Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny

 • Agnieszka Holland bez zaproszenia na pokaz jej filmu. 'Organizatorzy na mój widok zbledli'

  Agnieszka Holland bez zaproszenia na pokaz jej filmu. "Organizatorzy na mój widok zbledli"

  - Organizują piętnująca komunistyczną cenzurę imprezę i według najlepszych komunistycznych wzorów sami taką cenzurę stosują. Małość, mściwość, strach, głupota, kompleksy, hipokryzja - oto imiona tej władzy na każdym, jak widać, szczeblu - pisze Agnieszka Holland o organizatorze przeglądu filmów Gdańsk'82. Reżyserka, będąc w kinie, przypadkiem dowiedziała się o tym, że wyświetlają tam jej film.

  Marta Korycka
 • Na letni pokaz FINA przyszły w tym roku cztery osoby. Nowy dyrektor krytykowany

  Na letni pokaz FINA przyszły w tym roku cztery osoby. Nowy dyrektor krytykowany

  W tegorocznym letnim cyklu filmowym przygotowanym przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny, który w poprzednich latach przyciągnął kilkuset widzów, wzięło ich udział zdecydowanie mniej. Na jednym z pokazów pojawiły się cztery osoby. Tak, cztery. Choć krytykowany za złą organizację jest powołany w atmosferze skandalu dyrektor Robert Kaczmarek, FINA w rozmowie z Wirtualną Polską instytucja zaprzecza, że doszło do nieprawidłowości.

  oprac. Marta Korycka
 • 'GW': Gliński zdymisjonował dyrektora FINA za film o wibratorach. Zdjęto też cały festiwal

  "GW": Gliński zdymisjonował dyrektora FINA za film o wibratorach. Zdjęto też cały festiwal

  4 marca minister kultury Piotr Gliński odwołał Dariusza Wieromiejczyka ze stanowiska dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Jak podała "Gazeta Wyborcza", powodem dymisji było włączenie do przeglądu filmów "Herstorie na Dzień Kobiet" dokumentu o produkcji wibratorów oraz filmu o przemocy seksualnej wobec kobiet. Stanowisko Wieromiejczyka objął czasowo Robert Kaczmarek, który w przeszłości produkował filmy o katastrofie smoleńskiej oraz dokumenty Grzegorza Brauna.

  oprac. Michał Litorowicz
Więcej o:

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny