Henryk Sienkiewicz
-
TOP 10 najchętniej czytanych autorów to jedno, ale w raporcie czytelnictwa zwracają uwagę inne dane
Nikt chyba nie zastanawiał się, który autor znajdzie się na pierwszym miejscu najchętniej czytanych w raporcie Biblioteki Narodowej. Można było ewentualnie spekulować, kto zajmie miejsce na podium za Remigiuszem Mrozem.
-
Gdy otrzymał rolę Kmicica, posypały się obelgi. "Na widok Olbrychskiego ludzie wysiadali z tramwaju"
Ekranizacja trylogii Sienkiewicza zajmuje szczególne miejsce w sercach wielu Polaków. Daniel Olbrychski, który w "Panu Wołodyjowskim" odgrywał postać Azji, był wychwalany przez każdego, kto zobaczył ten film. Dlaczego więc na aktora spadły wyzwiska i groźby po tym, jak dostał angaż w roli Kmicica?
-
Suwałki. "Potop" Henryka Sienkiewicza wrócił do biblioteki po 65 latach od wypożyczenia
Trzeci tom "Potopu" Henryka Sienkiewicza po 65 latach wrócił na właściwe miejsce, czyli na regał w Bibliotece Publicznej w Suwałkach. Książka z pieczątką biblioteki została odkryta w domu przeznaczonym do rozbiórki i zwrócona przez uczciwego znalazcę.
-
"Pan Wołodyjowski". Łomnicki nie chciał grać małego rycerza. Hoffman go przechytrzył
28 marca 1969 roku w kinach zadebiutował "Pan Wołodyjowski". Jerzy Hoffman nigdy nie ukrywał, że za trylogię Sienkiewicza wziął się od tyłu, bo przeczytał ją w niechronologicznej kolejności. Jako pierwszy powstał więc "Pan Wołodyjowski", który kończy "szereg książek pisanych w ciągu kilku lat i w niemałym trudzie - dla pokrzepienia serc" przez Sienkiewicza. Hoffman zrobił to, co się nie udało Aleksandrowi Fordowi - to właśnie on miał w latach 60. nakręcić "Potop" na podstawie scenariusza, którego nikt nigdy nie zobaczył.