Jerzy Pilch
-
Jaki naprawdę był Jerzy Pilch? Ta biografia jest inna niż wszystkie
Książka "Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej" to wyjątkowy portret jednego z najbardziej znanych współczesnych pisarzy - pokazujący Jerzego Pilcha poprzez jego teksty, także do tej pory niepublikowane. Biografia, która w doskonały sposób oddaje ducha twórczości niedawno zmarłego autora.
-
Kiedy Jerzy Pilch napisał scenariusz o alkoholizmie, Janusz Gajos zagrał najlepszą rolę w życiu
Głośny film Wojciecha Smarzowskiego "Pod Mocnym Aniołem" nie jest jedynym przykładem ekranizacji twórczości zmarłego niedawno Jerzego Pilcha. Pisarz sam też zajmował się pisaniem scenariuszy do filmów, a choćby jego "Żółty szalik" został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
-
Jerzy Pilch nie żyje. Naczelna Wydawnictwa Literackiego: Myśleliśmy, że uda się wydać kolejną książkę
W piątek w wieku 67 zmarł Jerzy Pilch. - Myśleliśmy, że uda się nam opublikować kolejną jego książkę, może dwie. Prowadziliśmy rozmowy, do końca - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Jolanta Korkuć, redaktorka naczelna Wydawnictwa Literackiego. - Trudno będzie sobie wyobrazić polski krajobraz literatury bez tego, jak błyskotliwie pisał - podkreśla.
-
Stuhr wspomina Jerzego Pilcha. "Zawsze umiał wyrazić w słowach to, co ja czułem"
- On zawsze wyprzedzał o krok moje pokolenie. Potrafił je zdefiniować - powiedział o Jerzym Pilchu aktor i reżyser Jerzy Stuhr. - Zawsze umiał wyrazić w słowach to, co ja czułem, a nie potrafiłem tego ująć. Bardzo bliski mi człowiek - podkreślił.
-
Nie żyje Jerzy Pilch. "Panie Jerzy... przecież Pan obiecywał" - wielcy żegnają pisarza
W piątek "Gazeta Wyborcza" przekazała informację o śmierci Jerzego Pilcha. Autor literackiej nagrody Nike zmarł w swoim domu w wieku 67 lat. Pisarza pożegnali politycy i twórcy kultury, w tym były premier Donald Tusk oraz Krzysztof Piesiewicz.
-
Jerzy Pilch nie żyje. Autor "Pod Mocnym Aniołem" miał 67 lat
Nie żyje Jerzy Pilch. Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", zmarł w swoim domu w Kielcach. Pisarz miał 67 lat.
-
Artyści w krainie wódki. Najważniejsze alkoholowe opowieści polskiego kina i literatury
Byli kronikarzami polskiego alkoholizmu. Heroizowali picie i odzierali je z otoczki mitu, opisywali alkoholowe upadki i wzloty. Gałczyński, Koterski, Pilch czy Hłasko w swych powieściach, wierszach i filmach toczyli potyczki z nałogiem - mówi Bartosz Staszczyszyn*, recenzent filmowy Culture.pl.