kolędy
-
"Cicha noc" pomogła pogodzić żołnierzy. Ciekawostki o kolędach i piosenkach świątecznych
Klasyczne kolędy i piosenki świąteczne każdy z nas zna na pamięć. Przypominają nam czasy dzieciństwa i kojarzą się z rodzinną atmosferą. Nie każdy jednak wie, że za bożonarodzeniowymi melodiami kryją się fascynujące historie, związane nie tylko ze świętami.
-
Najstarsza kolęda w języku polskim ma niespełna 600 lat. Jaka jest historia jej powstania?
Śpiewanie kolęd to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. Kultywowana jest niezmiennie od pokoleń. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiekowe są pieśni, które śpiewamy przy wigilijnym stole. Najstarsza polska kolęda ma blisko 600 lat.
-
Kolędy: historia, ciekawostki i teksty najpiękniejszych kolęd bożonarodzeniowych
Kolędy towarzyszą nam co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia - i za każdym razem są okazją do wyrażenia radości, podkreślenia świątecznego nastroju, a nawet chwili wzruszenia. Kolędy, pastorałki i piosenki bożonarodzeniowe (zwane potocznie "piosenkami z dzwoneczkami") są nieodłącznym elementem świątecznej atmosfery Bożego Narodzenia.
-
Tak powstał polski świąteczny hit. "Miałem pisać o świętach bez religijnych akcesoriów"
"Dzień jeden w roku", który Seweryn Krajewski napisał w latach 60. dla Czerwonych Gitar, jest śpiewany przy wigilijnym stole do dziś obok klasycznych kolęd. To bez wątpienia największy polski bożonarodzeniowy przebój. Wokół samego tekstu, który początkowo miał być przeznaczony dla innej osoby, krąży jednak kilka kontrowersyjnych historii.
-
Polskie kolędy - "Lulajże Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy", "Ach, ubogi żłobie" i "Do szopy..." [TEKSTY]
Świętom Bożego Narodzenia w Polsce zwykle towarzyszą kolędy, które śpiewane są w gronie rodzinnym lub odtwarzane z płyt. Warto znać zwłaszcza polskie utwory, których powstaniu towarzyszą niesamowite historie. Wśród nich wymienić należy m.in. "Lulajże, Jezuniu", "Wśród nocnej ciszy", "Ach, ubogi żłobie" czy "Do szopy, hej pasterze".
-
Kolędy na Boże Narodzenie. Teksty najpopularniejszych utworów bożonarodzeniowych ["Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem", "Bóg się rodzi"]
Jedną z najpiękniejszych bożonarodzeniowych tradycji jest wspólne kolędowanie. W tym artykule znajdziesz teksty najpopularniejszych polskich kolęd, takich jak "Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem" czy "Bóg się rodzi".
-
Wigilia 2019. Kolędy "Gdy się Chrystus rodzi", "Do szopy, hej, pasterze" oraz "W żłobie leży" [Tekst]
Wigilia i Boże Narodzenie nie mogą istnieć bez kolęd. W wielu polskich domach świątecznym zwyczajem jest wspólne kolędowanie. Aby tradycji stało się zadość, publikujemy teksty trzech bardzo popularnych świątecznych utworów.
-
Polskie kolędy - "Lulajże Jezuniu", "Nie było miejsca dla Ciebie" i "Wśród nocnej ciszy" [TEKST]
Polskie kolędy mają ogromną tradycję i ich powstaniu często towarzyszą niesamowite historie. Na przykład "Lulajże, Jezuniu" inspirował się Fryderyk Chopin, a "Nie było miejsca dla Ciebie", miała być kolędą śpiewaną przez więźniów obozu koncentracyjnego w Gusen.
-
Teksty polskich kolęd - "Bóg się rodzi", "Oj maluśki" i "Pójdźmy wszyscy do stajenki"
Kolędy są jednym z elementów włączonych w obchody święta Bożego Narodzenia. Śpiewane są one zarówno w kościołach, jak i w domach podczas świątecznych spotkań. Jak brzmią teksty najbardziej popularnych polskich kolęd: "Bóg się rodzi", "Oj maluśki" i "Pójdźmy wszyscy do stajenki"?
-
Kolędy angielskie - co śpiewają w USA i Wielkiej Brytanii? "Jingle Bells", "First Noel" i inne [teksty]
Angielskie świąteczne piosenki śpiewane są w czasie Bożego Narodzenia. Część z nich jednak bardzo różni się od typowych polskich kolęd, które mają wymiar głównie religijny. W anglojęzycznych piosenkach świątecznych częściej można znaleźć odniesienia do śniegu, świętego Mikołaja czy spotkania z rodziną, niż do narodzin Jezusa. Jakie są najbardziej popularne piosenki na Boże Narodzenie w języku angielskim?
-
Sprzedała w Polsce 6 mln książek. "Do izby przyjęć Staszek niósł ją na rękach. Niestety, nic się nie dało zrobić"
-
Foremniak o adopcji. "Miłości biologicznej nie można zastąpić"
-
Oscary 2024. Nie mogło być inaczej. "Chłopi" polskim kandydatem do Oscara!
-
Mariusz Szczygieł obejrzał "Zieloną granicę": Pajac prezydent i pajace jego pokroju nie mają racji
-
?Zielona granica? ogląda się świetnie. Hałas wokół filmu zmobilizował tłumy
- "Chłopi" idą po Oscara. "Podwójne uderzenie może zwiększyć szanse tytułu na jedną statuetkę"
- Horrory na Netflixie: ranking 2023 najstraszniejszych filmów na mocny wieczór grozy
- Miała przedstawić polskiego kandydata do Oscara. Nie zaczęła od "Chłopów". "Nienawistna, niewybredna nagonka"
- Nie żyje była ekspertka "Ślubu od pierwszego wejrzenia". Odeszła, bo "były w nim osoby, które nie powinny"
- Franciszka Pieczkę oglądały całe pokolenia. Co wiesz o tym wybitnym aktorze?
-
Wigilia 2019. Teksty pięknych polskich kolęd ["Cicha noc", "Dzisiaj w Betlejem", "Bóg się rodzi"]
Już dziś w wielu polskich domach zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy. Niektórzy włączą ulubioną świąteczną płytę, inni będą muzykować w rodzinnym gronie. Poniżej publikujemy teksty najpopularniejszych kolęd w języku polskim.
-
Wigilia 2019. Tekst kolęd "Jezus malusieńki", "Był pastuszek bosy" i "Skrzypi wóz"
24 grudnia w wielu polskich domach zabrzmią kolędy i pastorałki. Niektórzy nawet pokuszą się o wspólne kolędowanie z rodziną i bliskimi. Aby umożliwić Wam śpiewanie, publikujemy tekst kolęd "Jezus malusieńki", "Był pastuszek bosy" i "Skrzypi wóz".
-
Teksty polskich kolęd: "Dzisiaj w Betlejem" i "Pójdźmy wszyscy do stajenki"
Kolędy tradycyjnie śpiewane są na zakończenie wigilijnej kolacji. Dziś przedstawiamy historię oraz teksty najbardziej lubianych przez dzieci kolęd: "Dzisiaj w Betlejem" oraz "Pójdźmy wszyscy do stajenki".