Holland pobita przez Wojcieszka, Paktofonika podzieliła publiczność

Agnieszka Holland i jej Oscarowa produkcja ?W ciemności? rządziła gdyńskim festiwalem dokładnie dobę. Dzisiaj pojawił się groźny konkurent, który odebrał jej pierwsze miejsce w rankingu najlepszych filmów festiwalu. I wbrew wcześniejszym oczekiwaniom tym czarnym koniem nie okazał się film o kultowej Paktofonice

Zobacz ranking najlepszych filmów na 37. Gdynia Film FestivalWszyscy czekamy na czarnego konia, który odbierze Agnieszce Holland którąkolwiek z nagród tegorocznego festiwalu. Do południa trudno było znaleźć kandydata to tego tytułu. Festiwalowe filmy częściej rozczarowują niż zachwycają.

Nowy Wojcieszek wciska w fotel

Na szczęście na koniec dzisiejszych zmagań w Konkursie Głównym zaprezentowany został nowy film Przemysława Wojcieszka "Sekret". To znakomity przykład na to, jak niewyjaśniona przeszłość potrafi zatruwać teraźniejszość. W tej bardzo kameralnej produkcji reżyser porusza kwestię trudnych rodzinnych relacji, w tle żydowskie rozliczenia i temat Holocaustu.

Mój film opowiada o tym, że cały czas mamy zbiorową amnezję, że wcale się nie nawróciliśmy, a wręcz przeciwnie - dość skutecznie dokończyliśmy robotę, zabijaliśmy ludzi, którzy cudem przeżyli Holokaust i wrócili do domu, a dziś wcale nie mamy wyrzutów sumienia i nie mamy zamiaru o tym mówić. Mój film opowiada właśnie o kimś takim: to 80-latek, który nie przeszedł żadnej przemiany i choć ma na rękach krew całej rodziny, jakakolwiek wzmianka o tym absolutnie go oburza. I to, mam wrażenie, a raczej jestem całkowicie przekonany, jest o wiele bliższe prawdy o Polakach - mówi o swoim filmie Wojcieszek.- Wojcieszek zna sekret, jak zrobić film, który porusza do trzewi - komentował po projekcji Przemysław Gulda. - Wyborne kino - dodał Piotr Sobierski. Nieco chłodniej o filmie wypowiedziała się Katarzyna Fryc - To próba moralitetu z wątkiem żydowskim w tle, bardziej teatr tv, niż film.

W sumie oceny dziennikarzy Gazety Wyborczej Trójmiasto pozwoliły zająć Wojcieszkowi pierwsze miejsce w rankingu.Czytaj o wszystkich wydarzeniach drugiego dnia 37. Gdynia Film FestivalPaktofonika podzieliła

Drugi rok z rzędu Leszek Dawid przywozi do Gdyni współczesne kino, znakomicie wyczuwające puls miasta. Po zeszłorocznej "Ki" z Romą Gąsiorowską, tym razem bierze na warsztat historię legendarnej grupy Paktofonika i jej lidera Magika, który targnął się na życie.

- Po samobójczej śmierci Magika jego rodzice niczego nie zmienili w jego pokoju. Dzięki temu mogliśmy w filmie otoczyć się jego przedmiotami. Wykorzystaliśmy meble, charakterystyczne drzwi do pokoju, nawet książki i płyty. Wszystko to przenieśliśmy do mieszkania w bloku naprzeciwko, gdzie powstawały zdjęcia. To samo było z kostiumami.Film Leszka Dawida odarty jest ze wszystkiego, co mogłoby sprawić, że byłby czymś więcej niż tylko opowieścią o kilku chłopakach z blokowiska, którzy mieli talent i przez moment udało im się dzięki temu z tego blokowiska wyrwać. I jako taki sprawdza się całkiem dobrze. Ale to nie jest dzieło, które tworzy legendę - ocenia Przemysław Gulda z Gazety Wyborczej Trójmiasto w tekście Dlaczego "Jesteś bogiem" nie jest polską odpowiedzią na "Control"

Czytaj więcej o tym, jak publiczność odebrała film Jesteś BogiemWięcej o: