Festiwale

 • Tony Gatlif: Droga znaczy wolność

  Tony Gatlif: Droga znaczy wolność

  Pełnia życia, muzyka, radość mimo wszystko, droga i wolność - to esencja kultury romskiej, z których Tony Gatlif tka swoje barwne obrazy. Ale są tutaj także inne, bardziej dojmujące motywy: prześladowanie, dyskryminacja, ucieczka, bieda, wygnanie z ojczyzny i nieutulona za nią tęsknota. Tony Gatlif to wszechstronny twórca - reżyser, scenarzysta, kompozytor, aktor i producent filmowy - który kieruje oko w stronę peryferii, oddając głos ich mieszkańcom. Bohaterowie jego filmów wywodzą się z różnych kultur i środowisk, dialogi są prowadzone w wielu językach, a muzyka i taniec to pełnoprawni aktorzy.

  materiały reklamowe
 • Premierowe emocje na Dwóch Brzegach

  Premierowe emocje na Dwóch Brzegach

  Festiwalowe kino to miejsce, w którym prezentujemy filmy wybrane, wyselekcjonowane, po prostu wyjątkowe. W tym roku nie zabraknie obrazów, które wyświetlone będą po raz pierwszy w Polsce, być może tylko ten jeden jedyny raz. W programie 15. Festiwalu Dwa Brzegi znajduje się rekordowa liczba premier, będzie to aż dziewiętnaście projekcji.

  materiały reklamowe
 • POEZJA NA 7. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA

  POEZJA NA 7. FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA

  Na Festiwalu im. Zygmunta Haupta nie zabraknie poezji, w tym roku zapraszamy trzy spotkania - z Justyną Bargielską, Julią Szychowiak i Martą Podgórnik.

  materiały reklamowe
 • Reportaż, esej, autobiografia na 7. festiwalu im. Zygmunta Haupta

  Michał Milczarek, Anda Rottenberg, Martin M. Šimecka, Piotr Paziński i Paweł Próchniak będą bohaterami festiwalowych spotkań z reportażem, esejem i autobiografią. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas przekrój gatunków i tematów spotka się z zainteresowaniem czytelników i widzów Festiwalu.

  materiały reklamowe
 • Proza na 7. Festiwalu im. Zygmunta Haupta

  Proza na 7. Festiwalu im. Zygmunta Haupta

  Joanna Rudniańska, Dorota Kotas, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Agnieszka Jelonek, Maciej Płaza, Mikołaj Grynberg to autorki i autorzy, z którymi będziemy rozmawiać w Gorlicach o ich ostatnich książkach prozatorskich - jest wśród nich zbiór opowiadań, są utwory o charakterze autobiograficznym, są powieści, w tym także powieść kryminalna.

  materiały reklamowe
 • Kuba Badach gwiazdą Kierski Festiwal

  Kuba Badach gwiazdą Kierski Festiwal

  Lato, sielski klimat, dobre jedzenie oraz nietuzinkowi wykonawcy, jak co roku we wrześniu spotkamy się w Kiekrzu podczas Kierskiego Festiwalu.

  Materiał partnera
 • Dodatkowy pokaz filmów nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych
 • Off Festiwal. W tym roku na scenie rządzili m.in. niezawodni Foals i Jakuzi z Turcji
 • Glastonbury: festiwal z innej planety

  Glastonbury: festiwal z innej planety

  Tego jeszcze nie było: w Glastonbury było cieplej niż na Coachelli i nie było śladu błota. Było za to dużo brytyjskiej muzyki i ekologicznej propagandy.

  Przemysław Gulda
 • Primavera Sound: festiwal dla zmieniającego się świata

  Primavera Sound: festiwal dla zmieniającego się świata

  Dzisiejszy festiwalowy headliner to nie biały gitarzysta rockowy, ale latynoska kobieta śpiewająca pop. Tak w dużym uproszczeniu można opisać rewolucję na scenie muzycznej, której zwiastunem i świadectwem był zakończony właśnie barceloński festiwal.

  Przemysław Gulda