Oscarowa reżyserka o śmierci Ben Ladena. Jest pierwszy trailer "Zero Dark Thirty" [WIDEO]

Oczekiwany i wzbudzający kontrowersje film Kathryn Bigelow o akcji zakończonej śmiercią Osamy Ben Ladena powstawał w trudnych warunkach, ale wreszcie możemy zobaczyć zwiastun tej produkcji. Premiera "Zero Dark Thirty" pod koniec roku.
Kathryn Bigelow, pierwsza w historii reżyserka nagrodzona Oscarem (za "The Hurt Locker. W pułapce wojny"), prace nad filmem o Osamie Ben Ladenie zaczęła jeszcze w 2011 roku, a tematem miała być najpierw nieudana próba pojmania przywódcy Al-Kaidy na pograniczu Pakistanu i Afganistanu. Kiedy Ben Laden zginął, twórcy postanowili zmienić scenariusz.

Wiele osób spodziewało się przyspieszonej premiery związanej właśnie ze śmiercią Saudyjczyka w maju 2012, ale "Zero Dark Thirty" zadebiutuje w kinach dopiero w grudniu tego roku. Teraz twórcy pokazali światu pierwszą zapowiedź filmu.Trudna droga do celu

Najnowszy film Kathryn Bigelow wzbudzał kontrowersje jeszcze na etapie produkcji. Pojawiły się oskarżenia o wykorzystanie przez filmowców poufnych informacji na temat akcji żołnierzy (później okazało się, że rzeczywiście scenarzyści uzyskali dostęp do tajnych materiałów CIA).

Ekipa filmowa musiała także zmienić plany kręcenia zdjęć w Pakistanie, ponieważ sprzeciwił się temu tamtejszy rząd. W końcu produkcję przeniesiono do Indii.

Chociaż tematyka "Zero Dark Thirty" wzbudza kontrowersje, twórcy od początku bronią swojego filmu, zapewniając, że nie chcą, by był odbierany za bardzo "politycznie". - Wiele osób będzie zaskoczonych, gdy zobaczy produkcję. W ogóle nie pojawia się w niej na przykład prezydent - mówił w jednym z wywiadów scenarzysta Mark Boal.

Skąd ten tytuł?

Roboczy tytuł filmu brzmiał "Kill Bin Laden", ale został zmieniony na "Zero Dark Thirty". - To określenie w militarnym żargonie oznacza pół godziny po północy, odnosi się również do mroku i tajemnicy, które były związane z trwającą 10 lat misją wojskową - tłumaczy Bigelow.

"Polowanie" na Ben Ladena zaczęło się po tym, jak Al-Kaida zaatakowała Stany Zjednoczone w 2001 roku. Jego ludzie porwali samoloty pasażerskie i rozbili je m.in. o dwie wieże World Trade Center. Saudyjczyka udało się wytropić dopiero w 2012 roku, a w wyniku szturmu na jego siedzibę Ben Laden zginął.

W filmie występują m.in. Jessica Chastain, Joel Edgerton i Kyle Chandler. Amerykańska premiera "Zero Dark Thirty" jest zaplanowana na 19 grudnia 2012 roku.

Więcej o:
Komentarze (9)
Oscarowa reżyserka o śmierci Ben Ladena. Jest pierwszy trailer "Zero Dark Thirty" [WIDEO]
Zaloguj się
 • Gość: dupne to

  Oceniono 15 razy 13

  I co do cholery mają oznaczać te przyciski: "Piękne to", "Ciekawe to", "Dziwne to", "Smutne to", "Słabe to"? Smutne to jest to, że gazeta.pl traktuje czytelników jak imbecylów, fajne to nie, czaisz to no nie, ale w pytę to no nie? Jaki poziom oprawy taki poziom artykułów. To jest Polska i mówimy do ku..y po polsku, ma być "Piękne", "Ciekawe", "Dziwne", "Smutne", "Słabe"!!!!!!!!!!!!!!!!!! Chyba, że chcecie trzymać poziom MTV!!!!!!!!!!!!

 • szarak_44

  Oceniono 4 razy 4

  "Pojawiły się oskarżenia o wykorzystanie przez filmowców poufnych informacji na temat akcji żołnierzy"

  ...starannie przefiltrowane poufne informacje ;) "Wikileaks 3D" to na pewno nie będzie ;)

  Kiedy chwytamy za miecze, nazywają nas Awarami. Gdy lepimy zbyt wprawnie garnki, przezywają nas Wandalami. Jeśli tylko dosiadamy w bitwie koni, stajemy się dla nich Scytami... Jesteśmy Słowianie!

 • adin.dwa.tri

  Oceniono 2 razy 2

  proponuje obejrzec "feathered cocaine" o polowaniach z udzialem sokolow na bliskim wschodzie. pokazane jest, gdzie przebywal w danych miesiacach bin laden - wielki entuzjasta takich polowan i wydawania ogromnych pieniedzy na sprowadzanie sokolow. bohater dokumentu zglaszal sprawe sluzbom usa do chwili az dosadnie mu powiedzieli, co sie z nim stanie, jak nie odpusci... i do momentu jak mu zdelegalizowali stowarzyszenie na rzecz sokolow...

 • Gość: gość

  Oceniono 1 raz 1

  no cell phone, the guy is a ghost - łoł, jaki on sprytny, komórkę wyrzucił do śmieci i rozpłynął się w powietrzu, nie ma co tekst godny filmu o nastolatkach nad jeziorem

 • Gość: 9/11 Truth

  Oceniono 4 razy 0

  9/11 to nie sprawka ibn LAdena tylko busha i jego świty. F16 przechwytujące porwane samoloty leciały na 1/7 swojej mocy a w pentagon nie mógł uderzyć i co dobre wyparować samolot.

 • calber

  Oceniono 10 razy 0

  Czyżby w żydowskiej gazecie nikt nie znał różnicy między żydowskim "ben" a arabskim "bin"? Może redaktorowi wydawało się, że bina trzeba "przetłumaczyć" na bena??? Może przepisać z oryginału nie potrafi???

 • calber

  Oceniono 9 razy -1

  Niby żydowska gazeta, a nikt nie zna różnicy między "bin" a "ben"? Może redaktorowi się przywidziało, że bina trzeba "przetłumaczyć" na "bena"?

 • dokkk66

  Oceniono 3 razy -1

  Druga Saudyjska rodzina po królewskiej, pozwoliłaby USmanom na zabicie prominentnego członka.
  Już to widzę, tak jak widziałem wrak samolotu, który uderzył w pentagon.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX