Książka

 • Kondycja Salmana Rushdiego uległa poprawie. 'Jest w stanie rozmawiać'

  Kondycja Salmana Rushdiego uległa poprawie. "Jest w stanie rozmawiać"

  Agencja Associated Press podaje, że poprawie uległ stan zdrowia Salmana Rushdiego, którego w piątek zaatakował nożownik. Autor "Szatańskich wersetów" został odłączony od respiratora i jest w stanie rozmawiać. Z uwagi na poważne obrażenia pisarz pozostaje pod opieką lekarzy. Informacje te potwierdził Andrew Wylie, agent Rushdiego.

  Maja Piskadło
 • Shopping w XVIII wieku. Jak polska arystokracja bawiła się w Paryżu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Shopping w XVIII wieku. Jak polska arystokracja bawiła się w Paryżu [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Po sklepach snuli się już ludzie renesansu, a praktyka "chodzenia na widzenie rzeczy" zyskała szczególną popularność w XVII i XVIII wieku. Polskie elity z chęcią jeździły na shopping za granicę. Co oznaczała karoca za 1000 lirów? Która z polskich arystokratek - ku własnej uciesze - została uznana na paryskich ulicach za królową, wzbudzając prawdziwą panikę? Jak kwoty wydawane na zbytki miały się do dochodów magnatów? O tym właśnie opowiada książka "Honor bez egzageracji. Magnackie zakupy i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku" dr Konrada Niemiry, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Neriton. Publikujemy jej fragment.

  Fragment książki
 • W San Agustin de Tango nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Spacer zaczyna się od gilotyny [FRAGMENT]

  W San Agustin de Tango nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Spacer zaczyna się od gilotyny [FRAGMENT]

  Klasyk chilijskiej literatury po raz pierwszy po polsku. "Wczoraj" Juana Emara (1893-1964), pisarza podziwianego m.in. przez Pabla Nerudę, Roberta Bola?a, Alejandra Jodorowsky'ego i Cesara Airę, koresponduje z dziełami Kafki i Nabokova, zapowiadając narodziny realizmu magicznego. W Gazeta.pl prezentujemy przedpremierowy fragment wydawnictwa w przekładzie Katarzyny Okrasko.

  Fragment książki
 • Salman Rushdie zaatakowany w Stanach Zjednoczonych. Napastnik dostał się na scenę

  Salman Rushdie zaatakowany w Stanach Zjednoczonych. Napastnik dostał się na scenę

  Brytyjski pisarz indyjskiego pochodzenia Salman Rushdie został w piątek zaatakowany przed wygłoszeniem wykładu w centrum edukacyjnym Chautauqua Institution w stanie Nowy Jork. Policja podała, że Rushdie został ranny w szyję i przetransportowano go do szpitala. Stan pisarza jest na razie nieznany.

  Marcin Kozłowski
 • Ulubione książki Stephena Kinga. Nie tylko horrory. Na liście żelazna klasyka

  Ulubione książki Stephena Kinga. Nie tylko horrory. Na liście żelazna klasyka

  Nawet najwięksi mistrzowie też mają swoich mistrzów. Żeby nim zostać w pisarskim fachu, według Stephena Kinga wystarczą dwie rzeczy: dużo pisać, ale też równie dużo czytać. Autor bestsellerowych i wielokrotnie ekranizowanych powieści podzielił się listą dziesięciu ulubionych książek.

  Iga Gromska
 • Jean-Jacques Sempé nie żyje. Autor ilustracji do 'Mikołajka' miał 89 lat

  Jean-Jacques Sempé nie żyje. Autor ilustracji do "Mikołajka" miał 89 lat

  Jean-Jacques Sempé zmarł niespełna tydzień przed 90. urodzinami. O śmierci rysownika najlepiej znanego z kultowych ilustracji do uwielbianej przez pokolenia czytelników serii książek o "Mikołajku" poinformował francuskie media jego przyjaciel i biograf Marc Lecarpentier.

  Justyna Bryczkowska
 • 'Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla' [FRAGMENT]
 • Courtney Love skończyła pisać wspomnienia. Zajęło jej to 10 lat

  Courtney Love skończyła pisać wspomnienia. Zajęło jej to 10 lat

  O Courtney Love można wiele powiedzieć, ale na pewno nie to, że wiedzie nudne i spokojne życie. Wdowa po Kurcie Cobainie ogłosiła, że po ponad dekadzie udało jej się z pomocą Aleksa Abramovicha zakończyć prace nad nową biografią, w której przeczytać będzie można o jej rozlicznych perypetiach i rodzinnej historii. Na razie nie zdradziła, kiedy nowa książka ukaże się na rynku.

