książki
-
Chcieli bojkotować J.K. Rowling. Sprzedaż "Harry'ego Pottera" wzrosła w 25-lecie wydania
Autorka serii o Harrym Potterze była wielokrotnie krytykowana za transfobiczne i rasistowskie wypowiedzi. Oburzeni odbiorcy nawoływali do bojkotu nie tylko książek, ale też filmów i gier na podstawie materiału źródłowego. Choć kontrowersyjne wypowiedzi negatywnie wpłynęły na wizerunek pisarki w mediach, sprzedaż książek znacząco wzrosła.
-
Margielewski: Wielu członków rodziny królewskiej w Arabii Saudyjskiej zarażono wirusem HIV. Celowo
- Bardzo wielu członków rodziny królewskiej, którzy nie są przychylni Muhhmadowi bin Salmanowi, czyli księciu koronnemu, którzy mają coś do powiedzenia, zostało zarażonych wirusem HIV. Leki dostają tylko i wyłącznie pod warunkiem, że będą posłuszni - mówi pisarz i dziennikarz Marcin Margielewski.
-
"Przeze mnie Nowy Jork stanął w płomieniach, przeze mnie świat płakał". Fragment głośnej powieści
"Głęboka, mądra i przewrotna" - pisze Renata Lis w magazynie "Książki" o "Mój mały zwierzaku" Marieke Lucasa Rijnevelda. Nowa powieść laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera właśnie trafiła do księgarń.
-
Czytaliście "Małego Księcia"? Zatem powinniście mieć komplet!
Zdobędziecie 10 punktów?
-
Wystąpił na okładce "365 dni". Teraz wydaje własną książkę! Lipińska będzie miała konkurencję?
Model Kamil Niziński dołącza do grona autorów powieści i niedługo wydaje książkę. Fani Blanki Lipińskiej kojarzyć go mogą z okładki pierwszej części "365 dni". O czym będzie "Love is You"? Wiadomo, że historia opiera się na doświadczeniach życiowych autora.
-
"Nie depcz po mojej pier******* pelerynie". Felton "prawie zabił" Rickmana na planie Harry'ego Pottera
Tom Felton, który wcielał się w rolę Draco Malfoya w serii filmów o "Harrym Potterze", wydaje książkę. Premiera "Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard" zaplanowana jest na październik 2022 roku.
-
Nie usiądzie tyłem do wejścia, wygląd zmienia błyskawicznie. Dzieci nie wiedzą, że jest agentką Mosadu [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Działalność lohemet, funkcjonariuszek operacyjnych Mosadu, przez wiele lat była utajniona. Mimo że wiele z nich miało niebywałe dokonania, były przedstawiane co najwyżej jako tło dla swych kolegów. W końcu jednak rząd Izraela zezwolił na publikowanie informacji na ich temat. Michael Bar-Zohar i Nissim Mishal opisali w "Amazonkach Mosadu", które ukazały się we wrześniu, burzliwe życie, miłości i niebezpieczne misje tych kobiet.
-
Wojciech Chmielarz: Matematyka przy pisaniu się przydaje. Nie lubię rozdzielenia: ktoś jest dobrym humanistą, ktoś ścisłowcem
Wojciech Chmielarz, jeden z czołowych polskich autorów kryminałów, odpowiada m.in. na pytanie, w jaki sposób rodzi się pisarz tego gatunku. Autor "Żmijowiska" zdradza też, kiedy można spodziewać się ekranizacji "Wyrwy". O swojej najnowszej powieści mówi m.in.: Temat ojcostwa nagle stał się tematem, o którym można napisać książkę kryminalną.
-
Wojciech Chmielarz: Mam przeczucie, że na rynku książki się wydarzy coś złego. Ludzie książką nie ogrzeją domu
- Mam przeczucie, że na rynku książki się wydarzy coś złego. Trudno się spodziewać, żeby ludzie, którzy liczą teraz każdy grosz i będą musieli podjąć decyzję, czy wybrać przysłowiowy węgiel, czy książkę, wybrali książkę - mówi Gazeta.pl Wojciech Chmielarz.
