Wiadomości kulturalne

 • Polski Związek Łowiecki ogłosił konkurs literacki dla dzieci. Mają opisać swoje pierwsze polowanie

  Polski Związek Łowiecki ogłosił konkurs literacki dla dzieci. Mają opisać swoje pierwsze polowanie

  Konkurs literacki "Moje pierwsze polowanie" skierowany jest głównie do dzieci, które jako ostatnie brały udział w polowaniach, zanim tego zakazano. Polski Związek Łowiecki podkreśla, że zależy mu przede wszystkim, by prace konkursowe pokazywały "autentyczne emocje związane z pierwszym kontaktem z polowaniem". Konkurs jest cykliczny, a wyniki mają być ogłaszane w grudniu każdego roku.

  oprac. Justyna Bryczkowska
 • Madonna wyreżyseruje własny film biograficzny. Gwiazda ujawniła już kilka szczegółów fabuły

  Madonna wyreżyseruje własny film biograficzny. Gwiazda ujawniła już kilka szczegółów fabuły

  "Kto zrobi to lepiej niż ja?" - pyta Madonna i potwierdza, że wyreżyseruje film o swoim życiu. Powstał scenariusz do produkcji, który królowa popu współtworzyła z nagrodzoną Oscarem scenarzystką Diablo Cody. Podczas niedawnej transmisji na Instagramie artystka odpowiedziała na pytania fanów i zdradziła kilka szczegółów dot. fabuły. Są też pierwsze plotki o tym, kto zagra Madonnę.

  oprac. Maja Piskadło
 • Open'er Festival 2021: Kendrick Lamar wystąpi w Gdyni

  Open'er Festival 2021: Kendrick Lamar wystąpi w Gdyni

  To już pewne, Kendrick Lamar pojawi się na Open'er Festival 2021. Raper miał wystąpić na tegorocznej edycji festiwalu, która została odwołana ze względu na pandemię koronawirusa.

  inf. prasowa, opracowała Marta Korycka
 • Nowi prowadzący muzyczne pasmo w Trójce. Niekoniecznie na stałe

  Nowi prowadzący muzyczne pasmo w Trójce. Niekoniecznie na stałe

  Witold Lazar, Michał Migała i Karol Gnat to od tego tygodnia prowadzący pasmo muzyczne w radiowej Trójce. To "testowe" pasmo zatytułowane "Do Trójki zaprasza...", na razie nie jest przesądzone, że wszyscy gospodarze audycji zostaną zatrudnieni na dłużej.

  Marta Korycka
 • Kazik uderza z nowym teledyskiem. Tym razem obrywa się wszystkim. Za oglądanie seriali
 • "Harry Potter" zatrzymany na granicy Białorusi. Trzeba udowodnić, że książka nie nawołuje do obalenia Łukaszenki

  "Harry Potter" zatrzymany na granicy Białorusi. Trzeba udowodnić, że książka nie nawołuje do obalenia Łukaszenki

  Wydawnictwo Andreja Januszkiewicza wydrukowało książkę "Harry Potter i Komnata Tajemnic" w litewskiej drukarni. Kiedy przyszło do transportu nakładu na Białoruś, ten został wstrzymany przez celników - donoszą media. Pracownicy Urzędu Celnego mieli zażądać potwierdzenia, że książka nie stanowi zagrożenia dla państwa i nie nawołuje do przewrotu.

  IAR, oprac. Justyna Bryczkowska
 • Filmy hiszpańskie, które musisz zobaczyć! Przedstawiamy najlepsze propozycje

  Filmy hiszpańskie, które musisz zobaczyć! Przedstawiamy najlepsze propozycje

  Filmy hiszpańskie mają specyficzny klimat, który sprawia, że nie można oderwać się od ekranu dopóki nie pozna się zakończenia historii. Każdy z nas kojarzy hiszpańskie horrory z ''REC'' na czele czy nominowany do Oscara w 6 kategoriach ''Labirynt Fauna''. Co jeszcze warto zobaczyć?

  Małgorzata Wołoszyn
 • Jest Jamiroquai, jest impreza. Te piosenki brytyjskiej grupy rozgrzewają parkiet

  Jest Jamiroquai, jest impreza. Te piosenki brytyjskiej grupy rozgrzewają parkiet

  Niemałą sensację w sieci wywołało wideo, na którym Rafał Trzaskowski targuje się z DJ-em w warszawskim klubie o "puszczenie odrobiny funku". Prezydentowi stolicy zamarzył się Jamiroquai - londyński zespół, który od lat 90. serwuje słuchaczom smaczne taneczne kąski. Od oceny postawy Trzaskowskiego się powstrzymamy, jednak trzeba w tym wszystkim przyznać, że przy Jamiroquai można się bawić przednio. Poznajcie ich nieco bliżej.

