książki
-
Wojciech Chmielarz: Matematyka przy pisaniu się przydaje. Nie lubię rozdzielenia: ktoś jest dobrym humanistą, ktoś ścisłowcem
Wojciech Chmielarz, jeden z czołowych polskich autorów kryminałów, odpowiada m.in. na pytanie, w jaki sposób rodzi się pisarz tego gatunku. Autor "Żmijowiska" zdradza też, kiedy można spodziewać się ekranizacji "Wyrwy". O swojej najnowszej powieści mówi m.in.: Temat ojcostwa nagle stał się tematem, o którym można napisać książkę kryminalną.
-
Wojciech Chmielarz: Mam przeczucie, że na rynku książki się wydarzy coś złego. Ludzie książką nie ogrzeją domu
- Mam przeczucie, że na rynku książki się wydarzy coś złego. Trudno się spodziewać, żeby ludzie, którzy liczą teraz każdy grosz i będą musieli podjąć decyzję, czy wybrać przysłowiowy węgiel, czy książkę, wybrali książkę - mówi Gazeta.pl Wojciech Chmielarz.
-
Ich małżeństwo "było ciągłym romansem". On pisał fraszki o Srebrnej Natalii, ona wybaczała mu pijaństwo i zdrady
Konstanty Ildefons Gałczyński został, słusznie zresztą, zapamiętany jako wybitny poeta. Jedne z jego najpiękniejszych wierszy powstały dla ukochanej żony, którą większość zna jako Srebrną Natalię. Ich małżeństwo było jednak dalekie od ideału wykreowanego w literaturze.
-
Książki o Kubusiu Puchatku przyniosły mu ogromną sławę. Wszystkie dzieci go uwielbiały poza własnym synem
Choć Alan A. Milne zasłynął jako twórca najsłynniejszego misia w historii, a tym samym ulubieniec milionów dzieci, to niestety jego własny syn nie żywił do niego już tak życzliwych uczuć. Christopher Robin Milne uważał bowiem, że ojciec zniszczył mu dzieciństwo.
-
Najdłuższa książka świata to dzieło sztuki. Kosztuje tysiące i nie da się jej przeczytać
Licząca ponad 21 tysięcy stron książka to projekt belgijskiego artysty Ilana Manouacha. Powstało tylko 50 kopii, jednak by je kupić nie wystarczy miesięcznej pensji, a by je przeczytać - sił. Odpowiada za nie francuski wydawca JBE Books.
-
Hilary Mantel nie żyje. Dwukrotna laureatka Nagrody Bookera miała 70 lat
Znana brytyjska autorka książek odeszła 22 września 2022 roku w wieku 70 lat. Była autorką bestsellerowej trylogii o Wolf Hall. Wydawca autorki Harper Collins poinformował o jej śmierci w piątek.
-
Zaczyna się 27. TransPort Literacki. Festiwal, który "nie uzdrawia świata, ale zmienia uczestników" już w nowym miejscu
Literackie serce świata przez cztery dni będzie biło w Kołobrzegu. Trzydzieści książkowych premier czeka na uczestników festiwalu, który przez ćwierć wieku odbywał się na Dolnym Śląsku. Organizatorzy liczą, że TransPort Literacki zostanie na Pomorzu Zachodnim na dłużej.
-
Vincent V. Severski: Politycy zakochali się w Putinie, a on był prawdziwą bombą atomową. Od początku
W najnowszej książce Vincenta V. Severskiego "Plac Senacki 6 P.M" śledzimy rozgrywkę między służbami radzieckimi a brytyjskimi, które współpracują z funkcjonariuszami z Finlandii - tam bowiem rozgrywa się akcja książki. Rzecz dzieje się w czasie, gdy rozpada się Związek Radziecki. Spytaliśmy Severskiego o to, skąd u pisarzy powieści szpiegowskich od lat taka fascynacja Rosją, a także o to, czy zaskakuje go agresja w Ukrainie.
-
"Znam tę laskę z telewizora. To córka kobiety, którą zamordowałem trzydzieści lat temu" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Pisarka bierze udział w programie telewizyjnym z okazji wydania swojej debiutanckiej powieści. Nie ma pojęcia, że program ogląda pracownik zieleni miejskiej, który - patrząc na twarz autorki na ekranie - doznaje wstrząsu. Niespodziewanie zostaje skonfrontowany z przeszłością, okrutnym czynem i poczuciem winy. "Do pralni" Sophie Daull to powieść konstruowana na dwugłosie głównych postaci i ambiwalencji przebaczenia. W Gazeta.pl prezentujemy fragment przekładu Doroty Hartwich.