  Justyna Bryczkowska
 • Zabił 49 kobiet w tej samej okolicy. W ich ciałach zostawiał 'pamiątkę' [FRAGMENT]

  Zabił 49 kobiet w tej samej okolicy. W ich ciałach zostawiał "pamiątkę" [FRAGMENT]

  Reportaż Ann Rule to historia wieloletniego polowania na najbardziej zachłannego seryjnego mordercę Stanów Zjednoczonych. W latach 80. Gary Ridgway w okolicach Seattle w bestialski sposób pozbawił życia 49 kobiet, choć policja twierdzi, że mogło być ich nawet dwukrotnie więcej. Publikujemy przedpremierowy fragment - uwaga, drastyczne treści.

  Fragment książki
 • Suczką numer jeden dla Kory była Ramona, choć inny pies dostał imię, które kojarzyło się jej z matką [FRAGMENT]

  Suczką numer jeden dla Kory była Ramona, choć inny pies dostał imię, które kojarzyło się jej z matką [FRAGMENT]

  Lewis Hamilton swoje dwa buldogi brytyjskie traktował jak dzieci. Jednego z nich wciąż zabiera do padoku, aby nie musieli za sobą tęsknić. Psy Kory były śmieszne i grzeczne. Mila przynosiła do domu cały las, Pikuś w głębi serca był kotem, a Ramona - zaklętą w suczce włoską arystokratką. A inne psy znanych osób? Pisze o nich Michał Korda, a my publikujemy przedpremierowo fragment jego książki.

  Fragment książki
 • 'Nie mam pojęcia więc, co się z nim działo przez resztę jego życia. Mam nadzieję, że nie to, co myślę' [FRAGMENT]

  "Nie mam pojęcia więc, co się z nim działo przez resztę jego życia. Mam nadzieję, że nie to, co myślę" [FRAGMENT]

  "Bohater - współczesny trzydziestoparolatek, zwykły pracownik banku z dość osobliwym hobby (ekonometria śmierci!) prowadzi z pozoru zwyczajne życie. Jak wielu z nas uwikłany jest w trudne relacje rodzinne, romantyczne i erotyczne. Historia, którą opowiada - niby zwyczajna, a tak naprawdę ekscentryczna - co i rusz wymyka się stereotypom" - pisze wydawca. Przeczytaj fragment "Kacheksji".

  Marta Korycka
 • Dał nam 'Witaminki' i 'Pocałuj żabkę w łapkę'. Teraz Andrzej Marek Grabowski ma coś dla dorosłych
 • Służąca i była niewolnica oskarżona o morderstwo pracodawców. 'Nie mogłam zabić Madame. Kochałam ją' [FRAGMENT]

  Służąca i była niewolnica oskarżona o morderstwo pracodawców. "Nie mogłam zabić Madame. Kochałam ją" [FRAGMENT]

  "Wyznania Frannie Langton" Sary Collins to napisana przepięknym językiem, a zarazem wstrząsająca opowieść o życiu młodej służącej. Frannie trafia z pachnącej trzciną cukrową i oblanej tropikalnym żarem kolonialnej Jamajki do mglistego, melancholijnego Londynu. Życie bohaterki poznajemy z jej wyznań, które w szokujący sposób pokazują, jak wyglądało życie czarnoskórej kobiety w XIX-wiecznym społeczeństwie brytyjskim - pruderyjnym, pełnym fałszu, rasistowskim i szowinistycznym. Prezentujemy fragment powieści w przekładzie Mateusza Borowskiego.

  Fragment książki
 • 'W kinie orkiestra gra, wszyscy wstają. Na ekranie czołówka: Warszawa walczy!' [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  "W kinie orkiestra gra, wszyscy wstają. Na ekranie czołówka: Warszawa walczy!" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Gdzie znajdowała się najważniejsza w powstańczej Warszawie barykada? Dlaczego przed "krową" nie należało chować się w bramie? Kiedy Powstanie Warszawskie objęło Puszczę Kampinoską? Na te i inne pytania odpowiadają historycy i historyczka z Muzeum Powstania Warszawskiego w książce "Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944". W Gazeta.pl prezentujemy fragment przygotowanego przez specjalistów kompendium wiedzy, które wyjaśnia skomplikowane losy jednego z najważniejszych polskich wydarzeń historycznych.

