Jack Strong

Jack Strong (w wolnym tłumaczeniu: Ryszard Kukliński) to oparta na faktach historia współpracy Ryszarda Kuklińskiego (w wolnym tłumaczeniu: bohater lub zdrajca - w zależności od tego, jakim dialektem się posługujesz) z amerykańskim wywiadem. Pułkownik Ludowego Wojska Polskiego zdecydował się wystąpić przeciw własnemu państwu, bo uznał, że to ci, którzy nim kierują, są dla tego kraju (i świata) największym zagrożeniem.

W rolę bohaterskiego zdrajcy (że zdradził, nie da się ukryć, choć, moim zdaniem, zrobił to w imię wyższej konieczności) wciela się Marcin Dorociński. Na początku trudno się przyzwyczaić do myśli, że może być Kuklińskim, ale po jakimś czasie przestaje to przeszkadzać i można się jego grą delektować. Dzielnie wspierają go Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Krzysztof Globisz, Paweł Małaszyński czy Krzysztof Pieczyński. Świetnie spisuje się też rosyjski zaciąg (m.in. Dimitri Bilow i Oleg Maslennikow).

Prawdziwym magnesem miał być jednak - gorące hollywoodzkie nazwisko - Patrick Wilson ("Obecność", "Naznaczony", "Prometeusz"). Jak można się spodziewać, raczej nie spędził na planie filmowym zbyt wiele czasu, ale jego postać przewija się przez cały film, więc daje się taką iluzję utrzymać. Razem z nim w "Jacku Strongu" zagrała Dagmara Domińczyk - córka Mirosława, działacza opozycjnego w PRL i uczestnika strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. - prywatnie żona Wilsona. Aktorskie małżeństwo właśnie spędza czas na planie komedii "Let's Kill Ward's Wife", w której wystąpi także... Marika Domińczyk, młodsza sisotra Dagmary.

Władysław Pasikowski nie nakręcił kolejnych "Psów", bo o powtórzenie takiego wyczynu trudno, a i okres historyczny nie ten. "Jack Strong" to jednak najlepszy thriller szpiegowski w amerykańskim stylu, na jaki nas w tej chwili stać. Dla tych, którzy nie znają historii Kuklińskiego, seans obowiązkowy. Pozostali też nie powinni się zawieść.

Ocena Film.Gazeta.pl: 4/6Jack Strong (Jack Strong)
Biograficzny, Dramat, Szpiegowski, Polska 2014, 120 minut
Reżyser: Władysław Pasikowski; Występują: Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Patrick Wilson
Dystrybutor: Vue Movie Distribution

Więcej o: