Książka

 • Od malucha do nastolatka - polecamy gry i zabawy idealne na Mikołajki oraz pod choinkę
 • Co trzeba mieć, żeby skonstruować własną rakietę? Eric Berger opowiada o początkach SpaceX [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Co trzeba mieć, żeby skonstruować własną rakietę? Eric Berger opowiada o początkach SpaceX [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  SpaceX powstał 20 lat temu. W ciągu dwóch dekad stał się liderem posiadającym największą liczbę satelit, tworzy pionierskie rakiety kosmiczne i jako pierwsza prywatna firma wystrzelił człowieka na orbitę. Zanim jednak do tego doszło, SpaceX był raczkującym start-upem. Pierwsze lata działalności to pasmo kolejnych, dramatycznych niepowodzeń, rozwiązywania piętrzących się problemów technologicznych, walki z biurokracją rządową i uprzedzeniami decydentów. Dotychczasową historię firmy opowiada Eric Berger w książce "Odlot. Elon Musk i szalone początki Space X". Prezentujemy jej fragment.

  Fragment książki
 • Jacek Bocheński: Nikt nie zauważył, że demokracja stwarza prawo do swojskości [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Jacek Bocheński: Nikt nie zauważył, że demokracja stwarza prawo do swojskości [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  95-letni Jacek Bocheński to z pewnością jeden z najstarszych blogerów świata. I zarazem jeden z najbardziej przenikliwych, czego dowód daje w kończącym jego Trylogię Internetową "Ujściu", czyli "Blogu Trzecim", niestety - jak zapowiada - ostatnim. Dlaczego dziś chorowita demokracja umiera - zastanawia się bloger, znawca antyku i twórca słynnych książek o starożytnym Rzymie. Jak pięćset plus zmienia się w pięćset pluralizm? Czym jest powszechne wkurzenie, komu i do czego potrzebna jest swojskość? Co dziś właściwie oznacza słowo "normalnie"? W Gazeta.pl przedstawiamy fragment książki.

  Fragment książki
 • Była sekretarz stanu USA autorką thrillera o sekretarz stanu. Fragment książki Hillary Clinton

  Była sekretarz stanu USA autorką thrillera o sekretarz stanu. Fragment książki Hillary Clinton

  Seria ataków terrorystycznych wstrząsa światem, dając początek międzynarodowej rozgrywce i wyścigowi zbrojeń. Gdy przerażająca skala zagrożenia staje się faktem, nowo powołana sekretarz stanu zdaje sobie sprawę, że była to od początku do końca starannie zaplanowana intryga. Publikujemy fragment książki, której jedną z autorek jest Hillary Clinton.

  Fragment książki
 • Maciej Stuhr pisze o nim: "Mój ukochany film". Trudna historia walki z alkoholizmem uwielbianego ojca
 • Spotykamy się tu w związku z tym, że jest pan homoseksualistą - powiedział śledczy. Fragment reportażu "Hiacynt"

  Spotykamy się tu w związku z tym, że jest pan homoseksualistą - powiedział śledczy. Fragment reportażu "Hiacynt"

  Akcja "Hiacynt" - trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985-1987. Masowe zatrzymania, przesłuchania, zbieranie haków, nakłanianie do współpracy, przemoc. Złamane życia nie mają znaczenia. Tego reportażu nie czyta się łatwo, ale bez wątpienia jest ważny. Publikujemy przedpremierowo - ukaże się 8 grudnia - fragment książki Remigiusza Ryzińskiego.

  Fragment książki
 • Żulczyk znowu krytykuje prezydenta Andrzeja Dudę. "Miesza ludziom w beretach"

  Żulczyk znowu krytykuje prezydenta Andrzeja Dudę. "Miesza ludziom w beretach"

  Jakub Żulczyk skomentował w mediach społecznościowych sytuację pandemiczną i związane z nią postawy polskich polityków. "Zaczynam wierzyć w teorię, że oni naprawdę boją się stracić władzę, bo pójdą do więzienia" - pisze, nazywając działania rządu "nieodpowiedzialnymi". Po raz kolejny skrytykował też Andrzeja Dudę, chociaż już został oskarżony o zniesławienie prezydenta.

  oprac. Marta Korycka
 • To nie są lektury dla maluchów! Polecamy książki dla starszych dzieci
 • "Dziewczynki powinno się zwolnić z obowiązku doskonałości". Fragment książki Margaret Atwood

  "Dziewczynki powinno się zwolnić z obowiązku doskonałości". Fragment książki Margaret Atwood

  "Atwood jest mistrzynią formy i wielowymiarowści. Dała się poznać jako autorka poezji, polemik politycznych, scenariuszy filmowych, a nade wszystko zróżnicowanej i wyrafinowanej prozy: od powieści, przez teksty science fiction, sagi historyczne po powieści graficzne, teksty krytycznoliterackie i filmowe. Jedno, czego nie napisała, to autobiografia. I to właśnie zbiór esejów 'Ruchome cele' możemy nazwać przewrotną i symboliczną autobiografią" - pisze wydawca. Publikujemy fragment książki autorki "Opowieści podręcznej". Ukazała się 24 listopada.

  Fragment książki
 • Najciekawsze kryminały i thrillery. Mrocznie, tajemniczo, czasem też strasznie, czyli dokładnie tak, jak lubicie
 • Jakub Żulczyk "debilem" nie chciał znieważyć Andrzeja Dudy. "Zatroskany o losy kraju"

  Jakub Żulczyk "debilem" nie chciał znieważyć Andrzeja Dudy. "Zatroskany o losy kraju"

  - Jestem obywatelem Polski zatroskanym o losy mojego kraju, osobą świadomą politycznie. Daję czasem temu upust w mediach społecznościowych. Nie miałem intencji znieważenia urzędu prezydenta - powiedział we wtorek Jakub Żulczyk. Sprawa o znieważenie głowy państwa została odroczona do stycznia 2022 roku.

  oprac. Karolina Kraushar
 • "Gdyby ktoś poprosił, żebym opisała się jednym słowem, powiedziałabym: zepsuta". Fragment powieści Lisy Taddeo "Zwierzę"

  "Gdyby ktoś poprosił, żebym opisała się jednym słowem, powiedziałabym: zepsuta". Fragment powieści Lisy Taddeo "Zwierzę"

  Powieść "Zwierzę" inspirowana jest doświadczeniami i rozmowami z kobietami, które Lisa Taddeo zebrała, pisząc "Trzy kobiety". Autorka błyskotliwie i z niezwykłą przenikliwością ukazuje mroczne kobiece sekrety, pisze o sprawach, o których kobiety nie opowiadają nawet przyjaciółkom. Pokazuje, jak w zdominowanym przez mężczyzn świecie, narasta kobieca wściekłość oraz co może się wydarzyć, kiedy wściekłość eksploduje. Na Gazeta.pl prezentujemy fragment książki.

  Fragment książki
 • Jakie książki o ekologii i środowisku warto przeczytać?

  Jakie książki o ekologii i środowisku warto przeczytać?

  Zastanawiasz się często nad przyszłością naszej planety? Martwi cię kwestia katastrofy klimatycznej? Zapoznaj się z listą książek w tematyce ekologii i ochrony klimatu. Znajdziesz tu nie tylko naukowe wyjaśnienie zachodzących zmian i realne wizje przyszłości, ale także szereg rad - co można zrobić, żeby żyć bardziej w duchu eko i pomóc naszej planecie.

  Aleksandra Boniecka / nakanapie.pl