

  - To nie był oczywisty wybór. Ale nie można zamykać się na aktorów i iść w łatwe opcje. Były zarzuty, że Michał Koterski wcale nie jest podobny do Gierka, tak samo było z obsadzeniem Małgorzaty Kożuchowskiej w roli Stanisławy Gierek. Ale aktor wcale nie musi być do końca podobny do swojego bohatera. Od oglądania sobowtórów są np. muzea figur woskowych - tłumaczył w trakcie spotkania na planie "Gierka" w Pałacu Kultury producent filmu Janusz Iwanowski.

  Justyna Bryczkowska
 • 'Gierek' coraz bliżej. Twórcy kuszą zwiastunem z bombą. Dosłownie

  "Gierek" coraz bliżej. Twórcy kuszą zwiastunem z bombą. Dosłownie

  Długo czekaliśmy, aż ogłoszona zostanie data premiery biograficznego filmu "Gierek", w którym w tytułową postać wciela się Michał Koterski. Teraz już wiemy, że wejdzie do kin w styczniu 2022 roku, a w nowym zwiastunie widać, że zgodnie z obietnicą twórców produkcja podejmuje mało znane wątki z tamtej epoki. Tak oto Maciej Zakościelny zagrał naukowca, który Gierkowi mówi o tym, że polscy naukowcy jako pierwsi na świecie dokonali fuzji jądrowej bez atomowego wybuchu.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Premiera 'Pajęczyny' ogłoszona. Joanna Kulig na tropie intrygi z PRL-u, Andrzej Grabowski jako Gierek

  Premiera "Pajęczyny" ogłoszona. Joanna Kulig na tropie intrygi z PRL-u, Andrzej Grabowski jako Gierek

  "Pajęczyna" to najnowszy serial platformy Player, w którym główną rolę gra Joanna Kulig. Wciela się w Kornelię Titko, która po latach bada sprawę tajemniczej śmierci swojej matki i siostry. Tak się składa, że tropy prowadzą ją na ślady polskiego programu atomowego, nad którym pracowano w epoce Gierka. Pierwszego sekretarza w nowej produkcji gra nie kto inny niż Andrzej Grabowski.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Breżniew usłyszał delegatów śpiewających 'Międzynarodówkę' i wstał, by nimi dyrygować. Gierek obserwował to z kamienną twarzą
 • Syn Gierka obejrzał film o ojcu. 'Może wywoływać pewien wstrząs'

  Syn Gierka obejrzał film o ojcu. "Może wywoływać pewien wstrząs"

  Wiadomość, że powstaje film biograficzny o Edwardzie Gierku, zelektryzowała media i widzów w 2020 roku, którzy z dużym zainteresowaniem śledzili kolejne doniesienia z planu. Tym bardziej że w główną rolę wcielił się Michał Koterski, a jego ekranową żoną Stanisławą została Małgorzata Kożuchowska. Efekty ich pracy miał okazję zobaczyć już syn Edwarda Gierka, Adam Gierek. Jego zdaniem aktorzy spisali się wyśmienicie.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Joanna Kulig bada tajemnicę śmierci matki i siostry, Andrzej Grabowski jako Edward Gierek. Nowy serial Player.pl
 • Byliśmy na planie filmu 'Gierek'. Producent zdradził, jak Michał Koterski dostał rolę: To na początku był żart

  Byliśmy na planie filmu "Gierek". Producent zdradził, jak Michał Koterski dostał rolę: To na początku był żart

  Michał Koterski solidnie przygotowywał się do roli Edwarda Gierka już od grudnia 2019 roku: przytył 17 kg, nauczył się mówić po francusku i rosyjsku, starał się też wchodzić w postać podczas publicznych wystąpień. Choć wcześniej rewelacyjnie zagrał choćby Adasia Miauczyńskiego w filmie "7 uczuć", wiele osób było zdziwionych, że to właśnie on zagra Edwarda Gierka. Producent Janusz Iwanowski wyjaśnił nam, że tak naprawdę pomysł, żeby go obsadzić, narodził się przez przypadek.

  Justyna Bryczkowska
 • Tak Michał Koterski mówi po francusku. Nauczył się specjalnie do roli Gierka, Philippe Tłokiński go zachwala
Więcej o:

Edward Gierek