• Kondycja Salmana Rushdiego uległa poprawie. 'Jest w stanie rozmawiać'

  Kondycja Salmana Rushdiego uległa poprawie. "Jest w stanie rozmawiać"

  Agencja Associated Press podaje, że poprawie uległ stan zdrowia Salmana Rushdiego, którego w piątek zaatakował nożownik. Autor "Szatańskich wersetów" został odłączony od respiratora i jest w stanie rozmawiać. Z uwagi na poważne obrażenia pisarz pozostaje pod opieką lekarzy. Informacje te potwierdził Andrew Wylie, agent Rushdiego.

  Maja Piskadło
 • Shopping w XVIII wieku. Jak polska arystokracja bawiła się w Paryżu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Shopping w XVIII wieku. Jak polska arystokracja bawiła się w Paryżu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Po sklepach snuli się już ludzie renesansu, a praktyka "chodzenia na widzenie rzeczy" zyskała szczególną popularność w XVII i XVIII wieku. Polskie elity z chęcią jeździły na shopping za granicę. Co oznaczała karoca za 1000 lirów? Która z polskich arystokratek - ku własnej uciesze - została uznana na paryskich ulicach za królową, wzbudzając prawdziwą panikę? Jak kwoty wydawane na zbytki miały się do dochodów magnatów? O tym właśnie opowiada książka "Honor bez egzageracji. Magnackie zakupy i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku" dr Konrada Niemiry, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Neriton. Publikujemy jej fragment.

  Fragment książki
 • DOMi & JD Beck debiutują w wytwórni Andersona .Paaka. Tytuł ich pierwszej płyty jest mylący

  DOMi & JD Beck debiutują w wytwórni Andersona .Paaka. Tytuł ich pierwszej płyty jest mylący

  Czy ich pierwszy album jest "NOT TiGHT"? Wręcz przeciwnie - to płyta dopięta na ostatni guzik, która wciąga bez reszty. DOMi & JD BECK, nowe nadzieje współczesnego jazzu, debiutują w wytwórni Andersona .Paaka - APESHIT. Na liście gości specjalnych same gwiazdy - to m.in. Snoop Dogg, Busta Rhymes, Herbie Hancock, Thundercat, Mac DeMarco oraz Kurt Rosenwinkel.

  Maja Piskadło
 • W San Agustin de Tango nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Spacer zaczyna się od gilotyny [FRAGMENT]

  W San Agustin de Tango nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Spacer zaczyna się od gilotyny [FRAGMENT]

  Klasyk chilijskiej literatury po raz pierwszy po polsku. "Wczoraj" Juana Emara (1893-1964), pisarza podziwianego m.in. przez Pabla Nerudę, Roberta Bola?a, Alejandra Jodorowsky'ego i Cesara Airę, koresponduje z dziełami Kafki i Nabokova, zapowiadając narodziny realizmu magicznego. W Gazeta.pl prezentujemy przedpremierowy fragment wydawnictwa w przekładzie Katarzyny Okrasko.

  Fragment książki
 • Nowe informacje o ataku na S. Rushdiego. Prawdopodobnie straci oko, Hezbollah się odcina
 • Trwa Olsztyn Green Festival. To najbardziej zielona muzyczna impreza w kraju

  Trwa Olsztyn Green Festival. To najbardziej zielona muzyczna impreza w kraju

  24 koncerty, rozmowy z artystami i naukowcami o ochronie środowiska, warsztaty ekologiczne dla dzieci i dorosłych oraz mnóstwo aktywności dla całej rodziny. To tylko kilka przykładów atrakcji, które czekają uczestników tegorocznej edycji Olsztyn Green Festival - największego polskiego festiwalu łączącego muzykę ze zrównoważonym stylem życia, który od ośmiu lat przyciąga blisko 30-tysięczną widownię. Najnowsza edycja wydarzenia odbywa się w dniach 12-14 sierpnia w Centrum Rekreacyjno-Sportowym "Ukiel" w Olsztynie na plażach nad samym jeziorem, wśród zieleni i drzew.

  Maja Piskadło
 • Jessie Ware uwolni twoje kolory teledyskiem do 'Free Yourself'

  Jessie Ware uwolni twoje kolory teledyskiem do "Free Yourself"

  "Uwolnij się!" - woła Jessie Ware w najnowszym singlu. Wyreżyserowany przez Vicky Lawton klip do piosenki "Free Yourself" jest pełen zaraźliwej energii i radości z bycia sobą. Odziana w czerwony jedwab Ware taje na piedestale, aby uwolnić niezwykłe kolory okrytych czarnymi szatami gości.

  Maja Piskadło
 • Politycy PiS królują w Polskim Radiu. Podliczyliśmy - to tak, jakby mówili bez przerwy przez 1,5 doby
 • Anne Heche nie żyje. Najpierw okropne dzieciństwo, potem wzloty i upadki oraz tragiczna śmierć
 • Salman Rushdie zaatakowany w Stanach Zjednoczonych. Napastnik dostał się na scenę

  Salman Rushdie zaatakowany w Stanach Zjednoczonych. Napastnik dostał się na scenę

  Brytyjski pisarz indyjskiego pochodzenia Salman Rushdie został w piątek zaatakowany przed wygłoszeniem wykładu w centrum edukacyjnym Chautauqua Institution w stanie Nowy Jork. Policja podała, że Rushdie został ranny w szyję i przetransportowano go do szpitala. Stan pisarza jest na razie nieznany.

  Marcin Kozłowski