Uwaga! Pan Baker **

Ginger Baker (najczęściej używany wobec niego epitet: "szaleniec") uważany jest za jednego z najlepszych rockowych perkusistów w historii, choć, zdaniem niektórych, należałoby go raczej klasyfikować jako jazzmana. W czasach muzycznej świetności grał m.in. w grupie Cream (z Erikiem Claptonem) czy Nigeryjczykiem Felą Kutim.

Baker przez całe życie zachowywał się nieprzewidywalnie, dlatego jest dobrym materiałem na bohatera dokumentu. Tytuł filmu to wariacja na temat popularnej tabliczki "Uwaga! Zły pies", która wisi dumnie na jego odgrodzonej od świata afrykańskiej chatce.

"Uwaga! Mr. Baker" to debiutancki dokument Jaya Bulgera. Mężczyzna zadzwonił do Bakera, podał się za dziennikarza magazynu "Rolling Stone" i powiedział, że pisze tekst o karierze perkusisty. I jakoś poszło. Bulger sam jest chyba lekko nieprzewidywalny i ma nieco niepokojący, szalony uśmiech, a to już o jednego szaleńca w takim skromnym filmie za dużo.

"Uwaga! Pan Baker" obfituje ponadto w ładne animacje, ale wydaje się, że można było uczynić ten film zdecydowanie ciekawszym. Widać to zwłaszcza w momentach, w których mikrofon przejmuje podstarzały główny bohater. Oglądanie go, rozprawiającego przez dwie godziny o czymkolwiek, byłoby zdecydowanie ciekawsze od oglądania jego biografii. A to świadczy źle tylko o filmie. Mimo wszystko, dla zainteresowanych tematem jest to zapewne jazda obowiązkowa.

Ocena film.gazeta.pl: 2/6
Uwaga! Pan Baker (Beware of Mr. Baker); Dokumentalny, USA 2012, 92 minuty
Reżyser: Jay Bulger; Występują: Ginger Baker, Jack Bruce, Eric Clapton; Dystrybutor: Solopan
Ocena Gazety Co Jest Grane: 4/6 - Muzyczny dokument o legendzie brytyjskiego rocka. Dla mnie niezwykle ciekawy, choć, jako wieloletni fan zespołu "The Cream", mogę być nieco stronniczy - ocenia Paweł Mossakowski