IPN
-
UB założyło Emilianowi Kamińskiemu podsłuch. "Popiełuszko uczył mnie, jak zachowywać się na przesłuchaniach"
- Nie ukrywam, że były takie historie, że panowie w płaszczach o szóstej rano stawali u mnie przed klatką i trzeba było z nimi iść. Albo zawiadamiali, że trzeba się zgłosić na Okrzei i tam były przesłuchania. Jedno miałem też na Mostowskich i to na Mostowskich było poważne przesłuchanie, bolesne nawet - opowiedział Emilian Kamiński o tym, co spotkało go w latach 80. Instrukcje od księdza Popiełuszko okazały się bardzo pomocne.
-
IPN ujawnia kolejne nazwiska inwigilowanych. Lem czy Herbert to dopiero początek
Stanisław Lem i Zbigniew Herbert znaleźli się w uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL. IPN uwzględnił także nazwisko aktorki i reżyserki Haliny Mikołajskiej.
-
Polska. Wyburzenie trzech pomników Armii Czerwonej. "Nie powinny straszyć w przestrzeni publicznej"
Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w polskiej przestrzeni publicznej znajduje się wciąż około 60 pomników ku czci żołnierzy Armii Czerwonej. Na 20 kwietnia 2022 roku zaplanowane zostały demontaże trzech z nich. "Jak w przestrzeni publicznej można wielbić tych, którzy mordowali naszych przodków, to nie są wyzwoliciele, tylko byli to zniewoliciele Polski w roku 45" - podkreśla prezes IPN.
-
Instytut Pamięci Narodowej szuka kobiety ze zdjęcia. "Brutalnie potraktowana przez Milicję Obywatelską"
Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny apeluje o pomoc w identyfikacji osoby ze zdjęcia. Tym razem chodzi o młodą kobietę, która została sfotografowana podczas strajków w 1970 roku na Wybrzeżu. Kim jest bohaterka fotografii?
-
Awantura o wycofanie książki Zychowicza. Cenckiewicz atakuje Semkę. "Za Tuska przynajmniej była demokracja"
Trwa awantura wokół wycofania książki Piotra Zychowicza z konkursu organizowanego w dużej mierze przez media publiczne. Redakcyjni koledzy zbierają podpisy pod apelami w jego sprawie, a historyk Sławomir Cenckiewicz nawet zaczął z rozrzewnieniem wspominać Platformę Obywatelską. "Za Tuska to przynajmniej demokracja w jury była" - pisał Cenckiewicz, atakując też Piotra Semkę.
-
Książka o Wołyniu wycofana z konkursu. "Sąd kapturowy w TVP". "Przeciwny byłby Lech Kaczyński"
Książka Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA" została wycofana z konkursu "Książka Historyczna Roku", którego współorganizatorem jest TVP. W proteście z jury zrezygnował historyk Sławomir Cenckiewicz. Portal wPolityce.pl podaje nieoficjalne powody usunięcia książki; w tle jest m.in. Lech Kaczyński.
-
IPN o międzywojniu w animacji "Niezwyciężeni. Czas próby". Komentarz: Kogo Państwu przypomina ta postać?
"Niezwyciężeni. Czas próby" to nowy film IPN opowiadający w 4,5 minuty historię Polski z lat 1918-1939. Jedna kwestia to wartość artystyczna produkcji. Druga, która zwraca uwagę, to podobieństwo jednego z bohaterów do współczesnego polityka.
-
Historia Polski w 4 minuty. Słynny aktor, mocna animacja, ale... gdzie się podziały kobiety?
Wystarczyły 4 minuty, głos Seana Beana i doskonała animacja, żeby pokazać historię Polski od początku II wojny światowej do upadku żelaznej kurtyny. Tacy są "Niezwyciężeni" produkcji IPN, studia Juice i studia FishLadder.