Perwersyjny przewodnik po ideologiach **

Po sześciu latach od premiery "Z-Boczonej historii kina" filozof Slavoj Žižek wraca do kin z kolejnym wykładem. Poprzednio opowiadał o filmach, tym razem - m.in. poprzez filmy - wykłada o ideologiach.

Žižek zaczyna opowieść od efektownej, długiej sekwencji na temat filmu "Oni żyją" i przez ponad dwie godziny próbuje udowodnić, że "oni" rzeczywiście żyją. Pewne przemyślenia Słoweńca są błyskotliwe, inne zabawne, niektóre oczywiste, a jeszcze inne niedorzeczne. Jako że Žižek jest marksistą, nie spodziewajcie się, że usłyszycie coś na ten temat.

Jeśli ktoś lubi tego inteligentnego, niepozornego showmana, to nie powinien się zawieść. "Perwersyjny przewodnik..." powiela jednak błędy "Z-Boczonej historii...". Studentom ledwo udaje się wysiedzieć na 1,5-godzinnym wykładzie, a co dopiero na ponad dwugodzinnym... "Przewodnik" lepiej sprawdziłby się w odcinkach. W jednej dużej dawce zdecydowanie męczy.


Ocena film.gazeta.pl: 2/6


Ocena Gazety Co Jest Grane: 4/6 - Podróż po kinie i popkulturze, historii i współczesności, politycznych systemach i ryzykownych aktach nieposłuszeństwa. Film skłania do myślenia, ale, na szczęście, nie boli - ocenia Paweł T. Felis