Książka

 • Krakowska biblioteka wystawiła 'paragon grozy' na kilkaset złotych. Dyrektor tłumaczy: To nie kara

  Krakowska biblioteka wystawiła "paragon grozy" na kilkaset złotych. Dyrektor tłumaczy: To nie kara

  Znana jako "Baba od polskiego" blogerka Aneta Korycińska pokazała w sieci zdjęcie opiewającego na kwotę 209 zł paragonu z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. To opłata, którą należało uiścić za przetrzymanie książki. Dyrektor placówki postanowił wyjaśnić, skąd taka cena i podkreślił, że tak naprawdę to nie kara dla czytelnika, tylko rekompensata za "zaniedbanie".

  Justyna Bryczkowska
 • 'Skłamałabym, mówiąc, że nigdy nie czerpałam przyjemności z cierpienia matki' [FRAGMENT KSIĄŻKI]
 • Literatura kobieca, czyli właściwie jaka? Małgorzata Rogala: Kobiety się zżymają na takie określenie

  Literatura kobieca, czyli właściwie jaka? Małgorzata Rogala: Kobiety się zżymają na takie określenie

  Jej pierwsza powieść była obyczajowa, potem poszła w kryminał. - Natomiast jest coś takiego w tych moich książkach, że one zawsze mają rozbudowane tło obyczajowe i tak pewnie zostanie, że nie wystarcza mi sama zbrodnia i śledztwo - mówi pisarka Małgorzata Rogala. - Chodzi mi o ten kontekst, niekoniecznie o to, kto zabił, tylko co się wydarzyło, że do tej zbrodni doszło i dlaczego - tłumaczy.

  Marta Korycka
 • Małgorzata Rogala o swoich kryminałach: Czasem zdarza mi się, że ktoś inny jest ostatecznie sprawcą
 • ''Szok pokarmowy' może się okazać bardziej niebezpieczny niż sam post'. Tę historię sfilmował Netflix
 • 'Pierwszą śmierć pamiętam doskonale'. Przeczytaj fragment książki 'Ratownik. Nie jestem bogiem'

  "Pierwszą śmierć pamiętam doskonale". Przeczytaj fragment książki "Ratownik. Nie jestem bogiem"

  Jarosław Sowizdraniuk przez kilkanaście lat był ratownikiem medycznym. Na czas pandemii wrócił od zawodu, ale to nie jest książka o kryzysie służby zdrowia w tym czasie. W rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge opowiada o pracy w karetce. O samobójcy, który próbował ratować się w ostatnich chwilach życia. Niemowlęciu duszącym się od zwykłego kataru, któremu niedoświadczeni rodzice nie potrafią pomóc. I o tym, że w tym wszystkim ratownik medyczny jest człowiekiem. Szczerze, prawdziwie, po ludzku. Przedpremierowo publikujemy fragment książki "Ratownik. Nie jestem bogiem".

  Marta Korycka
 • Dzieci chorowały, matki załamywały ręce. To co odkryła doktórka z familioków nie spodobało się władzom PRL

  Dzieci chorowały, matki załamywały ręce. To co odkryła doktórka z familioków nie spodobało się władzom PRL

  Lata siedemdziesiąte, Szopienice - dzielnica Katowic. Do lokalnej przychodni pediatrycznej trafia kolejne niemowlę z niedokrwistością. Dzieci tu są mniejsze, gorzej rozwinięte od swoich rówieśników, a rejonowa szkoła specjalna pęka w szwach. Panuje powszechna opinia, że przyczyną są zaniedbania opiekunów i zły status materialny rodzin mieszkających w okolicznych familokach. Doktor Jolanta Wadowska-Król po rozmowie z cenioną profesor pediatrii zaczyna jednak podejrzewać, że prawda leży gdzie indziej. Nowa powieść Magdaleny Majcher inspirowana bohaterską postawą wyjątkowej lekarki i prawdziwą historią "śląskiego Czarnobyla".

  Marta Korycka
 • Anya Taylor-Joy znów z reżyserem 'Gambitu królowej'. Zekranizują powieść Nabokova

  Anya Taylor-Joy znów z reżyserem "Gambitu królowej". Zekranizują powieść Nabokova

  "Śmiech w ciemności" to historia o szaleństwie i destrukcji, której akcja toczy się w środowisku weimarskich gwiazd kina niemego, artystów i aspirantów. Albinus, podstarzały krytyk filmowy, pada ofiarą własnych pragnień do młodziutkiej, cynicznej dziewczyny. Owo spóźnione, ślepe na wszelkie sygnały uczucie staje się dla mężczyzny życiową katastrofą. Zanim na Netflix trafi ekranizacja, przeczytaj fragment książki.