-
Nowa książka J.K. Rowling. Bohaterką autorka oskarżana o transfobię i rasizm. Brzmi znajomo?
Autorka "Harry'ego Pottera" twierdzi, że jest ofiarą "cancel culture" ze względu na swoje wypowiedzi m.in. na temat osób transpłciowych. Teraz J.K. Rowling postanowiła napisać książkę, której treść przypomina jej doświadczenia w tej kwestii.
-
Najpierw gwałcił ją kuzyn, później wujek. Za milczenie dostała lody
-
Marek Kondrat uczestniczył w Marszu Wolności. Był tam z teściem
-
Dlaczego nic nam nie zastąpi festiwalu z muzyką na żywo. Co lubimy w nich najbardziej?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zaśpiewali, a wszyscy jurorzy sięgnęli po Złoty Przycisk
-
Doda w Opolu wyzywana przez reżysera koncertu. Skandaliczne tłumaczenia rzeczniczki [OPINIA]
- Masz pamięć do dat? Sprawdź się w tym błyskawicznym quizie historycznym!
- Odkrywamy niezwykły świat Asteroid City - czy to najlepszy film Wesa Andersona?
- Wielkie wzruszenie podczas finału "Mam talent". Susan Boyle wyznała prawdę o swojej chorobie
- Jak wyglądałaby Cleo w czarnych włosach? Nie poznalibyście jej na scenie
- Użytkownicy TikToka nie są w stanie uwierzyć, jak Jon Bon Jovi ma naprawdę na imię
-
Zabójczo dobre kryminały. Te przeczytaliśmy latem
Myśleliście, że w naszym letnim "jadłospisie literackim" zabrakło kryminałów? Nic bardziej mylnego. Postanowiliśmy jednak poświęcić im osobny, ostatni odcinek naszej opowieści o książkach przeczytanych tego lata.
-
"Jak to jest być....."? Ten quiz sprawdzi, co wiesz o historii książek i druku
7/13 to już sukces
-
Shopping w XVIII wieku. Jak polska arystokracja bawiła się w Paryżu [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Po sklepach snuli się już ludzie renesansu, a praktyka "chodzenia na widzenie rzeczy" zyskała szczególną popularność w XVII i XVIII wieku. Polskie elity z chęcią jeździły na shopping za granicę. Co oznaczała karoca za 1000 lirów? Która z polskich arystokratek - ku własnej uciesze - została uznana na paryskich ulicach za królową, wzbudzając prawdziwą panikę? Jak kwoty wydawane na zbytki miały się do dochodów magnatów? O tym właśnie opowiada książka "Honor bez egzageracji. Magnackie zakupy i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku" dr Konrada Niemiry, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Neriton. Publikujemy jej fragment.
-
W San Agustin de Tango nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Spacer zaczyna się od gilotyny [FRAGMENT]
Klasyk chilijskiej literatury po raz pierwszy po polsku. "Wczoraj" Juana Emara (1893-1964), pisarza podziwianego m.in. przez Pabla Nerudę, Roberta Bola?a, Alejandra Jodorowsky'ego i Cesara Airę, koresponduje z dziełami Kafki i Nabokova, zapowiadając narodziny realizmu magicznego. W Gazeta.pl prezentujemy przedpremierowy fragment wydawnictwa w przekładzie Katarzyny Okrasko.
-
Ulubione książki Stephena Kinga. Nie tylko horrory. Na liście żelazna klasyka
Nawet najwięksi mistrzowie też mają swoich mistrzów. Żeby nim zostać w pisarskim fachu, według Stephena Kinga wystarczą dwie rzeczy: dużo pisać, ale też równie dużo czytać. Autor bestsellerowych i wielokrotnie ekranizowanych powieści podzielił się listą dziesięciu ulubionych książek.
