getto
-
Nie wolno było o tym mówić "Wujek tłumaczył, że mąż może mieć kłopoty w pracy" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Ziuta nie mogła mówić o bohaterstwie, Irena nie chciała" - pisze Remigiusz Grzela w wydanych w marcu 2023 roku "Trzech życiach Ireny Gelblum". Publikujemy fragment książki opowiadający historię Ziuty Hartman, żydowskiej działaczki ruchu oporu podczas II wojny światowej, członkini Żydowskiego Związku Wojskowego, uczestniczki powstania w getcie warszawskim.
-
On uciekł z getta, ona ukryła się w stodole. "Od razu wiedziałem, co tak spodobało mi się w Marcie"
Początek 1940 roku. Trzynastoletni żydowski chłopiec i jego jedenastoletni brat przedzierają się przez drut kolczasty otaczający łódzkie getto, by ukraść żywność dla swojej rodziny. Zauważa to niemiecki strażnik. Nie mają innego wyjścia. Starszy brat strzela, żołnierz pada martwy. Tak rozpoczyna się poruszająca historia niezwykłej ucieczki chłopca, który niejeden raz przechytrzył nazistów. To Chaim Herszman, znany później jako Henry Carr. Jego wspomnienia spisał syn, John.
-
Nieznany amatorski film z getta w dokumencie "Warszawa: Miasto Podzielone"
Na początku 1941 roku pewien Polak nakręcił dziesięciominutowy dokument, pokazując w nim życie po obu stronach muru getta. 70 lat później materiał odkrył Eric Bednarski i tak powstał film "Warszawa: Miasto podzielone".
-
Homofobię i antysemityzm łączy więcej, niż mogłoby się wydawać. Ryziński wraca z nowym reportażem [FRAGMENT]
Poruszająca reportażowa opowieść o obcości i samotności, a także podróż po warszawskich ulicach lat wojny i PRL-u, które pod pozorem szarego życia kryły zaskakująco tęczową wolność.