Kalina Jędrusik

 • 'Zostawiłam mamę na ulicy i poszłam z Kaliną' [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "Zostawiłam mamę na ulicy i poszłam z Kaliną" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Aleksandra Wierzbicka i Kalina Jędrusik znały się ponad ćwierć wieku. To o niej Jędrusik mówiła "córka". To w jej ramionach zmarła. W książce "Kalina Jędrusik. Opowieść córki z wyboru" razem z Mikołajem Milcke dementuje plotki i nieprawdy, rzucając zupełnie nowe światło na barwne życie gwiazdy. W dniu premiery publikujemy fragment.

  Marta Korycka
 • Nowe fakty w sprawie śmierci Kaliny Jędrusik? Jej przyszywana córka wyjawia zaskakujące szczegóły
 • Nietypowy trójkąt i liczne romanse. Zaskakujący związek Jędrusik i Dygata. 'Dali sobie wolność w miłości'

  Nietypowy trójkąt i liczne romanse. Zaskakujący związek Jędrusik i Dygata. "Dali sobie wolność w miłości"

  W czasach głębokiego PRL-u związek Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata był jednym z najbardziej ekscentrycznych i rozwiązłych w polskim środowisku artystycznym. Mieli swoje zasady, odmienne od tych ogólnie przyjętych, a ich relacja była daleka od stereotypowego małżeństwa. Zdawało się, że obyczajowość nie ma dla nich żadnych barier. Choć deklarowali, że nie potrafią bez siebie żyć, to nie byli sobie wierni i przyzwalali na wzajemne romanse.

  Roksana Pamuła
 • Weszła w szlafroku do sklepu i poprosiła o kilka butelek szampana. Dla zdziwionych miała odpowiedź
 • Jak powstawała piosenka 'Nie będzie romansu'? 'Krzysztof Zalewski mi powiedział: ja chcę ciebie'

  Jak powstawała piosenka "Nie będzie romansu"? "Krzysztof Zalewski mi powiedział: ja chcę ciebie"

  Maria Dębska na potrzeby filmu "Bo we mnie jest seks" nagrała dziewięć piosenek z repertuaru Kaliny Jędrusik, naśladując jej głos - zrobiła to tak emocjonalnie i autentycznie, że można tego nie zauważyć bez uprzedzenia. Doświadczenia muzycznego jej nie brakuje - studiowała w Akademii Muzycznej. Kiedy zdjęcia na planie dobiegły końca i przyszła pora nagranie utworu "Nie będzie romansu", Krzysztof Zalewski powiedział jej: "Przestań, śpiewasz jak Kalina. Musisz śpiewać jak ty". Więcej o kulisach powstawania piosenki opowiedzieli oboje w wywiadach dla Gazeta.pl.

  Justyna Bryczkowska
 • Netflix pokaże 'Bo we mnie jest seks'. Kiedy premiera filmu o Kalinie Jędrusik?

  Netflix pokaże "Bo we mnie jest seks". Kiedy premiera filmu o Kalinie Jędrusik?

  Za główną rolę w filmie "Bo we mnie jest seks" aktorka Maria Dębska dostała na poprzednim festiwalu filmowym w Gdyni nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Wszyscy widzowie, którzy nie mieli okazji zobaczyć filmu poświęconego fenomenowi Kaliny Jędrusik w kinach, pewnie ucieszą się na wiadomość, że polska produkcja pojawi się na Netfliksie. Znamy datę premiery.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Maria Dębska o graniu Kaliny Jędrusik: Kazano mi przytyć, a potem wsadzano w gorset, żeby ścisnąć

  Maria Dębska o graniu Kaliny Jędrusik: Kazano mi przytyć, a potem wsadzano w gorset, żeby ścisnąć

  Kalina Jędrusik to do dziś jedna z najbardziej pamiętnych ikon polskiego powojennego kina, której charyzmę ciągle podziwiają kolejne pokolenia. Miała nieprzeciętny talent aktorski, a także urodę i seksapil, których potrafiła używać, jak nikt w jej czasach. Do tego stopnia, że wielu zapominało o tym, jak wyśmienitą jest aktorką. Trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś był w stanie dobrze oddać jej żywiołowość i niepowtarzalny wdzięk w filmie biograficznym. A jednak znalazła się osoba, która podołała zadaniu i to śpiewająco: dosłownie i w przenośni. Maria Dębska za swoją kreację w produkcji "Bo we mnie jest seks" dostała na 46. FPFF w Gdyni nagrodę dla najlepszej aktorki właśnie za rolę Kaliny Jędrusik.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Co nowego obejrzeć w kinach? Jest z czego wybierać! Repertuar kin Helios

  Co nowego obejrzeć w kinach? Jest z czego wybierać! Repertuar kin Helios

  Gdyby pokusić się o wybranie tylko jednego tytułu z bogatego repertuaru sieci kin Helios w najbliższych dniach... wybór z pewnością nie będzie prosty. Na widzów czekają bowiem: poruszająca biografia Kaliny Jędrusik, kolorowe animacje dla najmłodszych, komedia romantyczna z duetem Kożuchowska-Karolak, filmy familijne, a także mocne kino akcji. Tradycyjnie listę uzupełniają popularne seanse specjalne.

  mat. pras. oprac. jab
 • Jest nowy zwiastun filmu 'Bo we mnie jest seks'. Maria Dębska gra i śpiewa: Zależało mi, żeby to było moje i prawdziwe
 • Kiedy strażak zwrócił Jędrusik uwagę, aktorka poczęstowała go siarczystym przekleństwem. No i się zaczęło...

  Kiedy strażak zwrócił Jędrusik uwagę, aktorka poczęstowała go siarczystym przekleństwem. No i się zaczęło...

  Kalina Jędrusik, która odeszła 30 lat temu, słynęła nie tylko z wielkiego talentu aktorskiego i nieprzeciętnej urody, ale i z ostrego języka. Anegdota ze strażakiem, który ośmielił się zwrócić aktorce uwagę podczas próby, obrosła w branży legendą i była powtarzana po wielokroć przez kolegów i koleżanki naczelnej skandalistki polskiego kina.

  mpi
Więcej o:

Kalina Jędrusik