  Marta Korycka
 • Mówią, że jest najlepszym polskim lektorem i ma najseksowniejszy głos. 'Chowam nagrody, żeby nie popaść w samouwielbienie'

  Mówią, że jest najlepszym polskim lektorem i ma najseksowniejszy głos. "Chowam nagrody, żeby nie popaść w samouwielbienie"

  O Filipie Kosiorze mówi się, że ma najseksowniejszy lektorski głos w Polsce. Jest na pewno jednym z najczęściej nagradzanych, choć podkreśla: - Chowam nagrody, żeby nie popaść w przesadne samouwielbienie - zaznacza skromnie. My go zapytaliśmy m.in. o to, jak się czuje jako polski głos księcia Harry'ego, jak karałby autorów kiepskich książek, czy często wykorzystuje swoje zdolności, żeby robić żarty znajomym i co najtrudniejszego przyszło mu w lektorskiej karierze czytać. Przeczytał też dla nas hit Shakiry - i to jak! Mili państwo uwierzcie - słuchanie tego wywiadu to będzie czysta przyjemność.

  Justyna Bryczkowska
 • Jej pierwsza powieść pokonała prawie 500 innych. Teraz wraca z 'Dzikimi psami'

  Jej pierwsza powieść pokonała prawie 500 innych. Teraz wraca z "Dzikimi psami"

  Julia Łapińska i jej "Czerwone jezioro" zdobyły nagrodę w konkursie Wydawnictwa Agora na powieść sensacyjną - spośród prawie 500 tekstów wygrała debiutantka. Jej pierwsza powieść była świetna, 22 marca 2023 roku wraca z tymi samymi bohaterami w "Dzikich psach". Przedpremierowo publikujemy fragment książki.

  Marta Korycka
 • Bitwa o Kołobrzeg to największa bitwa miejska, w jakiej walczyły regularne jednostki Wojska Polskiego [FRAGMENT]
 • Zapowiadają romans, w którym z miłością może konkurować tylko nienawiść. Przeczytaj fragment 'Shameless'

  Zapowiadają romans, w którym z miłością może konkurować tylko nienawiść. Przeczytaj fragment "Shameless"

  Ava Green wiedzie na pozór idealne życie. Piękna córeczka najlepszego prawnika w Kalifornii, złota dziewczyna z Yale i właścicielka agencji PR w Nowym Jorku. Narzeczona Masona Browna, najbardziej pożądanego mężczyzny w Ameryce. Doskonała w każdym calu, poprawna do bólu, zna swoją wartość. Jednak każda księżniczka za luksus musi płacić wysoką cenę. Publikujemy fragment książki "Shameless".

  Marta Korycka
 • Zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru, teraz wchodzi w świat sław. Przeczytaj fragment 'Fejmu'

  Zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru, teraz wchodzi w świat sław. Przeczytaj fragment "Fejmu"

  KaliJeszcze poprzedniego wieczoru Alex Skorupsky świętował premierę filmu, rano budzi się w zupełnie innej rzeczywistości. Jego dziewczyna Agnieszka zniknęła, a kamery zarejestrowały, jak jej samochód potrąca kobietę, z którą Skorupsky'ego łączyło coś więcej niż tylko służbowa relacja. Jeśli Alex nie odnajdzie Agnieszki przed policją, jego budowana latami kariera będzie skończona. Tylko czy Alex jest równie krystaliczny, jak bohaterowie, których gra w filmach? I czy szuka zaginionej dziewczyny, aby ją ocalić? Czy może... chce ją uciszyć na zawsze? Przeczytaj fragment książki laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru.

  Marta Korycka
 • Książki, które trzeba przeczytać przynajmniej raz w życiu. Te powieści to ponadczasowe klasyki

  Książki, które trzeba przeczytać przynajmniej raz w życiu. Te powieści to ponadczasowe klasyki

  Rynek wydawniczy prężnie się rozwija, a na księgarnianych półkach co rusz pojawiają się nowe tytuły. Z tak licznych pozycji różnorodnych gatunków z trudem można wyłonić te, które naprawdę pochłoną czytelnika na długie godziny. Jednak zawsze warto sięgać po klasyki literatury. Przedstawiamy książki, które trzeba przeczytać przynajmniej raz w życiu.

  Roksana Pamuła
 • Książki dla młodzieży to niszowa sprawa? 'Rok temu nawet nie myślałam, że będę miała bestseller'

  Książki dla młodzieży to niszowa sprawa? "Rok temu nawet nie myślałam, że będę miała bestseller"

  Choć tego nie planowała, udało się jej wbić w trend - literatura young adults w ostatnim czasie radzi sobie wyjątkowo dobrze na polskim rynku. Według rankingu Wprost w pierwszej dziesiątce jest m.in. studentka, której powieści młódzieżowe sprzedają się fenomenalnie, a Weronika Anna Marczak dzięki "Rodzinie Monet" została wybrana Pisarką Roku 2022.

  Marta Korycka
 • 'Rodzina Monet' zrobiła z niej pisarkę roku. Czytelniczki podpowiedziały, żeby napisała o okresie

  "Rodzina Monet" zrobiła z niej pisarkę roku. Czytelniczki podpowiedziały, żeby napisała o okresie

  Dzięki serii "Rodzina Monet" Weronika Anna Marczak zdobyła tytuł "Pisarki Roku 2022" w plebiscycie "Bestsellery Empiku". - To jest w dużej mierze relacja głównej bohaterki i jej braci, ich docieranie się nawzajem, ale jest to też sama postać głównej bohaterki, która przechodzi przemianę z nieśmiałej dziewczynki w pewną siebie kobietę - mówi pisarka, która w drugiej części porusza m.in. temat pierwszej miesiączki.

