Jan P. Matuszyński

 • Marcin Dorociński ponownie w międzynarodowej produkcji. Są pierwsze zdjęcia z planu 'Minghun'

  Marcin Dorociński ponownie w międzynarodowej produkcji. Są pierwsze zdjęcia z planu "Minghun"

  Zaczęły się prace nad nowym międzynarodowym filmem "Minghun", w którym jedną z głównych ról zagra Marcin Dorociński. Produkcję wyreżyseruje Jan P. Matuszyński, a scenariusz stworzył Grzegorz Łoszewski. Film ma przywodzić na myśl takie tytuły, jak "Parasite", czy dzieła Kieślowskiego. Obok Dorocińskiego zagra hollywoodzki aktor chińskiego pochodzenia Daxing Zhang, a bohaterowie mają porozumiewać się łącznie w trzech językach. O czym opowie film?

  Bartłomiej Marcinkowski
 • ORŁY 2022. Ogłoszono nominacje do nagród filmowych. Matuszyński rekordzistą ze szczęśliwą 13-tką

  ORŁY 2022. Ogłoszono nominacje do nagród filmowych. Matuszyński rekordzistą ze szczęśliwą 13-tką

  Znamy listę nominowanych w 24. edycji Polskich Nagrodach Filmowych ORŁY 2022. Najwięcej szans w wyścigu po Orły będzie miał film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów", który otrzymał aż 13 nominacji. Podczas konferencji prasowej Polska Akademia Filmowa ogłosiła apel do filmowców na całym świecie o sprzeciw wobec wojny na Ukrainie - STOP RUSSIAN WAR!

  inf. prasowa, opracowała Justyna Bryczkowska
 • Ruszyła oscarowa kampania 'Żeby nie było śladów'. Matuszyński i Ziętek w USA

  Ruszyła oscarowa kampania "Żeby nie było śladów". Matuszyński i Ziętek w USA

  Hollywood zaczyna żyć nadchodzącą ceremonią rozdania Oscarów, zaplanowaną na przyszły kwiecień. Jan P. Matuszyński i Tomasz Ziętek pojechali do Stanów Zjednoczonych, gdzie promowali film "Żeby nie było śladów", tegoroczną polską kandydaturę do nagrody. W rozmowie z PAP Matuszyński stwierdził, że przyjęcie produkcji było "bardzo dobre".

  mpi
 • Pierwszy zwiastun 'Żeby nie było śladów'. Reżyser 'Ostatniej rodziny' o sprawie Przemyka
 • 'Żeby nie było śladów'. Film o sprawie Grzegorza Przemyka w Konkursie Głównym MFF w Wenecji
 • Organizator Orłów ubolewa, że nie zaprosił Szczepana Twardocha. 'Pilnujemy tych samych reguł dla wszystkich'

  Organizator Orłów ubolewa, że nie zaprosił Szczepana Twardocha. "Pilnujemy tych samych reguł dla wszystkich"

  Choć Szczepan Twardoch nie tylko napisał powieść, na podstawie której powstał najlepszy serialu fabularny roku wg Polskiej Akademii Filmowej, to pisał także do niego scenariusz, dialogi oraz pełnił funkcję konsultanta produkcji. To wszystko nie wystarczyło, by według regulaminu Orłów 2021 można było wysłać mu zaproszenie na galę. Prezydent Polskiej Akademii Filmowej zadzwonił już do pisarza z przeprosinami, jednocześnie w rozmowie z mediami podkreśla, że nawet gdyby chciał, to nie mógłby złamać zasad.

  jab
 • Polska Akademia Filmowa przejęła się wpisem Szczepana Twardocha. Zapowiada korekty w regulaminie

  Polska Akademia Filmowa przejęła się wpisem Szczepana Twardocha. Zapowiada korekty w regulaminie

  Szczepan Twardoch o tym, że serial "Król" - do którego napisał scenariusz na podstawie własnej powieści - został nominowany, a potem nagrodzony Polską Nagrodą Filmową, dowiedział się przypadkiem od znajomego. Pisarz nie tylko nie został zaproszony na galę wręczenia Orłów, nikt go nawet wcześniej nie poinformował o tym, że ma szansę na nagrodę. Swoje oburzenie wyraził więc we wpisie na Facebooku, który wywołał szeroką dyskusję w środowisku filmowym. Skutki są niemal błyskawiczne - prezes Polskiej Akademii Filmowej zapowiada korekty w regulaminie plebiscytu.

  aj
 • Najpierw był tata Tasiemka. O prawdziwych inspiracjach stojących za 'KRÓLEM'

  Najpierw był tata Tasiemka. O prawdziwych inspiracjach stojących za "KRÓLEM"

  - Z jednej strony - król warszawskiej ulicy, Robin Hood, który potrafi pochylić się nad biedniejszą częścią Warszawy, nakarmić, napoić, pomóc potrzebującym, ale z drugiej strony jednak morderca, gangster, który nie ma skrupułów, żeby wydać rozkaz poćwiartowania kogoś - mówił Gazeta.pl o swojej postaci z serialu "KRÓL" Arkadiusz Jakubik. Kum Kaplica, i nie tylko on, byli wzorowani na prawdziwych postaciach międzywojennego półświatka.

  Marta Korycka
 • 'Król' nie może nie wyjść. Stoi na nim Matuszyński - to on zachwycił 'Ostatnią rodziną'
 • Sprawa Przemyka od reżysera 'Ostatniej rodziny'. Są zdjęcia do 'Żeby nie było śladów'

  Sprawa Przemyka od reżysera "Ostatniej rodziny". Są zdjęcia do "Żeby nie było śladów"

  Właśnie zakończyły się trwające od lipca w Warszawie i na Śląsku zdjęcia do filmu fabularnego "Żeby nie było śladów", opartego o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Nike reportażu Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Za kamerą stanął Jan P. Matuszyński, a Grzegorza Przemyka gra Mateusz Górski.

  oprac. Marta Korycka
Więcej o:

Jan P. Matuszyński