-
Ich małżeństwo "było ciągłym romansem". On pisał fraszki o Srebrnej Natalii, ona wybaczała mu pijaństwo i zdrady
Konstanty Ildefons Gałczyński został, słusznie zresztą, zapamiętany jako wybitny poeta. Jedne z jego najpiękniejszych wierszy powstały dla ukochanej żony, którą większość zna jako Srebrną Natalię. Ich małżeństwo było jednak dalekie od ideału wykreowanego w literaturze.
-
Ledwo zaczął śpiewać, a wszystkie fotele się odwróciły. Mamy zwycięzcę?
-
Starcie, które przeszło do historii "Idola". Nazwał go "kretynem"
-
"Nocny agent" - serial Netfliksa zadziwia. Nikt o nim nie słyszał, a oglądają tłumy. I dobrze!
-
W tę polską aktorkę zapatrzyła się Meryl Streep. Polkę krytykowano, ona dostała Oscara
-
Karol Strasburger odbił ukochaną synowi komunistycznego premiera. Ten zakochał się w Rodowicz
- Miał 9 lat, gdy wziął udział w "MasterChef Junior". Jak dziś wygląda?
- Policjanci pozwali rapera. Muzyk wyśmiał ich w teledyskach
- Marek Kondrat na Instagramie odczytał wiersz. Fani poruszeni
- Muzycy Genesis przyznają, że Phil Collins już z nimi nie zagra. "To koniec"
- "Dzień Dobry TVN". Na Dygant czekała urodzinowa niespodzianka
-
Książki o Kubusiu Puchatku przyniosły mu ogromną sławę. Wszystkie dzieci go uwielbiały poza własnym synem
Choć Alan A. Milne zasłynął jako twórca najsłynniejszego misia w historii, a tym samym ulubieniec milionów dzieci, to niestety jego własny syn nie żywił do niego już tak życzliwych uczuć. Christopher Robin Milne uważał bowiem, że ojciec zniszczył mu dzieciństwo.
-
Najdłuższa książka świata to dzieło sztuki. Kosztuje tysiące i nie da się jej przeczytać
Licząca ponad 21 tysięcy stron książka to projekt belgijskiego artysty Ilana Manouacha. Powstało tylko 50 kopii, jednak by je kupić nie wystarczy miesięcznej pensji, a by je przeczytać - sił. Odpowiada za nie francuski wydawca JBE Books.
-
Hilary Mantel nie żyje. Dwukrotna laureatka Nagrody Bookera miała 70 lat
Znana brytyjska autorka książek odeszła 22 września 2022 roku w wieku 70 lat. Była autorką bestsellerowej trylogii o Wolf Hall. Wydawca autorki Harper Collins poinformował o jej śmierci w piątek.
-
Zaczyna się 27. TransPort Literacki. Festiwal, który "nie uzdrawia świata, ale zmienia uczestników" już w nowym miejscu
Literackie serce świata przez cztery dni będzie biło w Kołobrzegu. Trzydzieści książkowych premier czeka na uczestników festiwalu, który przez ćwierć wieku odbywał się na Dolnym Śląsku. Organizatorzy liczą, że TransPort Literacki zostanie na Pomorzu Zachodnim na dłużej.
-
Vincent V. Severski: Politycy zakochali się w Putinie, a on był prawdziwą bombą atomową. Od początku
W najnowszej książce Vincenta V. Severskiego "Plac Senacki 6 P.M" śledzimy rozgrywkę między służbami radzieckimi a brytyjskimi, które współpracują z funkcjonariuszami z Finlandii - tam bowiem rozgrywa się akcja książki. Rzecz dzieje się w czasie, gdy rozpada się Związek Radziecki. Spytaliśmy Severskiego o to, skąd u pisarzy powieści szpiegowskich od lat taka fascynacja Rosją, a także o to, czy zaskakuje go agresja w Ukrainie.
-
"Znam tę laskę z telewizora. To córka kobiety, którą zamordowałem trzydzieści lat temu" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Pisarka bierze udział w programie telewizyjnym z okazji wydania swojej debiutanckiej powieści. Nie ma pojęcia, że program ogląda pracownik zieleni miejskiej, który - patrząc na twarz autorki na ekranie - doznaje wstrząsu. Niespodziewanie zostaje skonfrontowany z przeszłością, okrutnym czynem i poczuciem winy. "Do pralni" Sophie Daull to powieść konstruowana na dwugłosie głównych postaci i ambiwalencji przebaczenia. W Gazeta.pl prezentujemy fragment przekładu Doroty Hartwich.
-
Nowa książka J.K. Rowling. Bohaterką autorka oskarżana o transfobię i rasizm. Brzmi znajomo?
Autorka "Harry'ego Pottera" twierdzi, że jest ofiarą "cancel culture" ze względu na swoje wypowiedzi m.in. na temat osób transpłciowych. Teraz J.K. Rowling postanowiła napisać książkę, której treść przypomina jej doświadczenia w tej kwestii.
-
Zabójczo dobre kryminały. Te przeczytaliśmy latem
Myśleliście, że w naszym letnim "jadłospisie literackim" zabrakło kryminałów? Nic bardziej mylnego. Postanowiliśmy jednak poświęcić im osobny, ostatni odcinek naszej opowieści o książkach przeczytanych tego lata.
-
"Jak to jest być....."? Ten quiz sprawdzi, co wiesz o historii książek i druku
7/13 to już sukces
-
Shopping w XVIII wieku. Jak polska arystokracja bawiła się w Paryżu [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Po sklepach snuli się już ludzie renesansu, a praktyka "chodzenia na widzenie rzeczy" zyskała szczególną popularność w XVII i XVIII wieku. Polskie elity z chęcią jeździły na shopping za granicę. Co oznaczała karoca za 1000 lirów? Która z polskich arystokratek - ku własnej uciesze - została uznana na paryskich ulicach za królową, wzbudzając prawdziwą panikę? Jak kwoty wydawane na zbytki miały się do dochodów magnatów? O tym właśnie opowiada książka "Honor bez egzageracji. Magnackie zakupy i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku" dr Konrada Niemiry, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Neriton. Publikujemy jej fragment.
-
W San Agustin de Tango nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Spacer zaczyna się od gilotyny [FRAGMENT]
Klasyk chilijskiej literatury po raz pierwszy po polsku. "Wczoraj" Juana Emara (1893-1964), pisarza podziwianego m.in. przez Pabla Nerudę, Roberta Bola?a, Alejandra Jodorowsky'ego i Cesara Airę, koresponduje z dziełami Kafki i Nabokova, zapowiadając narodziny realizmu magicznego. W Gazeta.pl prezentujemy przedpremierowy fragment wydawnictwa w przekładzie Katarzyny Okrasko.
-
Ulubione książki Stephena Kinga. Nie tylko horrory. Na liście żelazna klasyka
Nawet najwięksi mistrzowie też mają swoich mistrzów. Żeby nim zostać w pisarskim fachu, według Stephena Kinga wystarczą dwie rzeczy: dużo pisać, ale też równie dużo czytać. Autor bestsellerowych i wielokrotnie ekranizowanych powieści podzielił się listą dziesięciu ulubionych książek.
-
Zabił 49 kobiet w tej samej okolicy. W ich ciałach zostawiał "pamiątkę" [FRAGMENT]
Reportaż Ann Rule to historia wieloletniego polowania na najbardziej zachłannego seryjnego mordercę Stanów Zjednoczonych. W latach 80. Gary Ridgway w okolicach Seattle w bestialski sposób pozbawił życia 49 kobiet, choć policja twierdzi, że mogło być ich nawet dwukrotnie więcej. Publikujemy przedpremierowy fragment - uwaga, drastyczne treści.