-
Zabił 49 kobiet w tej samej okolicy. W ich ciałach zostawiał "pamiątkę" [FRAGMENT]
Reportaż Ann Rule to historia wieloletniego polowania na najbardziej zachłannego seryjnego mordercę Stanów Zjednoczonych. W latach 80. Gary Ridgway w okolicach Seattle w bestialski sposób pozbawił życia 49 kobiet, choć policja twierdzi, że mogło być ich nawet dwukrotnie więcej. Publikujemy przedpremierowy fragment - uwaga, drastyczne treści.
-
Służąca i była niewolnica oskarżona o morderstwo pracodawców. "Nie mogłam zabić Madame. Kochałam ją" [FRAGMENT]
"Wyznania Frannie Langton" Sary Collins to napisana przepięknym językiem, a zarazem wstrząsająca opowieść o życiu młodej służącej. Frannie trafia z pachnącej trzciną cukrową i oblanej tropikalnym żarem kolonialnej Jamajki do mglistego, melancholijnego Londynu. Życie bohaterki poznajemy z jej wyznań, które w szokujący sposób pokazują, jak wyglądało życie czarnoskórej kobiety w XIX-wiecznym społeczeństwie brytyjskim - pruderyjnym, pełnym fałszu, rasistowskim i szowinistycznym. Prezentujemy fragment powieści w przekładzie Mateusza Borowskiego.
-
We Włoszech nie dziwią nagłówki w stylu: Zabójstwo w Portofino - kolejne prawdy na temat hrabiny [FRAGMENT]
Jak naród, który zrodził renesans, mógł stworzyć również mafię? I dlaczego gnocchi podaje się w Rzymie głównie w czwartki? Jak zapowiada wydawca, John Hooper pisze o Włochach z sympatią, ale nie bezkrytycznie. Publikujemy fragment książki.
-
Najtańszy czytnik e-booków na wakacje. Ile trzeba wydać?
Czytniki e-booków zapewniają komfort lektury i świetnie sprawdzają się w podróży. Warto w nie zainwestować, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy na urlop dzięki jednemu urządzeniu możemy zabrać ze sobą kilka powieści. Nie trzeba decydować się na najdroższą opcję - znajdziemy też tańsze, równie dobre zamienniki.
-
Te kryminały sprawdzą się i pod parasolem słonecznym, i gdy pogoda nie dopisze. Wiemy, bo czytaliśmy
Kiedy planujemy urlop, wszyscy liczymy na wypoczynek przy idealnej pogodzie. Niestety, nie zawsze się to udaje. Na szczęście, po książkę można sięgnąć zawsze. Co powiecie na to, by mieć ze sobą dobre kryminały? Takie, które sprawdzą się na wakacjach niezależnie od pogody i - a co tam! - nie tylko na urlopie.
-
Nie słodzę, czyli top książek, które przekonają cię, że bez cukru da się żyć
Każdy czas ma swoje dobra luksusowe. Jeszcze niedawno o bogactwie świadczyły droga biżuteria czy markowe ubranie, a dziś... pełna cukiernica. Tymczasem od lat lekarze i dietetycy apelują, że spożycie tego słodkiego dobra jest zbyt duże.
-
Joanna Opozda muzą najnowszej powieści Remigiusza Mroza. Premiera "Nie ufaj mu" już jutro
W oderwaniu od upublicznionego konfliktu z Antonim Królikowskim Joanna Opozda oddaje się lekturze. Wybór jest nieprzypadkowy - aktorka stała się pierwowzorem jednej z postaci. Chodzi o książkę Remigiusza Mroza, "Nie ufaj mu". Opozda opisuje ją jako "emocjonalny thriller" i poleca ją swoim obserwatorom na Instagramie.
-
"Za przystępną cenę samochodu średniej klasy można nabyć żonę, która nigdy nie powie 'nie'" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
Ile kosztuje żona? Zamówiona z katalogu lub przez Internet już od 5000 dolarów. Wylicytowana na aukcji dziewic - powyżej 1 miliona euro. Kupiona na targu w Bułgarii - od 350 dolarów. Wykonana z silikonu lub seksrobot - od 4000 funtów. "Ile kosztuje żona?" Violetty Rymszewicz to opowieść o losach kobiet i mężczyzn, którzy szukają miłości i spełnienia w małżeństwie, i o tym, co stanie się ze światem, jeśli zabraknie kobiet gotowych na zamążpójście. W Gazeta.pl publikujemy przedpremierowy fragment książki, która ukaże się 11 sierpnia.