książka
-
Opowieść o świecie, który znika. A my wraz z nim
"Żywe morze snów na jawie" Richarda Flanagana to bezwzględna opowieść o końcu. Tu wszystko się rozpada, ulega rozkładowi, znika. Nowa książka laureata Nagrody Bookera jest do bólu aktualna, a jednocześnie zachwycająco ponadczasowa.
-
Gaisu miała 14 lat. Jej cnota została złożona w ofierze. "Nie chciałam zajść w ciążę. Wiedziałam, że nie skończę szkoły"
Ludwika Włodek pisze o kobietach, które walczyły o lepszy Afganistan. Pokazuje drogę, jaką musiały przejść, żeby stać się znanymi polityczkami, artystkami, działaczkami. Bohaterki tej książki za swoją niezależność płaciły ogromną cenę. Talibowie umieszczali ich nazwiska na listach do odstrzału, konserwatywni mułłowie wytykali je palcami. Atakowane były one same i ich najbliżsi. Ponowne dojście talibów do władzy uczyniło ich sytuację skrajnie niebezpieczną. Piętnastego sierpnia 2021 roku ich świat się zawalił, a marzenia legły w gruzach.
-
Olga Tokarczuk po raz trzeci nominowana do brytyjskiej Nagrody Bookera. Tym razem za "Księgi Jakubowe"
Polska laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Olga Tokarczuk została nominowana do brytyjskiej Nagrody Bookera za "Księgi Jakubowe". Literatka znalazła się wśród 13 autorów z 12 krajów, w tym po raz pierwszy z Indii.
-
Szewc zmarły w 1190 roku pozostawił dwóch żyjących braci. Dobytek zapisał wspólnikowi [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Wciągająca, pełna wiedzy i ciekawostek kronika średniowiecznego małżeństwa pióra bestsellerowych autorów i znawców epoki. Frances i Joseph Giesowie w książce "Przeżyj miłość w średniowieczu" opowiadają barwną historię jednej z najważniejszych instytucji społecznych w historii ludzkości - małżeństwa i rodziny. Pozycja ta ukazała się 9 lutego nakładem Wydawnictwa Znak.
-
"Pokojówka" Nity Prowse to najzabawniejszy kryminał sezonu [RECENZJA]
Powieść "Pokojówka" Nity Prowse to debiut, który podbija listę bestsellerów "New York Timesa". Od kilku tygodni w zestawieniu, teraz książka dotarła do pierwszego miejsca w kategorii "hardcover fiction". Co więcej, Universal już wykupił prawa do jej ekranizacji. Swoją drogą, powieść Nity Prowse rzeczywiście wydaje się stworzona do tego, by zaistnieć w wersji filmowej.
-
Netflix. "Zachowaj spokój" - drugi polski serial na podstawie powieści Harlana Cobena [ZWIASTUN]
W 2022 roku na platformie streamingowej Netflix pojawi się "Zachowaj spokój" - miniserial na podstawie powieści Harlana Cobena. W rolach głównych zobaczymy Magdalenę Boczarską oraz Leszka Lichotę.
-
Nowości książkowe 2022 roku. Wybieramy i polecamy tytuły, które warto przeczytać
Starannie przejrzeliśmy styczniowe nowości wydawnicze i wybraliśmy te, którymi możecie obdarować ukochanych. Samych siebie zresztą też.
-
"Zmuszam się, by nie chować jedzenia w serwetce. Zbliżająca się zagłada uczyniła z nas drapieżników"
W maju 2021 roku papież Franciszek pocałował starszą kobietę w numer obozowy widniejący na ręce. Ta kobieta to Lidia Maksymowicz, która jako trzylatka trafiła w ręce Mengelego, a dziś opowiada swoją historię o piekle i egzaminie z człowieczeństwa. Eksperymenty pamięta do dziś. Po wojnie trafia do nowej rodziny - biologiczną zabrała wojna. Wiele lat później okaże się, że matka jednak żyje - mieszka w dalekiej Rosji i nigdy nie przestała szukać swojej córki. W Gazeta.pl prezentujemy fragment książki "Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić", którą Maksymowicz napisała z Paolo Rodarim.
-
Książki, które trzeba przeczytać w 2022 r. Spis książek do przeczytania
Które książki trzeba przeczytać w 2022 r.? To z całą pewnością indywidualna kwestia, w zależności od naszych ulubionych gatunków i tego, co z nowości przeczytaliśmy jeszcze w 2021. A przecież są jeszcze ponadczasowe bestsellery, które niektórzy z nas trzymają na liście "do przeczytania" od lat. Podrzucamy kilka propozycji, które mogą ułatwić ten wybór.