  Maja Piskadło
 • "Ratched" jednocześnie nie mogłam przestać i bałam się oglądać. Sarah Paulson to królowa zła

  "Ratched" jednocześnie nie mogłam przestać i bałam się oglądać. Sarah Paulson to królowa zła

  Ryan Murphy i Evan Romansky sięgnęli po bodaj najstraszniejszą i najbardziej fascynującą bohaterkę amerykańskiej popkultury ostatnich kilkudziesięciu lat; siostrę Mildred Ratched z "Lotu nad kukułczym gniazdem". Już na kartach książki Kena Keseya była przerażająca, a w filmie Milosa Formana z 1975 roku z Jackiem Nicholsonem w roli głównej stała się symbolem. Teraz dostaliśmy "Ratched" - serial, który pokazuje jej przeszłość i wydarzenia, które ją ukształtowały. To wybitnie estetyczne i pełne napięcia widowisko, od którego jednocześnie nie mogłam się oderwać i bałam się oglądać dalej.

  Justyna Bryczkowska
 • Pierwszy wielki przebój Zaucha zawdzięcza Wodeckiemu. "Była tam nuta rywalizacji" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  Pierwszy wielki przebój Zaucha zawdzięcza Wodeckiemu. "Była tam nuta rywalizacji" [FRAGMENT KSIĄŻKI]

  C'est la vie. Takie jest życie. Trudno chyba znaleźć lepsze słowa niż fragment tej piosenki na opisanie życia Andrzeja Zauchy. Żył pełną piersią, ciesząc się każdym dniem. Muzyczny samouk, z zawodu zecer. W młodości kajakarz, trzykrotny mistrz Polski. Ze sportu zrezygnował dla muzyki. Kabareciarz i aktor. W roku 1991 jego tragiczna śmierć poruszyła całą Polskę. Kim był Andrzej Zaucha? W czym tkwi jego fenomen? Jak wspominają go najbliżsi przyjaciele?

  Materiał promocyjny
 • Dawid Ogrodnik kocha, kradnie i szanuje jako PRL-owski król ucieczek w obiecującym teaserze "Najmro"

  Dawid Ogrodnik kocha, kradnie i szanuje jako PRL-owski król ucieczek w obiecującym teaserze "Najmro"

  Zdzisław Najmrodzki to jeden z najsłynniejszych polskich przestępców. Ośmieszał władze PRL, wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni - podziwiali. Jego perypetie doczekały się ekranizacji. W roli głównej w "Najmro" wystąpił Dawid Ogrodnik, który czaruje, kocha i kradnie do spółki m.in. z Jakubem Gierszałem. W sieci pojawił się pierwszy, bardzo obiecujący teaser filmu.

  oprac. Maja Piskadło
 • Trójka. Prezeska PR: "Na sugestie, że trzeba coś zmienić, nie było reakcji". Do ekipy dołącza m.in. "Ciechan"

  Trójka. Prezeska PR: "Na sugestie, że trzeba coś zmienić, nie było reakcji". Do ekipy dołącza m.in. "Ciechan"

  Kilka tygodni temu w atmosferze skandalu Kuba Strzyczkowski został zwolniony z funkcji dyrektora-redaktora naczelnego Programu Trzeciego Polskiego Radia. Agnieszka Kamińska, prezeska PR, w cytowanej przez WirtualneMedia.pl rozmowie z PAP zapewniła, że powody tego zwolnienia były bardzo poważne. Dodatkowo zapowiedziała, że w Trójce nastąpi sporo zmian, na które poprzednia ekipa "nie chciała się zgodzić". Do radiowej ekipy dołączają kolejni prowadzący.

  oprac. Maja Piskadło
 • Filmy francuskie. Które produkcje znad Loary warto obejrzeć?

  Filmy francuskie. Które produkcje znad Loary warto obejrzeć?

  Filmy francuskie od lat cieszą się uznaniem nie tylko wśród krytyków, ale także wśród widzów. Znamy i uwielbiamy wszystkie kreacje Louis de Funes'a, miliony obejrzało "Nietykalnych" czy taki klasyk, jak "Leon Zawodowiec". Które jeszcze filmy francuskie musisz znać?

  Małgorzata Wołoszyn
 • Filmy science fiction - które z nich musisz zobaczyć?

  Filmy science fiction - które z nich musisz zobaczyć?

  Filmy science fiction to niezwykłe opowieści, dzięki którym możesz odwiedzić inne planety, spotkać obce formy życia i odbyć wyjątkowe podróże w czasoprzestrzeni. Daj się również wciągnąć w historie o niebezpiecznych maszynach i inteligentnych robotach. Które filmy sci-fi musisz zobaczyć?

  Magdalena Zielińska
 • "Powrót do Legolandu". Maciej Stuhr i Katarzyna Warnke grają w świetnych stylizacjach na lata 90.