książka
-
Jako 17-latka straciła wiarę i wtedy zaczęła myśleć o tej książce. "Podpalacze" to powieść nie tylko o destrukcyjnej miłości
Wiara, nadzieja, miłość? W "Podpalaczach" R.O. Kwon porusza te wszystkie kwestie, ale w nieoczywisty sposób. Wciągająca powieść (nie tylko) o skazanym na porażkę uczuciu właśnie ukazuje się w Polsce.
-
Polska wieś kopie w żydowskich dołach śmierci. "Płuczki" to być może najlepsza książka reporterska minionego roku
Za wykopaną złotą koronkę z żydowskiej szczęki można było kupić papę na nowy dach. A jak dzień był słaby starczyło na torebkę cukierków. Przeczytajcie "Płuczki", być może najlepszą książkę reporterską minionego roku.
-
Martwi także mają prawa... Wywiad z Katarzyną Kobylarczyk, autorką reportażu "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany"
W polskich podręcznikach historii wojna domowa w Hiszpanii jest epizodem. Można wręcz odnieść wrażenie, że ten leżący na uboczu Europy kraj wyszedł obronną ręką z ideologicznego szaleństwa, które w XX wieku pochłonęło miliony ofiar. Reportaż Katarzyny Kobylarczyk, "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany", przeczy jednak temu obrazowi. Z autorką rozmawiamy o tym, dlaczego nawet po 80 latach od tamtych wydarzeń rozliczenie z przeszłością jest konieczne.
-
Książki Olgi Tokarczuk, które warto przeczytać. Idealny pomysł na prezent!
W ręce Olgi Tokarczuk trafiła Literacka Nagroda Nobla za rok 2018. Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z dorobkiem noblistki, to najwyższy czas na lekturę jednej z książek. "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny" czy "Bieguni" - to tylko niektóre tytuły. Podpowiadamy, co jeszcze warto przeczytać!
-
Jak przeżyć w Ameryce, kiedy jesteś samotną matką pracującą za grosze?
"Żadna praca nie hańbi" - słyszeliśmy to od dzieciństwa. Mówiono nam też, że każdy jest kowalem swojego losu. Czy uwierzyliśmy, że ubóstwo to rodzaj patologii, a biedni sami są sobie winni? Książka Stephanie Land skutecznie weryfikuje te sądy.
-
Marcin Ciszewski: Mam większą ochotę na penetrowanie relacji międzyludzkich niż snucie intryg kryminalnych [ROZMOWA]
Czy pisarz może być celebryta na miarę gwiazd sportu, filmu czy muzyki? A czemu by nie? Przecież branża wydawnicza także kręci się wokół pieniędzy i zysków. Doskonale pokazuje to Marcin Ciszewski w swojej najnowszej powieści - "Autor Bestsellerów". Z autorem, o cenie sławy, literackim show - biznesie i o uwikłaniu w sukces, rozmawiał Mateusz Uciński.
-
Michał R. Wiśniewski: Pierwszy Internet był tak naprawdę Internetem fetyszy [WYWIAD]
Czy potrafimy jeszcze żyć bez dostępu do sieci? Jak nas i miejsce gdzie żyjemy zmienił Internet? Na te i wiele innych pytań odpowiada Michał R. Wiśniewski w swojej nowej książce "Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak Internet zmienił Polskę". Trzeba przyznać, że robi to w sposób porywający. Z autorem o wolności w sieci, ewolucji polskiego Internetu i granicach pomiędzy światem realnym, a wirtualnym rozmawiał Mateusz Uciński.
-
"Rytuały wody" - kryminał, przez który szybko kupicie bilet do Hiszpanii
"Cisza białego miasta" Evy Garcii Sáenz de Urturi okazała się czarnym koniem wśród książek opublikowanych w pierwszej połowie 2019 roku. Powieść nikomu w Polsce nieznanej hiszpańskiej autorki nagle wskoczyła na listy bestsellerów. Czy druga część serii dorówna jej popularnością?
-
Starość jest przerażająca, a kobiety mściwe - dziewięć opowieści laureatki Bookera po raz pierwszy po polsku
"Na początku Verna nie zamierzała nikogo zabijać. Zależało jej wyłącznie na prostych, nieskomplikowanych wakacjach" - tak Margaret Atwood zaczyna tytułowe opowiadanie z tomu "Kamienne posłanie". Wydane po raz pierwszy w Polsce opowieści nagrodzonej ostatnio Bookerem pisarki, to podróż po krainie mroku i groteski.
-
"Wrzucili światło do piwnicy i zamknęli drzwi" - Auschwitz, 23 września 1943 roku [FRAGMENT]
Kontrowersyjne spojrzenie na wojenną historię w książce "W niemieckim domu", w którym głos ma podzielone niemieckie społeczeństwo, świadectwa więźniów obozu w Auschwitz są podważane, a okrutni oprawcy wybielani. Czy prawda ma szansę wyjść na jaw, a sprawcy mordu ukarani?
-
Taniec Wednesday na mistrzostwach. Łyżwiarka niczym Ortega wyginała się na lodzie
-
ZUS wyliczył jaką emeryturę otrzyma Skrzynecka. Aktorka ma plan
-
Wyjątkowy występ w "Mam talent". Ich pokaz doprowadził jurorów do łez
-
W wieku 11 lat złamała obietnicę daną Spielberg'owi. Jest znana z "Listy Schindlera"
-
"Jeden z dziesięciu". Jej odpowiedź zszokowała internautów
- Channing Tatum o rozwodzie z Jenną Dewan. "To było straszne"
- Myśleli, że jest pijana i nikt jej nie pomógł. W szpitalu było już za późno
- "Zatkało nas lekko". Jurorzy "The Voice Senior" zaskoczeni historią uczestnika
- "Na wsi świat niezwykleje inaczej niż w mieście". Przeczytaj fragment książki "Anna i Pan B."
- Ewa Farna debiutowała w "Szansie na sukces". Miała wtedy 12 lat
-
Polski wywiad na tropie najcenniejszego dzieła z przedwojennych muzealnych zbiorów! [RECENZJA]
Polski wywiad na tropie najcenniejszego dzieła z przedwojennych muzealnych zbiorów! Niesamowita historia w książce "Operacja Rafael".
-
Olive Kitteridge powraca i pokazuje swoją prawdziwą naturę [RECENZJA]
W najnowszej książce Elizabeth Strout ponownie odwiedzamy małe miasteczko Crosby w amerykańskim stanie Maine. Poznajemy nowe historie jego mieszkańców oraz dalsze losy głównej bohaterki nagrodzonej Pulitzerem powieści "Olive Kitteridge", na podstawie której powstał miniserial HBO z Frances McDormand w roli tytułowej.
-
W cztery oczy z Sapkowskim. Autor "Wiedźmina" do najłatwiejszych i najserdeczniejszych rozmówców nie należy [RECENZJA]
Twórca "Wiedźmina" w brawurowej i burzliwej dyskusji z historykiem literatury - Stanisławem Beresiem.
-
Gisele Bündchen stała się ikoną, kiedy okrzyknięto ją "Ciałem"- teraz napisała fenomenalną autobiografię [FRAGMENT]
Pracowała dla największych w modzie - od Armaniego po Versace. Pojawiła się na ponad 1200 okładkach, wzięła udział w blisko 500 pokazach mody. W 2016 roku podziwialiśmy ją na otwarciu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio. Wreszcie możemy poznać ją bliżej, także jako prywatną osobę.
-
Uważaj, aby nie wpletli cię w "Łańcuch"! Thriller Adriana McKinty'ego przerazi każdego rodzica [RECENZJA]
"Łańcuch" Adriana McKinty'ego to książka o tym, że nasze człowieczeństwo, słabe punkty, a do tego niezbadaną nawet przez nas samych determinację i wielką miłość do dziecka można łatwo wykorzystać. I to w wybitnie parszywy sposób.
-
W poszukiwaniu esencji życia - bez presji posiadania i gromadzenia [RECENZJA]
Dostrzegam silne trendy nakłaniające do wprowadzenia minimalizmu w życie, ale traktuję je nieufnie. Mam coś wyrzucić i poczuję się lepiej? Wątpliwe. Dlatego po "Prosto i uważnie na co dzień", książkę o minimalizmie i esencjalizmie, sięgnęłam ostrożnie.
-
Arnold van de Laar zaprasza w podróż przez dzieje chirurgii [Fragment]
Holenderski lekarz specjalizujący się w laparoskopii opowiada o sztuce chirurgii w książce "Pod nóż" - od starożytności po najnowsze osiągnięcia i technologie. Ogrom wiedzy i równie wiele anegdot, opowiadanych z przymrużeniem oka, to ogromne walory tej napisanej lekkim piórem popularnonaukowej książki.
-
Biały facet, ciemny samochód, centrum Moskwy... [Fragment książki]
Ostatnie dni sierpnia, plaża, dwie dziewczynki. Gdzieś na horyzoncie pojawia się tajemniczy mężczyzna. Jest coraz bliżej i bliżej.. Katastrofa wisi w powietrzu. Atmosfera zagęszcza się jak w słynnym filmie Petera Weira "Piknik pod Wiszącą Skałą".
-
Martwy bezdomny znaleziony w centrum Sztokholmu ma w kieszeni numer do Blomkvista. To naprawdę ostatni tom "Millennium"?
Była to jedna z najbardziej oczekiwanych książkowych premier tego roku, a jej tekst do końca utrzymywano w tajemnicy. Pytanie, czy medialny szum (i tak o wiele mniejszy niż w przypadku poprzednich części) przekłada się na jakość szóstego i ostatniego (ponoć) tomu "Millennium"?
-
Czy polska szkoła jest w stanie krytycznym? 'Likwidacja szkół to furtka do pozbycia się niewygodnych nauczycieli' [FRAGMENT]
Co szwankuje w polskiej edukacji? Dlaczego nasze uczelnie zajmują tak dalekie miejsca w światowych rankingach? Jakie są powody tego, że szkoła z każdym rokiem staje się coraz uciążliwszym koszmarem dla uczniów, nauczycieli i rodziców? "Belfrzy" to książka, którą powinien przeczytać każdy świadomy Polak - wszak taka nasza przyszłość, jaka edukacja naszych dzieci.
-
Powieść "Metro 2033" Dmitrija Głuchowskiego zostanie zekranizowana. Film będzie miał premierę w 2022 roku
"Metro 2033" doczeka się ekranizacji. Zdjęcia do filmu na podstawie powieści Dmitrija Głuchowskiego rozpoczną się w przyszłym roku, a w 2022 roku produkcja trafi na ekrany.
-
Tomasz Organek: Piosenka i książka w gruncie rzeczy są tym samym, jeżeli zrozumiemy sam sens pisania [ROZMOWA]
- Czyli opowiedzenie historii, która zawiera się w precyzji języka, we frazie. Bo dla mnie tym właśnie jest literatura. Jest żywym językiem, który próbuje się okiełznać po to, żeby uchwycić pewne rzeczy, w inny sposób niemożliwe do uchwycenia - mówi Tomasz Organek, muzyk, kompozytor, wokalista, twórca tekstów i autor powieści "Teoria opanowywania trwogi".
-
Cyberpunk 2077. Powstanie książka o historii Night City, która wprowadzi użytkowników w świat gry
"The World of Cyberpunk 2077" ma wprowadzać użytkowników w świat polskiej superprodukcji. Na dwustu bogato ilustrowanych stronach zawarte będą najważniejsze informacje na temat Night City, broni czy gangów.