-
Jak bardzo może namieszać w życiu stara moneta? Saga Zbigniewa Zborowskiego to rollercoaster wydarzeń z kryminalną zagadką w tle
Powieści "Spotkajmy się, zanim przyjdzie zima" i "Znajdziesz mnie w cieniu guayacán" mają wszystko, by pochłonąć czytelnika bez reszty: zagadkę, niebezpieczne wydarzenia, historię miłosną, znakomicie skonstruowane postaci, a przede wszystkim historyczne tło, które zachwyca dbałością o najdrobniejszy szczegół.
-
Annie Wersching nie żyje. Aktorka znana fanom "24 godzin" i "The Last of Us" miała 45 lat
-
Ten odcinek "The Last of Us" już okrzyknięto hitem roku.
-
Tak gwiazdy dbają o swoje włosy. Dzięki tej aplikacji ty też tak możeszMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Brad Pitt zostawił żonę dla innej aktorki. Mówił o "12 latach piekła"
-
Maria Sadowska: Zawsze muszę mieć jedną scenę, dla której chcę zrobić film
- Przeuroczy nauczyciel tuż przed ślubem przeleciał Atlantyk, by wystąpić w "Mam talent"
- Żartuje, że przełomową rolę dostał dzięki wąsom. W "The Last of Us" wymiata
- Ten odcinek "The Last of Us" jest jak osobny film. Podzielił widzów
- Quiz dla prawdziwych krzyżówkomaniaków! Uda wam się zdobyć komplet?
- Nie mogli uwierzyć, że śpiewa to 11-latek. Chwaliła go nawet Celine Dion
-
Emocje wokół nowego tłumaczenia "Ani z Zielonego Wzgórza". "Wszystkie Anne już szczytują"
"Zabiłam Anię, zburzyłam Zielone Wzgórze i pozbawiłam je pokoiku na facjatce. Proszę jednak o łagodny wymiar kary, zważywszy na to, że ktoś kiedyś musiał się podjąć tego niewdzięcznego zadania" - wyznała Anna Bańkowska we wstępie nowego tłumaczenia książki Lucy Maud Montgomery pod tytułem "Anne z Zielonych Szczytów". Czy fani przygód Ani są gotowi na rewolucję? W sieci nie zabrakło złośliwych komentarzy.
-
Suwałki. "Potop" Henryka Sienkiewicza wrócił do biblioteki po 65 latach od wypożyczenia
Trzeci tom "Potopu" Henryka Sienkiewicza po 65 latach wrócił na właściwe miejsce, czyli na regał w Bibliotece Publicznej w Suwałkach. Książka z pieczątką biblioteki została odkryta w domu przeznaczonym do rozbiórki i zwrócona przez uczciwego znalazcę.
-
Krzysztof Wielicki: Przy akcji ratunkowej Revol i Mackiewicza nie miałem odwagi nikogo wyznaczyć [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Nawet gdy jestem sam, nie czuję się samotny. Wiem, że ktoś na mnie czeka w bazie, w domu. Dwudniową samotność można polubić, bo ona wynika z realizacji marzenia. Boję się samotności w życiu" - pisze w swojej pierwszej autorskiej książce Krzysztof Wielicki. Piąty człowiek na świecie, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników, laureat Złotego Czekana za całokształt dokonań wspinaczkowych, wyróżniony nagrodą księżnej Asturii w dziedzinie sportu. W Gazeta.pl prezentujemy przedpremierowy fragment książki "Solo. Moje samotne wspinaczki".
-
"Bywały dni, gdy Callas miała wrażenie, że publiczne wykonanie arii wymaga nieludzkich sił. Że to ponad jej możliwości"
Artystka, primadonna, bogini. Kobieta, której powołaniem była sztuka i miłość. 12 stycznia nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się "Maria Callas i głos serca", powieść Michelle Marly z serii "Wyjątkowe kobiety". W Gazeta.pl prezentujemy przedpremierowy fragment książki w przekładzie Urszuli Pawlik.
-
"Wiele razy wychodziłam z getta. Tego dnia, z niemowlęciem w torbie, niepokój wezbrał jak nigdy" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Warszawa, rok 1942. 14-letnia Emilia Śląska mieszka z przybranymi rodzicami i ukrywa prawdziwą tożsamość. Przyjmuje nazwisko Elżbieta Rabinek i zamieszkuje niedaleko murów getta. Wie, jakie cierpienie się za nimi kryje. Elżbieta zaprzyjaźnia się z Sarą, działaczką społeczną i pielęgniarką, która zaczyna przemycać ją do getta. Dzięki fałszywym dokumentom dziewczynka podejmuje bohaterskie próby ratowania żydowskich dzieci. W Gazeta.pl prezentujemy fragment powieści Kelly Rimmer "Sierota z Warszawy".