  Marta Korycka
 • 'Może był prawdziwy tylko przed Bogiem'. Przyjaciółka Jana Pawła II nie kryje rozczarowania [FRAGMENT]

  "Może był prawdziwy tylko przed Bogiem". Przyjaciółka Jana Pawła II nie kryje rozczarowania [FRAGMENT]

  Z reportażu "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego wynika, że metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła wiedział o przypadkach molestowania seksualnego dzieci, których dopuszczali się małopolscy duchowni. Publikujemy fragment jego książki "Bielmo. Co wiedział Jan Paweł II", która ukazała się w październiku zeszłego roku nakładem Wydawnictwa Agora.

  Marta Korycka
 • Agent Ben Ripley powraca. W 'Szkole szpiegów w tajnej służbie' znowu wszystko stanie na głowie [FRAGMENT]

  Agent Ben Ripley powraca. W "Szkole szpiegów w tajnej służbie" znowu wszystko stanie na głowie [FRAGMENT]

  Styl, którym Stuart Gibbs pisze dla dzieci (teoretycznie 9+) sprawia, że cały czas czujesz się, jakbyś był w środku akcji. Nie ma tu dłużyzn, przestojów, każde zdanie posuwa historię do przodu - to naprawdę świetnie napisana powieść dla współczesnego czytelnika, przyzwyczajonego do szybkiego życia i absorbującego ciągle nowymi bodźcami świata. Tę zaskakującą serię uwielbia mój syn, uwielbiam i ja. Piąty tom właśnie pojawił się w księgarniach, a my publikujemy fragment.

  Marta Korycka
 • Ich głównym zadaniem było poślubić 'właściwych' mężczyzn i wydawać ich pieniądze. Capote zdradził ich sekrety
 • Błagał mamę, aby pozwoliła uczyć się z dala od domu. Nie spodziewała się, że ta decyzja będzie tak tragiczna

  Błagał mamę, aby pozwoliła uczyć się z dala od domu. Nie spodziewała się, że ta decyzja będzie tak tragiczna

  W 1966 roku dwunastoletni Chanie Wenjack uciekł ze szkoły z internatem i zamarzł na śmierć na torach kolejowych. Po przeprowadzonym dochodzeniu wydano cztery zalecenia, żeby zapobiec kolejnej tragedii. Żadne z zaleceń nie zostało zastosowane. Od 2000 do 2011 roku w kanadyjskim Thunder Bay zmarło siedmioro rdzennych uczniów szkół średnich. Wśród nich znalazła się m.in. wschodząca gwiazda hokeja - chłopak zniknął w noc przy minus dwudziestu stopniach. Publikujemy fragment książki "Siedem opadłych piór" Tanyi Talagi.

  Marta Korycka
 • Lockwood i spółka wracają. Hit Netfliksa nie powstałby bez tej książki

  Lockwood i spółka wracają. Hit Netfliksa nie powstałby bez tej książki

  Serial "Lockwood i spółka" z powodzeniem zadebiutował w styczniu 2023 roku w Netfliksie i chociaż nie ma na razie wiążącej decyzji co do sezonu drugiego, materiał na scenariusz jest. W Polsce ukzuje się już nawet trzeci tom książki, która zainspirowała filmowców. Publikujemy przedpremierowy fragment.

  Marta Korycka
 • Enola powraca. Tym razem rozwikła prawę czarnego powozu [FRAGMENT]

  Enola powraca. Tym razem rozwikła prawę czarnego powozu [FRAGMENT]

  Na podstawie książek Nancy Springer powstały już dwa filmy o Enoli Holmes, w których tytułową rolę zagrała Millie Bobby Brown. Tymczasem, w lutym ukazała się siódma odsłona przygód młodszej siostry Sharlocka Holmesa. Publikujemy fragment.

  Marta Korycka
 • Samotna matka siedmiorga dzieci wzięła do domu kolejne. Tak zaczęła się historia, która wstrząsnęła Ameryką

  Samotna matka siedmiorga dzieci wzięła do domu kolejne. Tak zaczęła się historia, która wstrząsnęła Ameryką

  Gdy ich matka za drobną kradzież trafiła do więzienia, a ojciec twierdzi, że nie ma warunków, by się nimi opiekować, Sylwia i Jenny trafiają pod opiekę Gertrude Baniszewski. Pozorny azyl szybko okazuje się największym koszmarem nastolatek. W domu rodziny Baniszewskich nie obowiązują żadne zasady, oprócz jednej: rządzi najsilniejszy, czyli Gertrude, a słabsi muszą się podporządkować. Już po kilku dniach dochodzi do sprzeczki między Sylvią a córką Gertrudy, Paulą. Nieporozumienie staje się początkiem makabrycznych wydarzeń. Przeczytaj fragment "Mamy od tortur".

  Marta Korycka