książki
-
Dlaczego polskie pielęgniarki żyją krócej o 20 lat? Fragment książki "Jak dożyć setki"
W dzisiejszych czasach nie jest już sztuką dożyć osiemdziesięciu czy nawet stu lat, ale jak cieszyć się w tym wieku dobrym zdrowiem i jak najlepszą formą? Sposobów na to jest wiele, niektóre wydają się oczywiste, inne - mniej. Julian Sobiech, fizjoterapeuta, dietetyk i autor popularnego bloga jakdozycsetki.pl zebrał je w swojej książce.
-
Współautor książki Harry'ego przerywa milczenie. Wyjawił powód kłótni z księciem
Wiele osób z niecierpliwością czekało na autobiografię księcia Harry'ego. Jak można się było domyślać, "Spare" odniosła wielki sukces, zyskując miano najlepiej sprzedającej się książki w historii literatury non-fiction. Sława ma jednak blaski i cienie, a utwór wywołał wiele kontrowersji. Powstał przy pomocy ghostwritera, którego zatrudnił książę Harry. Niedawno J.R. Moehringer opowiedział o kulisach tej współpracy.
-
Ryszard Ćwirlej: Może zbyt wiele duchowego pierwiastka wchodzi do naszych szkół, a zbyt mało fizyki
- Mam wrażenie, że my jesteśmy trochę niedouczeni. Wierzymy wszystkiemu, co zostało napisane, co zostało sfotografowane, co zostało sfilmowane - mówi Ryszard Ćwirlej. W swoim najnowszym kryminale "Tęczowa dolina" chce pokazać, że nie powinniśmy bezkrytycznie wierzyć - w cuda, ale nie tylko.
-
Ryszard Ćwirlej napisał "Tęczową dolinę", byśmy zapytali: Czy naprawdę jesteśmy tacy łatwowierni?
"Tęczowa dolina" to trzy pozornie niezwiązane ze sobą sprawy, trzy śledztwa i jedno rozwiązanie. Ryszard Ćwirlej chciałby, żeby czytelnik przy okazji zapytał siebie, czy naprawdę jesteśmy tak łatwowierni i chętni do uwierzenia w cuda.
-
Ekstremalnie trudny quiz o Harrym Potterze. Uwaga, pytamy tylko o książki!
Jeśli nie czytałeś ani jednej części książkowego "Harry'ego Pottera", ten quiz będzie dla ciebie wyzwaniem!
-
Książki dla dzieci ciekawych świata. Odpowiedzą na pytania młodych czytelników (i tych starszych też)
Dzieci zawsze zadają mnóstwo pytań. Nie znamy rodziców, którzy na wszystkie znają odpowiedzi. Wtedy przydadzą się mądre i ciekawie napisane książki.
-
Książka do nauki czytania powinna spełniać kilka warunków. Te są sprawdzone przez nas i nasze dzieci
Polecamy nowości angażujące dzieci i zachęcające je do samodzielnego czytania (a nawet liczenia. do jednego). Wybrane przez nas - i przetestowane - książki do nauki czytania zostały stworzone specjalnie z myślą o przedszkolakach i uczniach pierwszych klas.
-
Książki dla maluchów - sprawdziliśmy dla was najciekawsze nowości. Są koty, smok i kaczor, ale nie tylko!
Szukacie książeczek, które zaciekawią i wciągną wasze maluchy? Mamy dla was przegląd najfajniejszych nowości.
-
Ilu Polaków w 2022 roku sięgnęło po przynajmniej jedną książkę? Raport może zaskoczyć
Jak wygląda sytuacja czytelnictwa w Polsce? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajduje się w raporcie z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową. Wyniki są zaskakujące i napawają optymizmem na przyszłość.
-
Norwegowie śmieją się z sąsiada, gdy ten sam maluje płot: Pożyczyć ci mojego Polaka? [WYWIAD]
Swoją debiutancką książką, będącą zbiorem rozmów z dziesiątkami polskich imigrantów, wznieciła dyskusję, która dla wielu Norwegów stała się bardzo niewygodna. "Jeg er ikke polakken din" trafiła do każdej tamtejszej biblioteki. Choć tego nie planowała, właśnie wydaje polski przekład. Według niej "Nie jestem twoim Polakiem" może wywołać głęboką refleksję o tym, jak Norwegia traktuje obcych, ale również jaki stosunek do przyjezdnych mają Polacy.
-
Ewa Farna we łzach u Wojewódzkiego. Tak zareagowała na słowa Holland
-
Zapytaliśmy was, co myślicie o "Zielonej granicy" od razu po seansie. "To jest film bardzo propolski"
-
"Pomagamy szeptem". Co w "Zielonej granicy" jest prawdziwe
-
Nowy "Znachor". Lichota jest świetny, ale to od Anny Szymańczyk nie można oderwać wzroku
-
Smutny upadek? To mało powiedziane. Gargamel miał otoczkę guru i właśnie stracił wszystko
- W młodości śpiewaliśmy je do utraty tchu. Pamiętasz jeszcze słowa tych piosenek?
- "Hotel Paradise". Internauci oburzeni zachowaniem Pawła wobec Łucji: Żenada
- Ekstremalnie trudny quiz o "Znachorze"! Jak wiele razy oglądaliście ten klasyk?
- "Chodziliśmy na plan 'Znachora' z frajdą. Żona mnie pytała: Co oni ci tam zrobili?"