-
"Co najbardziej rozczarowało mnie w macierzyństwie? Inne matki". Magdalena Kostyszyn "też tak ma" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"O naszym życiu można powiedzieć jeszcze wiele rzeczy. Można strywializować kolejne jego aspekty, ośmieszyć problemy, unieważnić to, co czujemy. Można zapytać o to, czy zajmowanie się domem to hobby, czy może jednak praca? O to, czy komentarz 'fajne masz cycki' jest komplementem. I o to, czy krótka sukienka jest zaproszeniem do gwałtu. To nie jest literacka fikcja. To codzienność Polek. I to o nich, o nas jest ta książka" - zapowiada wydawnictwo W.A.B., którego nakładem 10 listopada ukaże się "Też tak mam" Magdaleny Kostyszyn. W Gazeta.pl prezentujemy przedpremierowy fragment książki.
-
Wspólna książka Anne Applebaum i Donalda Tuska. "Mam mówić moim dzieciom i ich przyjaciołom, że to już koniec?"
10 grudnia nakładem Wydawnictwa Agora ukaże się "Wybór" - wspólna książka Anne Applebaum i Donalda Tuska. To dwanaście rozmów, w których autorzy dyskutują o najważniejszych wyborach, przed jakimi stoją Polska, Europa i świat.
-
Była już "Mała księżniczka", ale to zupełnie nowa powieść. Piękna i ważna
"Mała Księżniczka" to książka, która pomaga w oswojeniu całej palety emocji i podpowiada, jak decydować o sobie, słuchać własnego głosu oraz wybierać w życiu relacje, które są dla nas dobre - pisze wydawca. Warto po nią sięgnąć, i dotyczy to dorosłych czytających dzieciom jak i samym sobie. Publikujemy fragment.
-
Sinead O'Connor: Zawsze miałam zamiar zniszczyć zdjęcie papieża. Reprezentowało kłamstwa i przemoc [FRAGMENT]
Sinéad O'Connor napisała "Wspomnienia", by odzyskać kontrolę nad swoim życiem i sprawić, żeby jej głos był nie tylko usłyszany, ale przede wszystkim zrozumiany. Może też, żeby wytłumaczyć się ze swojego postępowania, ale myli się ten, kto sądzi, że będzie za cokolwiek przepraszać. Książka w tłumaczeniu Katarzyny Mojkowskiej ukaże się 27 października - prezentujemy jej przedpremierowy fragment.
-
Zastanawiacie się, jaki będzie koniec naszego świata? Książka Dana Carlina to lektura idealna dla was
Lubicie być zaskakiwani? Sprawiają wam przyjemność nieoczywiste porównania i zestawienia? Macie czasem ochotę popolemizować z autorami czytanych książek lub artykułów? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedzieliście twierdząco, musicie przeczytać "Koniec jest zawsze blisko" Dana Carlina.
-
"Trzy razy prosił, bym go dobił; odmówiłem. Gdybym był tym, kim dzisiaj, zabiłbym za pierwszym razem" [FRAGMENT]
I wojna światowa. Senegalczyk Alfa Ndiaye walczy w szeregach armii francuskiej. Gdy w męczarniach umiera jego przyjaciel, Alfę zaczynają dręczyć wyrzuty sumienia, bo nie miał odwagi spełnić prośby kompana i go dobić. Żeby pomścić zmarłego, postanawia rozpocząć makabryczny rytuał. Powieść Davida Diopa "Bratnia dusza", która otrzymała Międzynarodową Nagrodę Bookera 2021, ukaże się w Polsce 20 października w przekładzie Jacka Giszczaka. Prezentujemy jej przedpremierowy fragment.
-
Morawiecki polecił w podcaście książkę do "jesiennej herbaty". Autor "Zapaści": Dość surrealistyczne uczucie
Mateusz Morawiecki w najnowszym odcinku swojego podcastu polecił "do jesiennej herbaty" książkę autorstwa Marka Szymaniaka "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast". - Nie jest to miła lektura do poduszki, a zbiór gorzkich historii z różnych zakątków Polski - mówił premier. Autor pozycji nie krył zaskoczenia.
-
Autorka "Smażonych, zielonych pomidorów" zapowiedziała, że kończy z pisaniem. A jednak wraca do Whistle Stop
W 2016 roku Fannie Flagg, autorka kultowych "Smażonych, zielonych pomidorów" zapowiedziała, że kończy pisanie. Okazało się, że zrobiła wyjątek. Na księgarskie półki trafia jej najnowsza powieść, w której ponownie zabiera nas do Whistle Stop.