  Fragment książki
 • We Włoszech nie dziwią nagłówki w stylu: Zabójstwo w Portofino - kolejne prawdy na temat hrabiny [FRAGMENT]
 • Dowódca wojsk niemieckich dał pół godziny na ewakuację szpitala. Orszak robił 'makabryczne wrażenie' [FRAGMENT]

  Dowódca wojsk niemieckich dał pół godziny na ewakuację szpitala. Orszak robił "makabryczne wrażenie" [FRAGMENT]

  Powstaniec wielkopolski i śląski Franciszek Rataj, pomysłodawca nazwy Szare Szeregi harcmistrz Józef Wiza, organizator spektakularnej ewakuacji Szpitala Maltańskiego doktor Leon Strehl, piłkarz Warty i Lecha Poznań Henryk Czapczyk, jeden z największych amantów przedwojennego kina Franciszek Brodniewicz - to tylko kilka przykładów, jak mieszkańcy Wielkopolski zaangażowali się w ten narodowy zryw. Agnieszka Cubała pisze o nich w książce "Wielkopolanie '44. Jak mieszkańcy Wielkopolski walczyli w powstaniu warszawskim" (Rebis). Publikujemy fragment.

  Fragment książki
 • Najtańszy czytnik e-booków na wakacje. Ile trzeba wydać?

  Najtańszy czytnik e-booków na wakacje. Ile trzeba wydać?

  Czytniki e-booków zapewniają komfort lektury i świetnie sprawdzają się w podróży. Warto w nie zainwestować, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy na urlop dzięki jednemu urządzeniu możemy zabrać ze sobą kilka powieści. Nie trzeba decydować się na najdroższą opcję - znajdziemy też tańsze, równie dobre zamienniki.

  Iga Gromska
 • 'Mniej obcy'. Rusza przedsprzedaż długo wyczekiwanej biografii Jana Borysewicza

  "Mniej obcy". Rusza przedsprzedaż długo wyczekiwanej biografii Jana Borysewicza

  "Mniej obcy" to fascynujący wywiad rzeka z Janem Borysewiczem, liderem kultowego zespołu Lady Pank i legendą polskiej sceny muzycznej, który poprowadził jeden z najbardziej charyzmatycznych dziennikarzy w Polsce - Marcin Prokop. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 28 września br. Od dziś, 28 lipca, biografia dostępna jest w przedsprzedaży.

  inf. prasowa, opracowała Maja Piskadło
 • Te kryminały sprawdzą się i pod parasolem słonecznym, i gdy pogoda nie dopisze. Wiemy, bo czytaliśmy
 • 'Otworzyłam drzwi, tak jak ostatnio... tam ciemno od hitlerowskich mundurów. Nawet mi w oczach nie zdążyło pociemnieć'

  "Otworzyłam drzwi, tak jak ostatnio... tam ciemno od hitlerowskich mundurów. Nawet mi w oczach nie zdążyło pociemnieć"

  "Dzięki swojej ogromnej pracowitości i nie mniejszemu talentowi Irena Kwiatkowska stała się ikoną polskiej sceny, estrady, a także filmu. Zanim to jednak nastąpiło, przeszła przez wiele niezwykle trudnych doświadczeń okupacyjnych i powstańczych" - pisze Agnieszka Cubała w książce "Artyści '44" (premiera 27 lipca 2022). Publikujemy fragment.

  Fragment książki
 • Nie słodzę, czyli top książek, które przekonają cię, że bez cukru da się żyć
 • Joanna Opozda muzą najnowszej powieści Remigiusza Mroza. Premiera 'Nie ufaj mu' już jutro
 • Jeden z nich jest popularnym pisarzem, drugi wziętym scenarzystą. 'Mierzeja' to ich wspólne dzieło

  Jeden z nich jest popularnym pisarzem, drugi wziętym scenarzystą. "Mierzeja" to ich wspólne dzieło

  Podobno z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Kłam temu powiedzeniu zadają Zygmunt i Wojtek Miłoszewscy, którzy udowadniają, że więzy krwi mogą świetnie wpływać na wspólną pracę. - Brat jest jedyną osobą na świecie, z którą potrafię pracować. Z żadną inną osobą to nie wyszło mimo podejmowanych prób - zaznacza Zygmunt Miłoszewski. Najpopularniejsi na polskim rynku literackim piszący bracia debiutują wspólnie jako autorzy serialu audio "Mierzeja".

  Materiał promocyjny