- Leszek Lichota o "Znachorze": Marysia bardzo mnie wzruszała na planie
-
Jędrzej Pasierski: Była dyskusja o riserczu w powieści kryminalnej. Nie chciałbym, by z tym przesadzać
Powieść kryminalną porównuje do współczesnej baśni, ale choć nie jest zwolennikiem przesady, zdarza mu się konsultować nawet z budowlańcem. Z Jędrzejem Pasierskim spotkaliśmy się w związku z premierą "Martwego klifu".
-
Uważasz się za osobę oczytaną? To dopasuj te utwory do epoki literackiej!
Ten quiz zweryfikuje, kto naprawdę orientuje się w świecie literatury.
-
Prus czy Sienkiewicz? Dopasujesz dzieła do autorów? Komplet tylko dla oczytanych
Jesteś znawcą literatury?
-
Nie wolno było o tym mówić "Wujek tłumaczył, że mąż może mieć kłopoty w pracy" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
"Ziuta nie mogła mówić o bohaterstwie, Irena nie chciała" - pisze Remigiusz Grzela w wydanych w marcu 2023 roku "Trzech życiach Ireny Gelblum". Publikujemy fragment książki opowiadający historię Ziuty Hartman, żydowskiej działaczki ruchu oporu podczas II wojny światowej, członkini Żydowskiego Związku Wojskowego, uczestniczki powstania w getcie warszawskim.
-
Bezdomny dla ratowników to obywatel świata, pijak - troll. "Czarny humor to jest dla nas wentyl bezpieczeństwa"
Kobieta, która umiera w domu z dziećmi na kolanach, mężczyzna, który odchodząc "zepsuł" bliskim Sylwestra, samobójca, który próbował ratować się w ostatnich chwilach życia - z takimi sytuacjami ratownicy medyczni mają do czynienia. Często ratuje ich czarny humor. O tym, i nie tylko, rozmawiamy z autorami książki "Ratownik. Nie jestem bogiem" - Justyną Dżbik-Kluge oraz Jarosławem Sowizdraniukiem.
-
Samotność często sprawia, że ludzie wzywają karetkę. "On nie jest od tego, by opiekować się starszą panią"
Jarosław Sowizdraniuk przez kilkanaście lat był ratownikiem medycznym. W książce "Ratownik. Nie jestem bogiem" razem z Justyną Dżbik-Kluge pokazują różne strony tego zawodu. - To jest książka z takim dużym znakiem zapytania: jaką rolę oni pełnią w systemie społecznym, nie tylko ochrony zdrowia? - podkreślają.
-
Półki na książki w księgarniach uginają się od kryminałów. Polecamy te, po które warto sięgnąć
Camilla Lackberg i Henrik Fexeus czy Jeffery Deaver? A może Donna Leon, Małgorzata Rogala lub Tess Gerritsen? Wybór nie jest łatwy. Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje pomogą w jego dokonaniu. Wszystkie te kryminały przeczytaliśmy i polecamy.
-
Opisuje okrutne zbrodnie z perspektywy nazisty. Muzeum Auschwitz: Skandaliczne kłamstwa
"Zdecydowanie odradzamy książkę 'Anioł Śmierci z Auschwitz' Maxa Czornyja (2022, Wydawnictwo FILIA), jeżeli poszukują Państwo rzetelnych informacji na temat zbrodniczej działalności Josefa Mengele w obozie Auschwitz" - można przeczytać na facebookowym profilu Muzeum Auschwitz. To reakcja na dyskusję m.in. na temat sposobu, w jaki pisarz promuje swoje książki z nurtu literatury obozowej.
-
Szukam książki... Jeśli tak masz, polecamy nowości 2023 roku. Na początek literatura piękna i obyczajowa
Niektórzy powiedzą, że to literatura kobieca, my wolimy określenie obyczajowa. Do tego dorzucamy literaturę piękną i tak powstała pierwsza część minicyklu, w którym podsumowujemy pierwszy kwartał 2023 roku i, mamy nadzieję, pomożemy w wyborze, jeśli chodzi wam po głowie hasło: szukam książki... najlepiej dobrej.
-
Głucha matka po porodzie nie zawsze ma nawet kogo zapytać, czy z jej dzieckiem wszystko w porządku
Głusi żyją obok nas, są obywatelami tego samego kraju, są naszymi sąsiadami, współpracownikami, niewiele jednak o nich wiemy. Powszechne jest przekonanie, że głusi nie słyszą, ale potrafią czytać. Tymczasem dla wielu głuchych język polski jest językiem obcym.
-
Autor "Opowieści wigilijnej" zdradzał żonę z 18-latką. Gdy romans wyszedł na jaw, wyrzucił ją z domu
Powieści Karola Dickensa do dziś budzą zachwyt wśród czytelników. Jednak w życiu nie kierował się wzorcami, które propagował. Porzucił swoją wieloletnią małżonkę, matkę dziesięciorga swoich dzieci, przekonując, że to jej wina. Po wielu latach wyszło na jaw, że powodem była kochanka.
-
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - ważne święto dla wszystkich dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to nie tylko jedno ze świąt, które warto popularyzować. Jest to równocześnie doskonała okazja do tego, aby upowszechniać czytelnictwo wśród najmłodszych.
-
Podobała ci się książka "50 twarzy Greya"? Koniecznie sięgnij po te pozycje
Książka "50 twarzy Greya" stała się bestsellerem wśród czytelników na całym świecie. Jeśli jesteście fanami powieści z pogranicza romansu i erotyki, to koniecznie sięgnijcie po inne pozycje z tego gatunku. Przedstawiamy kilka tych, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.