Oscarowe role McConaugheya i Leto w "Witaj w klubie" [OBEJRZYJ FRAGMENTY]

W nocy z niedzieli na poniedziałek rozdano Oscary. Nie było niespodzianką, że statuetki dostali Jared Leto i Matthew McConaughey za role w dramacie Jean-Marca Valléego "Witaj w klubie"


Ron (Matthew McConaughey, który do tej roli schudł 20 kg) żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Gdy dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV i ma przed sobą tylko 30 dni życia, jego świat się wali, a znajomi się odsuwają od niego. Jest rok 1985, Ameryka dopiero zaczyna uświadamiać sobie problem AIDS, leczenie AZT było dopiero testowane i dostępne nielicznym. Po wyniszczającej terapii Ron jedzie do Meksyku, z którego zaczyna szmuglować niedopuszczone do sprzedaży w USA leki.

Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transseksualisty Rayona (fantastyczny Jared Leto). O roli Leto opowiedział reżyser: "Nigdy nie poznałem Jareda Leto. Poznałem Rayonę. Nie znam Leto. Jared nigdy nie pokazał mi się jako Jared. Podczas pierwszego spotkania był Rayoną i próbował mnie uwieść. Całkowicie wszedł w rolę i nawet ubierał się jak Rayona".

Ron i Rayona, pozornie niedobrany duet, wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku.

"Ron był jednym z tych wielkich Amerykanów. Zakołysał łodzią. Narobił hałasu" - mówi McConaughey o pierwowzorze postaci, Ronie Woodroofie. W roku 1992 scenarzysta Craig Borten spytał Rona, co myśli o pomyśle przeniesienia jego historii na ekran. Usłyszał "Stary, bardzo bym chciał, żeby taki film powstał. Chciałbym, żeby ludzie się o tym dowiedzieli, zrozumieli, ile się musiałem sam nauczyć o rządzie, firmach farmaceutycznych, AIDS. Chciałbym wierzyć, że to wszystko ostatecznie miało jakiś sens".

Dramat "Witaj w klubie" zdobył trzy Oscary (za najlepszą główną rolę męską, dla aktora drugoplanowego oraz charakteryzację), McConaughey i Leto dostali za role Złote Globy i nagrody Gildii Aktorów Ekranowych. Polska premiera filmu w piątek 14 marca.

Witaj w klubie (Dallas Buyers Club)
Dramat, USA 2013, 117 minut
Reżyser: Jean-Marc Vallée; Występują: Matthew McConaughey, Jared Leto, Jennifer Garner
Dystrybutor: Vue Movie Distribution