Jacek Szymkiewicz

 • W naszej ostatniej rozmowie dwa dni przed śmiercią Jacek powtarzał: Kurde. Strasznie jestem dumny z tej płyty

  W naszej ostatniej rozmowie dwa dni przed śmiercią Jacek powtarzał: Kurde. Strasznie jestem dumny z tej płyty

  - Jacek zmarł na 10 dni przed premierą pierwszego singla. Kiedy teraz opowiadam o "Monomieście", czuję się trochę, jakbym stał za szybą. Ta dysocjacja jest niesamowita (...) Przez ostatnie trzy lata jego życia byliśmy ze sobą blisko i bardzo się zaprzyjaźniliśmy. Wybebeszaliśmy się przed sobą, co myśmy w tym życiu już nawyrabiali. Bardzo dużo z tego opowiadania zostało na płycie zawarte - dla mnie to nie są rzeczy obojętne. Z wieloma tekstami się bardzo identyfikuję, jeszcze w kontekście tego, że Jacek umarł. Dlatego ta płyta ryje mi banię - opowiada Michał "Dimon" Jastrzębski o debiutanckim albumie grupy Monofon.

  Justyna Bryczkowska
 • 'Horror'. Pierwszy singiel zespołu Monofon po śmierci Jacka Szymkiewicza. 'Utwór o walce natury z kulturą'

  "Horror". Pierwszy singiel zespołu Monofon po śmierci Jacka Szymkiewicza. "Utwór o walce natury z kulturą"

  Zespół Monofon powstał w 2020 roku z inicjatywy basisty Rafała Boryckiego, perkusisty Michała "Dimona" Jastrzębskiego związanych z zespołem Lao Che i gitarzysty Michała Wójcika. Życie napisało taki scenariusz, że nie ma już wśród nas współtworzącego Monofon Jacka "Budynia" Szymkiewicza, wokalisty i autora tekstów. - Na początku była muzyka i to ona prosiła się o teksty. Kiedy już koledzy Jastrzębski i Borycki pokazali mi muzykę, zapytałem o krajobraz emocjonalny, który towarzyszył im, kiedy muzykę pisali - mówił Szymkiewicz o utworze "Horror", wydanym jako pierwszy singiel z albumu "Monomiasto".

  Maja Piskadło
 • Fryderyki 2022. Niezwykle wzruszający hołd dla Jacka Szymkiewicza. Na scenie rodzina 'Budynia'
 • Jacek Szymkiewicz nie żyje. Krzysztof Zalewski: Chce mi się wyć

  Jacek Szymkiewicz nie żyje. Krzysztof Zalewski: Chce mi się wyć

  Jeszcze wczoraj Jacek Szymkiewicz ogłaszał powstanie nowego zespołu i zapowiadał nowy singiel. Dziś dowiedzieliśmy się, że nie żyje. Był niezwykle utalentowanym tekściarzem, kompozytorem, muzykiem. Wielu artystów żegna Budynia w wielkich emocjach.

  Marta Korycka
 • Jacek 'Budyń' Szymkiewicz nie żyje. Miał 48 lat
Więcej o:

Jacek Szymkiewicz