Goltzius and the Pelican Company

Opowieść luźno oparta na perypetiach żyjącego na przełomie XVI i XVII w. holenderskiego rytownika Hendrika Goltziusa. U Greenawaya Goltzius (Ramsey Nasr) jest jednocześnie szefem wędrownej trupy aktorów, która zawędrowała na dwór margrabiego Alzacji (F. Murray Abraham), licząc na to, że znajdzie u niego dofinansowanie produkcji erotycznych rycin, wzorowanych na... Starym Testamencie. Margrabia prosi o odegranie mu kilku takich scenek. Sytuacja bohaterów się komplikuje, bo w grę zaczynają wchodzić pożądanie i zazdrość.

"Goltzius..." to klasyczny film Petera Greenawaya ("Kontrakt rysownika", "Wyliczanka", "Nightwatching"). Reżyser, z wykształcenia malarz, dba tak naprawdę jedynie o realizację swoich zainteresowań, czyli możliwie największe upodobnienie kadru do namalowanego na płótnie obrazu, pochwalenie się swoją bardzo głęboką znajomością sztuki czy pokazanie sporej dawki golizny. Greenaway to jeden z bardziej specyficznych i kontrowersyjnych reżyserów ostatnich czasów, którego eksperymenty artystyczne się kupuje albo nie. Ja jego obrazów zdecydowanie nie kupuję.

Ocena Film.Gazeta.pl: 1/6

Ocena Gazety Co Jest Grane: 4/6 - Kto oczekuje po filmie klasycznej narracji, nie ma tu czego szukać. Greenaway eksperymentuje, łączy sztuki, odgrywa przed widzem erudytę, a zarazem sam się z siebie śmieje. Miłośnicy reżysera powinni być zachwyceni - ocenia Paweł T. Felis

Goltzius and the Pelican Company (Goltzius and the Pelican Company)
Biograficzny, Dramat; Chorwacja, Francja, Holandia, Wielka Brytania 2012, 128 minut
Reżyser: Peter Greenaway; Występują: F. Murray Abraham, Ramsey Nasr, Kate Moran, Flavio Parenti
Dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Więcej o: